Lõuna-Läänemaa koolid pidasid jalgpallipäeva

Jalgpallipäev – mängu alustavad Lihula ja Virtsu koolid.
Jalgpallipäev – mängu alustavad Lihula ja Virtsu koolid.

Kahel järjestikusel reedel toimusid Lihulas saalijalgpallivõistlused Lõuna-Läänemaa koolidele – peeti koolide jalgpallipäev.

Reedeste võistlustega tõmmati ühtlasi joon alla viis kuud kestnud pikale saalihooajale.

Lõuna-Läänemaa noorte eri jalgpallivõistkonnad mängisid saalihooajal 23 noorteturniiril. See on korralik number. Kuna muru on õues jalgpalli mängimiseks varsti mängukorras, siis võeti viimast ka viimasest selle hooaja saalivõistlusest.

Lihula gümnaasiumi, Kõmsi lasteaed-algkooli, Virtsu kooli ja Vatla algkooli 1.-4. klasside spordipoisid lustisid ümmarguse spordivahendiga naerulsui. Just rõõm ja lust olid need, mida lapsed kõige rohkem nautisid.

Lisaks jalgpallile said lapsed mõõtu võtta ka teate- ja täpsuslöökide võistlustest. Olid mitmekesiste ülesannetega jalgpallipäevad, millele olid tulnud kaasa elama ka päris paljud lapsevanemaid.

Kõikide koolide noorsportlasi premeeris Lõuna-Läänemaa Jalgpalliklubi magusate auhindadega. Osalenud koolide juures toimuvad ka jalgpallitreeningud, lisaks osalevad väikesed jalgpallurid palju erinevatel võistlustel.

14 õpilasega Vatla mängib edukalt treener Priit Teini juhendamisel Läänemaa noorte karikasarjas. 22 õpilasega Kõmsil käivad treeningud Jaanus Getreu juhendamisel.

70 õpilasega Virtsu koolis juhendab jalgpalliringi treener Teet Arukask, ning paljud poisid osalevad ka Lõuna-Läänemaa JK treeningutel.

Paarisaja õpilasega Lihula gümnaasiumis aga tegutseb neli treeningrühma 65 jalgpalluriga. Lisaks eelpool nimetatud neljale koolile võtavad Lihulas treeningutest osa õpilased ka Metsküla ja Lõpe koolist Pärnumaalt.

Jalgpallipäevade pikk ajalugu

Lõuna-Läänemaa koolide jalgpallipäevi on peetud juba üle 20 aasta. 1995. aastal Virtsus alguse saanud jalgpallipäevad toimusid esimesed 10 aastat igal kevadel, sügisel ja talvel.

Lapsi oli noil aastatel palju ja peeti ka võistlusi, kus mõõtu võeti lausa kolmes eri grupis. Nooremad poisid, vanemad poisid ja tütarlapsed.

Jalgpallipäevade algatajana ja kõikide jalgpallipäevade korraldajana on suur rõõm nentida, et tegelikult oligi just see väikeses Virtsus alguse saanud jalgpalliüritus Lõuna-Läänemaa noorte jalgpalli vundamendiks.

Jalgpallipäevadest on ju aastate jooksul osa võtnud tuhandeid lapsi. Selle päeva kaudu leidsid koolide noored tee treeningule. Hakkasmime mängima Eesti noortemeistrivõistlustel, võistkondadesse kuulusid siis koolide parimad pojad.

Nii on see ka praegu, mis sest, et Lõuna-Läänemaa noorte jalgpallikeskuseks on Virtsu asemel saanud Lihula.

Lapsi on piirkonna koolides varasemast palju vähem, kaks väga tublit spordi kooli – Kasari ja Tuudi – on sootuks suletud ning kunagisest jalgpalli ja üldse sporditegemise popist kohast Virtsu spordihallist on saanud hoone, mille katusel kasvavad puud!

Läbi aastakümnete on noorte jalgpallipäevad olnud Virtsus, Lihulas, Vatlas, Massus, Tuudil, Kirblas ja Kõmsil. Ja mängitud on isegi teeneka spordiõpetaja Hillar Laose koduheinamaal Järise külas.

Algsel kujul peetud jalgpallipäevade kaudu on meie kandi laste jaoks välja kasvanud ka viimastel aastatel toimuvad Lastekaitsepäeva turniir, Tere Kool turniir ja noorte Rannajalgpalli turniir. Lisaks muidugi teised noorteturniirid.

Alati on meie noortele külla sõitnud ka tuntud jalgpallureid. Väikestes külakohtades on lastega mängimas käinud Kethy Õunpuu, Martin Reim, Marko Kristal, Indrek Zelinski, Alo Bärengrub, Priit Mäeorg, Mihkel Aksalu, Ingemar Teever, Aleksander Sahharov, Rauno Sappinen jpt. See kõik on meie lastele olnud väga oluline.

Lõuna-Läänemaa koolide jalgpallipäevad on pika ajaloo ja traditsiooniga noortevõistlus. Õige pea, juba maikuu viimasel nädalavahetusel toimub Vatla mõisapargis suurejooneline Lastekaitsepäeva jalgpalliturniir. Sellest võistlusest võtavad osa ka noortevõistkonnad mujalt Läänemaalt.

Jaanus Getreu

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.