Päästeamet: Volbriööl ja koristustöödel tuleb tulega olla äärmiselt ettevaatlik

Lääne Päästekeskus: Eesolev nädalavahetus toob meile nii volbriöö kui ka maipüha. Mõlemal juhul on kombeks teha lõket. Kes maagia auks, kes tähistab ajalooliselt töörahva pühaks nimetatud 1. maid koristustöödega. Riigi Ilmateenistus lubab nädalavahetuseks nii päikest, suuremat tuult kui ka olenevalt piirkonnast vihma.

Paneme kõigile pidulistele südamele, et enne kui asute lõket tegema, kontrollige, kas see on ohutu nii teile, teie varale kui ka ümbritsevale loodusele.

Meelespea lõkketegijatele:

Enne lõkke tegemist tuleb veenduda selle ohutus kauguses lähimate hoonete ja metsani. Ohutu vahemaa hooneteni on minimaalselt 15 meetrit ja metsani 20 meetrit. Siinkohal tuleb üle rõhutada, et tegemist on minimaalse kaugusega, see võib alati suurem olla.

Lõkkeaseme ümbrus tuleb puhastada kuluheinast. Kõige kindlam on, kui lõkke alus ümbritsetakse kivide või muldvalliga, et tuli mööda kuiva taimestikku edasi ei leviks. Kindlasti jälgi ka tuule suunda ja kiirust.

Lõket tohib teha, kui tuule kiirus on alla 5,4 meetrit sekundis, ehk nõrga tuulega. Tuule suund ei tohi olla hoonetele ega ladustatud põlevmaterjalile. Austage kindlasti ka oma naabreid. Kui ikka tuule suund on otse naabri majale või hoovi, siis tasub lõkke tegemine edasi lükata ja oodata soodsamat ilma. Lõkke juures peab alati valmis olema ämber veega, kastekann, survestatud aiakastmise voolik või tulekustuti.

Oluline on, et lõket ei jäetaks järelevalveta. Kui lõketegemine lõpetatakse, tuleb lõkkease ja hõõguvad söed üle valada veega või katta pinnasega. Selliselt tehes võime kindlad olla, et juhuslik tuuleiil ei puhu sädemeid lendu ja tuli ei paisu iseseisvalt suureks.

Näpunäited, kuidas grillida ohutult leiate http://eelmine.kodutuleohutuks.ee/et/Hoia-ara/lahtise-tule-kasutamine/grill

Põlengud: 

28. aprillil kell 19.38 teatati häirekeskusele, et Paikuse vallas Silla külas oli katelt köetud puitbriketiga ning katla temperatuur oli hakanud kiiresti tõusma. Teataja oli mures ning palus päästjaid asja kontrollima. Päästjad tuvastasid sündmuskohal, et temperatuur katlas oli hakanud langema ning muud ohtu ei olnud.

28. aprillil kell 16.57 sai häirekeskus teate kulupõlengust Kilingi-Nõmmes Sambla tänaval. Teataja sõnul põles umbes 50 ruutmeetrit kulu ning ta alustas kustutustöid. Sündmuskohale jõudnud päästjad kustutasid põlengu esmaste kustutusvahenditega.

28. aprillil kell 14.40 teatati häirekeskusele lekkivast gaasiballoonist Pärnus Suur-Sepa tänaval. Päästjad transportisid ballooni majast välja, leket ei tuvastatud.

28. aprillil kell 12.46 sai häirekeskus teate kulupõlengust Surju vallas Jaamakülas. Teataja sõnul põles umbes pool hektarit kulu ning tuld on võtnud ka puud. Sündmuskohale jõudes selgus, et tuulesuuna tõttu liikus tuli metsa poole ning päästjad alustasid tulelevikusuuna piiramist. Kell 13.32 saadi tulele piir peale, kell 13.46 tulekahju likvideeriti. Kokku põles umbes 1,3 hektarit kulu ning männinoorendikku. Esialgsetel andmetel sai põleng alguse lõkkest.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.