Kaitsevägi kutsub veteranide toetuseks sinilillejooksule

Fotomeenutus tänavusest Scoutsrännakust. F: Silver Mikiver / Mil.ee
Fotomeenutus tänavusest Scoutsrännakust. F: Silver Mikiver / Mil.ee

Kaitsevägi kutsub kõiki jooksuhuvilisi osalema veteranipäevale pühendatud heategevuslikul sinilillejooksul, mis sel aastal leiab lisaks Tallinnale aset ka Tartus.

Tartu jooksu start antakse laupäeval, 16. aprillil kell 13 A. Le Coq spordihoone juurest ning finiš on Tartu Ülikooli spordihoone juures.

Tallinna jooksu esimene start on pühapäeval, 17. aprillil kell 12 ja teine start kell 13 Russalka monumendi juurest, rada kulgeb mööda Pirita rannapromenaadi Pirita Spa Hotelini. Parimaid autasustatakse medaliga.

Samuti saab kohapeal proovida oma vastupidavust ja sooritada kaitseväe üldfüüsilist testi.

Jooksul osalemine eeldab vähemalt kahe euro suuruse annetuse tegemist, mille eest saab iga jooksja stardinumbri ja rinda veteranide toetussümboli – sinilille. Lisateavet reeglite ja registreerumise kohta saab veebilehelt: http://annameau.ee/sinilillejooks/

Taas tähistatakse veteranipäev

23. aprillil tähistame neljandat korda Eestis veteranipäeva. Veteranipäevaga täname ja tunnustame neid mehi ja naisi, kes on sõjalistel operatsioonidel kodust kaugel tugevdanud Eesti julgeolekut ja rahvusvahelist tõsiseltvõetavust, samuti nende perekondi ja lähedasi.

Erinevad veteranipäeva üritused algasid juba eile, kui Pakri poolsaarel peeti Scoutspataljoni viieteistkümnendale taasloomise aastapäevale ning kaitseväe veteranidele pühendatud Scoutsrännak. Naiskodukaitse eestvedamisel on toimumas mitmeid üritusi üle Eesti, näiteks avalik riigikaitseõpetuse tund Viru keskuse Rahva Raamatus Tallinnas ja Tasku keskuse Rahva Raamatus Tartus.

Reedel, 22. aprilli hommikul mälestatakse langenud kaitseväelasi Afganistanist Camp Bastionist toodud mälestusmärgi juures Paldiskis. Laupäeval, 23. aprillil on Tori Püha Jüri kirikus jumalateenistus, millega mälestatakse kõiki Eesti eest võidelnud sõjamehi. Ka Eesti Kirikute Nõukogu liikmekirikud võtavad veteranipäeva puhul jumalateenistustel eestpalvesse veteranid ja nende lähedased ning mälestavad langenuid.

Eesti sõjamuuseum Viimsis avab veteranipäeval külastajatele suurtükkide, soomukite ja sõidukite angaari, kus asub ka kaitseväe Afganistani operatsiooni ajaloole pühendatud väljapanek. Uksed on avatud kella 11 kuni 18. Tasuta ekskursioonid algavad kell 12, 14 ja 16 sõjamuuseumi giidide juhtimisel. Kohapeal saab kätt proovida automaadimudelist tulistamises.

Lisaks on muuseumi peahoones kella 12 kuni 15 lastele avatud töötoad ja keskpäeval on nukuteatri etendus “Lutsukomm ja 200 vanaisa”, kus oma lemmiklugusid jutustab näitleja Tarmo Männard. Muuseumihoone ees on huvilistele avatud Kaitseliidu relvade ja varustuse näitus.

Üritusi on veelgi, kuid veteranikuu naelaks on laupäeva, 23. aprilli õhtune heategevuslik rokk-kontsert Tallinnas Vabaduse väljakul, kus esinevad kaitseväe orkestri ajateenijate ansambel ning ansamblid Smilers ja No Big Silence.

Tänavu soovib Eesti Vigastatud Võitlejate Ühing veteranidele ja nende lähedastele suunatud toetustegevusi veelgi laiendada. Sinilille toodete müügiga kogutud annetustega toetatakse erinevaid projekte, mis aitavad kaasa taastusravi valdkonna tugevdamisele ja vaimse tervise praktikate edendamisele kogu ühiskonnas, sest nii saavad paremat tuge ka meie vigastatud võitlejad.

Sinilillekampaania abiga osteti eelmisel aastal kõnniabiseade Haapsalu neuroloogilisele rehabilitatsioonikeskusele ja üle-eelmisel aastal Ida-Tallinna keskhaiglale. Samuti on ühing toetanud haavatute ja langenud kaitseväelaste lähedaste eneseabigruppe.

Tänavu on plaanis annetusega toetada Pärnu haigla taastusravikeskust lihasjõutreeningu seadme soetamisel ja Eesti Füsioterapeutide Liitu nende eriala spetsialistide koolituste korraldamisel. Veel soovib ühing toetada MTÜ Peaasi tegevust noorte vaimse tervise teemade kaasaegsel ja avatul käsitlemisel, panustades eelkõige noorte e-nõustamise ja koolitusvõimaluste arendamisse.

Eesti kaitseväe veteranid on need Eesti kodanikud, kes on kaitseväe koosseisus osalenud riigi sõjalisel kaitsmisel, rahvusvahelisel sõjalisel operatsioonil või on kodumaal teenistusülesannete täitmisel või Kaitseliidu tegevliikmena väljaõppel kaotanud püsivalt töövõime.

Kaitseväe ja Kaitseliidu veteranide hulka kuulub ligi 3000 inimest. Kaitseväelased on välisoperatsioonidel osalenud alates 1995. aastast ning teeninud Horvaatias, Bosnia ja Hertsegoviinas, Liibanonis, Makedoonias, Iisraelis ja Süürias, Iraagis, Kosovos, Afganistanis, Malis, Adeni lahel, Vahemerel ja Kesk-Aafrika Vabariigis.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.