Elektrikaablit vedanud töömehed leidsid suursuguse Rooma-aegse villa jäänused

Rooma villa leiukoha lähedal asub Bathi linn, mis on kuulus Rooma impeeriumi saunade ja basseinide poolest. Pildil on üks seesuguseid lõõgastuspaiku Bathis (tõlkes "vann", kümblus").
Rooma villa leiukoha lähedal asub Bathi linn, mis on kuulus Rooma impeeriumi saunade ja basseinide poolest. Pildil on üks seesuguseid lõõgastuspaiku Bathis (tõlkes “vann”, kümblus”).

Suurbritannias avastasid elektrikaablit paigaldanud töömehed hästi säilinud mosaiigi, mis on seal puutumatult peidus olnud üle 1500 aasta. Kaevamiste järel selgus, et selles paigas oli Rooma impeeriumi valitsemise ajal tollane riigi üks suurim villa.

Luke Irwin tellis töömehed, kes hakkasid tema küüni vedama maa-alust elektrikaablit. Brixton Deverillis asuva talu lähistel, mõnekümne kilomeetri kaugusel asus Rooma impeeriumi ajal roomlaste nn spaalinn.

Kaevajad leidsid mullakamara alt oranži, kreemjat ja halli värvi mosaiigitükid. Mõistes, et tegu võib olla tähelepanuväärse leiuga, peatas Irwin töö ja kutsus kohale arheoloogid.

“Midagi niisugust leida on täiesti erakordne,” ütles mees CNNile.

Arheoloogid korraldasid 10-päevased väljakaevamised ja avastasid, et Irwini talu asub kunagise muljetavaldavalt suure Rooma villa kohal. Aastatel 175-220 ehitatud ning 4. sajandi keskpaigas ümberkujundatud muljetavaldav villa oli riigi üks suuremaid.

Väljakaevamiste juhi David Roberts sõnul pidi vana kinnistu olema nähtav ligiduses asuvalt Rooma maanteelt ja see polnud mingi vaevumärgatav maamaja, vaid eputavalt suur kinnisvara.

Irwini maja lähedusest leiti veel midagi huvitavat – kandiline õõnes kivikamakas, mille sees kasvatas omanik lilli, oli tegelikult Rooma-aegne lapse kirtsu.

Vaata pilte leidudest siit. 

 

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.