Sihtasutuse Kadunud Operatviine Otsingugrupp (OPEROG) tegeles eile kahe inimese otsingutega, millest teine lõppes kaduma läinud Friedrichi eduka leidmisega.

Sihtasutuse Kadunud juhi Aare Rüütli sõnul algas eilne päev linnaotsinguga Tartus, kus otsiti ööl vastu teisipäeva Anne kanali äärses kohvikus viimati nähtud 21-aastast Matit.

“Otsingut aitas läbi viia 30 inimest,” rääkis Rüütel. “Tegutsedes OPEROGi otsinguplaani järgi, leidsime Emajõe veepiirilt, mitte kaugel baarist, kus Matit ööl vastu teisipäeva viimasena nähti, Matile kuuluvad rannasandaalid. Eile õhtuks Saadjärve Vabatahtlik Järvepääste MTÜ ega ka politsei toodud koerad siiski rohkem Mati jälgi Emajõest ei avastanud. Täna Mati otsingud jätkuvad.”

Politsei kommentaar 4. aprillil:  “Politsei eestvedamisel on toimunud mehe otsingud alates kadumispäevast, iga päev ja nädalavahetusel, ning jätkuvad eesolevatelgi päevadel. Kui operog osales otsingutel laupäeval mõne tunni vältel, siis eelnevatel päevadel olid politseinikud, abipolitseinikud ning ESTSAR operatiivgrupi vabatahtlikud Mati otsingutel nii jõe peal, jõe kallastel, linnaotsingutel tema kodukohas ja koduteele jäävatel aladel, ka PPA kopterimeeskond kontrollis jõeäärsed alad üle, politsei kaasas järvepäästjad ja teenistuskoerad ning lisaks on viimastel päevadel töötanud jõel piirivalvepaat jõepõhja läbi tragides. Sinna lisaks pidev infokildude kogumine tutvusringkonnast, kadumisõhtul toimunust ja muust olulisest, mis Matiga juhtunusse selgust annaks.”

Vaevalt Pärnusse, Viljandisse, Võrru ja Tallinnasse koju tagasi jõudnud OPEROG vabatahtlikud otsijad said eile õhtul pärast kella 21 uue otsimisteate, et Roelas, Lääne-Virumaal, on pärastlõunal kadunuks jäänud 83-aastane mees, kelle liikumine on raskendatud.

Uuele otsingule starditi Pärnust, Viljandist ja Tartust. Liikumispuudega Friedrich oli kukkunud ojja, suutnud end metsarajale tagasi saada ning ühele palgile istuma sättida, kuid edasi liikuma ei olnud võimeline ja abi polnud tal võimalik kutsuda. Hätta jäänud mees leiti OPEROGi vabatahtlike otsijate poolt kell 00:36.

Sihtasutus Kadunud tänab kõiki eile hilisõhtul otsingule reageerinud abilisi, kes kohale sõitsid, otsisid, või kodus arvuti abil kaasa aitasid ja mõtetes pöialt hoidsid!

Rüütli sõnul saadakse maastikuotsinguteks vajalik suhteliselt suur hulk vabatahtlikke küll kokku, kuid tavaliselt sellest ei piisa,” rääkis ta. “Reeglina on tarvis ka psühholoogilist nõustamist lähedastele, õigusabi, tellida ekspertiise, teha teavitusööd ning anda eradetektiividele neid ülesandeid, millele politseil ressurssi ei jätku,” tõi sihtasutuse juht näiteid. Ainult erakorralisetel juhtumitel võib osa loetletud funktsioonidest õnnestuda vabatahtlike abil mingi perioodi jooksul ära katta. Selle lünga täitmiseks ongi loodud annetustest kogunev otsingufond.

Otsingufond on eelarveväline SA Kadunud juures tegutsev fond, mis on loodud 20. novembril 2015. aastal. Otsingufondi statuudi kohaselt kogub fond vahendeid eraisikute ja organisatsioonide annetustest ja toetustest. Fondi kogunenud raha kasutatakse Eestis kaduma läinud inimeste otsingutega kaasnevate kulude katmiseks. Otsingufondi vahendite kasutamise üle otsustab fondi nõukogu. Otsingufondi arveldusarve number on EE441010220248190225.

Otsingufondi vahendite kasutamise üle otsustab kolmeliikmeline nõukogu, kuhu kuuluvad tunnustatud noorsootöö eestvedaja ja ETV+ peatoimetaja Darja Saar, tehnoloogiaettevõtete strateegiline konsultant ja Solon Partnersi parnter Yrjo Ojasaar ning turvaspetsialist ja Estonian Security Agency tegevjuht Priit Kopti.

SA Kadunud eesmärgiks on olla abiks teadmata kadunud inimese lähedastele ja politseile kadumisjuhtumite lahendamisel.

Eilse linnaotsingu video.

Friedrichi poja Valdeku tänusõnad tema isa elu päästmise eest möödunud öösel:

“Head inimesed, tänan südamest, kes otsingu abipalvet jagasid, kummardan maani nende ees, kes vabatahtlikena Pärnust, Viljandist, Tartust, Tallinnast ja mujalt appi Lääne-Virumaale sõitsid ning kohapeal liitusid: otsimisoperatsiooni koordinaatoreid, Eesti Politseid ja Rakvere Kiirabi. Täna päästeti kiire otsimisoperatsiooniga ühe inimese elu. Minu isa, väärikas eas mees, läks pärast lõunasööki jalutama, elas läbi oja ääres ojja kukkumise, suutis end niigi piiratud liikumisvõimekuse juures metsarajale tagasi saada ning ühele palgile istuma jääda. Liikuda ei suutnud, abi polnud võimalik kutsuda, kevadine karmus murdis vaikselt, aga mees jaksas, mees kannatas, mees lootis ja uskus… See ei oleks kestnud kaua!”

Sihtasutus Kadunud

Sihtasutus kutsub inimesi üles panustama otsingufondi (EE441010220248190225), mis teeb võimalikuks kaduma läinud inimeste tõhusama otsimise.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.