Arno Peksar ja Rainar Kurbel näitavad Mandri-Eesti kõige orhideerikkamas paigas fotosid erilistest käpalistest

Kaunis kuldking. F: Arno Peksar.
Kaunis kuldking. F: Arno Peksar.

Mandri-Eesti kõige orhideerikkamas piirkonnas, Hanila vallas avati eile vallavanema Arno Peksari ja loodushuvilise ärimehe Rainar Kurbeli orhideepiltide näitus. Näitust saab Kõmsi rahvamajas vaadata kuni 20. maini tööpäeviti kl 8-16.

Miks just Hanila vallas? Kõige proosalisem põhjus on see, et Hanila on Mandri-Eesti kõige orhideerikkam piirkond, teatas Hanila vallavalitsus. Kui Eestis kasvab praegu kokku 38 liiki (sh 2 alamliiki), siis Hanilas on neist esindatud koguni 30. Mandri-Eestis järgnevad 26 liigiga Läänemaalt Lääne-Nigula ja Harjumaalt Kose vald.

Üldise orhideerikkuse poolest tuntud Saare- ja Hiiumaal leidub vaid kolm valda, mis üsna napilt Hanilat edestavad (32-ga Kihelkonna ja Hiiu, 31-ga Lääne-Saare) ja 12 valda, mis alla jäävad. Näiteks Hanila vahetul üle-mere naabril Muhu saarel kasvab 24 liiki.

Hanilast pole praegu teada järgmise 8 liigi leiukohta: lehitu pisikäpp, saaremaa sõrmkäpp, arukäpp, püramiid-koerakäpp, lääne-sõrmkäpp, sookäpp, lõhnav käoraamat ja roomav öövilge.

Näituse autorid usuvad, et Hanilas on perspektiivi veel mõne orhideeliigi leidmiseks. Selget lootust selleks annab näiteks väga rikkaliku roomava öövilke kasvukoha leidmine 2015. aastal vaid 150 meetri kaugusel valla piirist Lihula poolel. Tuhu, Nehatu ja Massu soo piirkonnas jätkuvad sookäpa ja lõhnava käoraamatu otsingud. Olgu põneva faktina mainitud, et sadakond aastat tagasi asus ainus arukäpa leiukoht mandril just Hanilas ja hiljutised Muhu kohadki pole kuigi kaugel.

Orhideerikkus ei tähenda ainult liikide arvu. Siinkohal on oluline ka orhideede esinemistihedus ja nende haruldus. Kui Hanilas leidub tänasel päeval koguni kaks esimese kaitsekategooria liiki (puhtu sõrmkäpp ja rohekas õõskeel), siis näiteks Saaremaal mitte ühtki. Suurima arvukusega orhideeleiukoht Eestis asub justnimelt Hanilas – sõltuvalt aastast õitsevad kuni sajad tuhanded harilikud käoraamatud. Ühelgi teisel orhideeliigil pole mitte kuskilt mujalt teada sellist arvukust.

Hanila vald on oma loopealsete, kadastike ja rannaniitudega looduse poolest sarnane Saaremaale ja Hiiumaale. Eks sellepärast saadigi ainsa tükikesena Mandri-Eestist MTÜ Saarte Geopargi osaks.

Meie saartel on oma müstiline saareaura ning neile on kinnistunud orhideerikkuse kuulsus. Selle fotonäitusega ei taha me neilt seda ära võtta, vaid näidata, et on teisigi orhideerikkaid piirkondi, mis sageli jäävad teenimatult tähelepanuta.

Arno Peksar:

“Ammune huvi pildistamise ja looduse, eriti oma kodukandi looduse vastu. Sügavam huvi just orhideede vastu tekkis kolm aastat tagasi ja neelab nüüdseks suvel suure osa vabast ajast. See ei piirdu ainult pildistamisega, vaid hõlmab ka kasvukohtade käekäigu jälgimist, uute otsimist ja hooldus-tegevust. Neid läbikäimata lähipiirkonna kohti jätkub veel pikaks ajaks!”

Rainar Kurbel:

“Põlise tallinnlasena seotud Hanilaga juba neljas aastakümme. Tegelenud pildistamisega 20 aastat ja orhideede süsteemse tundmaõppimise, välisvaatluse ning otsimisega veelgi kauem. Huvi algas maakohast, kus mitmed pilkupüüdvad liigid lausa nurga taga kasvasid. Hanila! Suvi-suve järel taaskohtudes sai selgeks, et need on kogu Eesti mõistes haruldased liigid ja üleüldse, et… nad on orhideed. Loodushuvilise ja seiklushimulise inimesena polnud kuigi kaugel küsimus, et palju neid siis veel on, kus ja millal leida võiks.”

Autorid avavad näituse ametlikult 20. aprillil kell 12 Kõmsi rahvamajas.

Hanila vallas kasvavate käpaliste kohta saab lugeda valla veebilehelt.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.