Küsitlus: Kes sobiks uueks Eesti presidendiks?

Läänlane pakub välja nimed, kes on ka varem ajakirjandusest läbi käinud kui võimalikud kandidaadid Eesti Vabariigi presidendi kohale. Seni on kandideerimise valmisolekust rääkinud Siim Kallas ja Jaak Jõerüüt.

Kirjanik ja diplomaat Jaak Jõerüüt kinnitas ERRi uudisteportaalile oma valmidust saada Eesti presidendiks. Jõerüüdi sõnul on ta võtnud vastu Vabaerakonna kutse minna selgitama erakonnale oma seisukohti presidendikandidaadina ja ”igaüks, kes sellise kutse vastu võtab, peab arvestama kõigi võimalike tagajärgedega”.

Küsitluse viimasel real on lahter “Muu”. Kui sa ei poolda ühtki pakutud varianti, kirjuta sinna sulle meelepärase isiku nimi ja vajuta “Hääleta”.

[socialpoll id=”2353584″]

Vabariigi Presidendi valimine Riigikogus

Vastavalt Vabariigi Presidendi valimise seadusele on kandidaadi ülesseadmise õigus on vähemalt viiendikul Riigikogu koosseisust. Vabariigi President valitakse salajasel hääletusel. Igal Riigikogu liikmel on üks hääl. Valituks tunnistatakse kandidaat, kelle poolt hääletab Riigikogu koosseisu kahekolmandikuline häälteenamus.

Kui ükski kandidaat ei saa nõutavat häälteenamust, siis korraldatakse järgmisel päeval uus hääletusvoor. Enne teist hääletusvooru toimub uus kandidaatide ülesseadmine.

Kui teises hääletusvoorus ei saa ükski kandidaat nõutavat häälteenamust, siis korraldatakse kahe teises voorus enim hääli saanud kandidaadi vahel samal päeval kolmas hääletusvoor.

Kui Vabariigi Presidenti ei valita ka kolmandas hääletusvoorus, kutsub Riigikogu esimees ühe kuu jooksul Vabariigi Presidendi valimiseks kokku valimiskogu.

Vabariigi Presidendi valimine valimiskogus

Valimiskogu koosneb Riigikogu liikmetest ja kohaliku omavalitsuse volikogude esindajatest. Valimiskogu liikmeid oli 2006. aastal 347 – 101 Riigikogu liiget ja 246 kohaliku omavalitsuse volikogude esindajat. See arv jääks ka 2011. a samaks.

Kandidaadi ülesseadmise õigus on vähemalt 21 valimiskogu liikmel. Esimeseks hääletusvooruks kantakse hääletamissedelile Riigikogu kolmandas hääletusvoorus osalenud kandidaatide ja valimiskogu esimeseks hääletusvooruks registreeritud kandidaatide nimed.

Esimeses hääletusvoorus tunnistatakse valituks kandidaat, kelle poolt hääletab hääletamisest osavõtnud valimiskogu liikmete enamus. Kui ükski kandidaat ei saa nõutavat häälteenamust, korraldatakse samal päeval teine hääletusvoor.

Teiseks hääletusvooruks kantakse hääletamissedelile kahe esimeses voorus enim hääli saanud kandidaadi nimed. Valituks tunnistatakse kandidaat, kelle poolt hääletab hääletamisest osavõtnud valimiskogu liikmete enamus.

Kui ükski kandidaat ei saa nõutavat häälteenamust, korraldatakse Vabariigi Presidendi erakorraline valimine Riigikogus 14 päeva jooksul.

4 Responses to "Küsitlus: Kes sobiks uueks Eesti presidendiks?"

 1. Laine Jürviste   25. apr. 2016 at 10:02

  Kallas ,Kaljurand , Savisaar ,Tarand ,Nestor ,Kelam …………..ei,ei,ei ,ei,ei,ei…..eieieieieiei

  Vasta
 2. MELANIE   25. apr. 2016 at 11:28

  Mart Helme sobiks

  Vasta
 3. estonets   26. apr. 2016 at 22:01

  Ainult Savisaar sobib!

  Vasta
  • Seatapp   27. apr. 2016 at 13:06

   sa ka vigane või!?
   paks ahne orikas sobiks ehk veel arenguriikidele-Mosambiik, Venezuela, venemaa…

   Vasta

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.