Eestis käivitatakse kadunud laste leidmiseks kiirteavitussüsteem KatrinAlert

Sihtasutus Kadunud käivitab Eestis Ameerika Ühendriikide eeskujul kadunud laste otsimise kiirteavitussüsteemi KatrinAlert.

Sihtasutuse tegevjuhi Aare Rüütli sõnul kujutab teavitussüsteem endast üleriigilist teavituskanalite võrgustikku. “Oleme üles ehitamas üleriigilist süsteemi, mis võimaldab kuvada otsimisteate kadunud lapsest avalikes meediakanalites tunni jooksul. Tänaseks on KatrinAlerdiga liitunud näiteks erinevates kaubanduskeskustes ja mujal avalikus ruumis reklaamekraanipindu opereeriv Digiekraanid OÜ ning ühistranspordis reklaamekraanipindu opereeriv PublicTV, ent USAs jõuab info süsteemi kaudu operatiivselt veel ka tänavareklaami pindadele, raadiosse ja telesse,” kirjeldas Rüütel. USAs on sel põhimõttel toimiv AMBER Alert kasutusel juba kakskümmend aastat.

“Esimesed tunnid ja päevad pärast lapse kadumist on kriitilised. Mida värskem on juhtum ja mida kiiremini jõuab info kadunud lapsest laiema avalikkuseni, seda tõenäoliselt laekub juhtunu kohta olulisi vihjeid. Iga väike infokild on kadunud laste leidmisel kullahinnaga,” lisas Rüütel. Rüütli sõnul ootab sihasutus KatrinAlerdiga liituma kõiki koostööpartnereid, kes haldavad kadunud laste kohta info jagamiseks sobivaid infokanaleid.

Kadunud laste otsimiseks loodud Otsingufondi nõukogu liikme Yrjö Ojasaare sõnul on Ameerikas juba 800 last jõudnud tänu AmberAlerdile tervelt koju. “Loodan, et ka Eestis hakkavad eraettevõtted, valitsus, politsei, lennujaamad ja teised organisatsioonid levitama infot kadunud alaealiste kohta,” rääkis Ojasaar. Ameerikas sai süsteem alguse Texase osariigist, ent nüüdseks on see jõudnud viiekümnesse osariiki ja ka 16 Euroopa riiki. “Kui meid süsteemiga liita, oleks katvus laste otsimise vajadusel veelgi suurem kui vaid Eesti. Just rahva silmapaarid on need, mis annavad kõige kiirema ja täpsema info selle kohta, mis võis kadunuga juhtuda,” sõnas Ojasaar.

KatrinAlert on saanud oma nime 2000. aasta 16. jaanuaril toona 13-aastasena Harjumaal Rummu alevis jäljetult kadunud Katrini järgi, kes plaanis minna külla oma sõbrannale, ent sinna ei jõudnudki. Katrini lugu on siiani lahenduseta nagu paljude teiste Eestis kadunud laste kadumislood.

Igaühel on võimalik toetada kadunud laste otsinguid annetades SA Kadunud otsingufondi: Kadunud SA, EE441010220248190225 (selgitus: annetus otsingufondi)

Aare Rüütel
Sihtasutus Kadunud

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.