Haapsallane leidis vana keldrimäe seest 100-aastase õllepudeli

IMG_20160428_123135

Haapsallane Valdo Metsalu leidis oma hoovi keldrimäest A. Le Coqi pudeli, mis võib olla umbes 100 aastat vana. Pudel on terve, kork on säilinud, kuid märjukest enam sees pole.

“Minu hoovist tuli keldrimäest välja pudel. Ise pole varem sellist pudelit näinud. Julgen arvata, et tegu on vana pudeliga, sest kelder oli kasutusel enne teist maailmasõda,” rääkis Metsalu. Pudel tuli välja Mulla põik 1 keldri muldkehast.

IMG_20160428_123103

Pudelil on kiri London-Tartu, mistõttu võib arvata, et see on valmistatud kohe pärast seda, kui A. Le Coqi tehas Londonist Tartusse kolis. See juhtus 1912. aastal. Seega on pudel umbes 100-aastane.

A. Le Coqi tehase veebilehel kirjutatakse sellest perioodist nii:

“Vene riigis kehtestatud kõrged tollimaksud ja maineka kaubamärgi üha sagenev võltsimine sundisid 1904. aastal osaühinguks muudetud A. Le Coq & Co. (Russia) Ltd oma peakontorit ja villimistehast 1906 Londonist Peterburi üle kolima.

1912 tunnustati firmat Vene keiserliku õukonnavarustaja tiitliga. A. Le Coq’i omanikud otsisid aastaid imperial stouti tootmiseks sobivat õlletehast Venemaal, lõpuks osutus väljavalituks AS Tivoli Tartus. Pärast veeanalüüside heakskiitmist ostis H. O. Sillem märtsis 1912 ettevõtte kõik aktsiad. Ettevõtte arendamiseks asutati 16. mail 1912 Londonis aktsiaselts A. Le Coq Ltd. ja Tartu õlletehas hakkas tegutsema selle Venemaa tütarfirmana.

Enne Esimest maailmasõda ehitati õlletehase juurde uus stouti-osakond, mida juhtis Inglismaalt palgatud õllemeister. A. Le Coq’i Imperial Extra Double Stout, mille etikettidel oli nüüdsest tekst “Brewed in Dorpat”, rändas raudteedel tarbijateni üle kogu impeeriumi, Poolast Siberi ja Kaug-Idani.

Venemaal maailmasõja tõttu kehtestatud alkoholimüügikeeld peatas 1914 kiire edu. 1917. aastal rüüstasid tehase Tähtvere mäel anarhistlikult meelestatud Vene sõdurid ja 1918 riisusid allesjäänud sisseseade Saksa keisririigi väed.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.