Lihula gümnaasiumi kuus õpilast ja kaks õpetajat pidasid maha Paul Kerese mälestusturniiri males

Paul Keres: F: Koch, Eric / Anefo / Wikipedia.
Paul Keres: F: Koch, Eric / Anefo / Wikipedia.

29. aprillil oli Lihula gümnaasiumis Paul Kerese 100. sünniaastapäevale pühendatud maleturniir, kus kahe õpetajale pakkusid konkurentsi kuus õpilast.

Turniiri korraldaja oli Lihula gümnaasiumi matemaatikaõpetaja, maletaja ja mälumängur Andres Arumäe, kuid maleturniiri läbiviimise initsiatiiv tuli gümnaasiumi noortelt maletajatelt.

Turniiril osalesid gümnaasiumi kuus noormeest ja kaks õpetajat – matemaatikaõpetaja Andres Arumäe ja kooli direktor Janar Sõber. Turniir peeti matemaatikaklassis ja seda teadlikult, sest Paul Keres õppis Tartu Ülikoolis just matemaatikat. Mängiti turniirisüsteemis ja mõtlemisajaga 10 minutit.

Turniiri võitis Andres Arumäe 6,5 punktiga 7-seitsmest võimalikust.

Teise koha saavutas 12. klassi õpilane Eerik Rummi 6 punktiga ja kolmanda koha Janar Sõber 5 punktiga. Järgnesid Tauno Leinasaar 3,5, Ainar-Sten Junker ning Margus Morsevitski 3, Aleksander Saak 1, ning Karl Jaan Kivisalu 0 punktiga.
Kõik maletajaid autasustati meenete ja aukirjaga.

Andres Arumäe sõnul andis turniir väga positiivse elamuse ja tõi esile palju uusi ideid ja mõtteid malemängu propageerimiseks ja uute võistluste korraldamiseks.

Lihula koolis on malemäng taas tärganud

Kui meenutada aastatetaguseid spordisündmusi tolleaegses Lihula keskkoolis, siis oli male üks harrastatavamaid spordialasid. Lihula koolis oli ülipopulaarne malering. Seda maleringi juhendas Mati Viita. Lihula koolist sirgusid mitmed väga heal tasemel maletajad. Olgu nimetatud näiteks Ando Sepp, Alvar Kiisk, Mehis Viita. Toimusid malevõistlused, lapsed käisid oma juhendajaga turniiridel väljaspool Lihulat. Malemängu oskus oli iseenesest mõistetav.

Male on praeguses Lihula gümnaasiumis taas pead tõstmas. Kooli matemaatikaklassis on ülesse seatud lauad ja noored mängivad vabadel momentidel usinasti, toimunud on maleturniirid. Andres Arumäe on noori kenasti õpetanud.

Arumäe on ise malemängu juurde jõudnud Paide endises 3. keskkoolis Hillar Hanssoo juures. Male oli selles koolis lisaainena tunniplaanis ja ainena ka mõnes klassis kohustuslik.

Tänavune 7. jaanuaril möödus 100 aastat Eesti 20. sajandi parimaks sportlaseks valitud malesuurmeister Paul Kerese sünnist. Seoses sellega kuulutas Rahvusvaheline Maleföderatsioon 2016. aasta Palu Kerese aastaks.

Jaanus Getreu

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.