Harukordne loodusnähtus: Kanada metsatulekahju põhjustab äikest, mis süütab omakorda uusi alasid

See on katastroof, mis toidab end ise. Kanada Alberta provintsi laastav hiigeltulekahju põhjustab ise uusi ilmastikunähtusi, mis annavad põlengule hoogu juurde, vahendas Vice News.

Metsatulekahju on kodudest evakueerima sundinud üle 90 000 inimese ja Fort McMurray linn on suures osas hävinud.

Olukorra teeb veelgi kriitilisemaks see, et põlengutega kaasneva tohutu kuumuse tõttu tekivad tugev tuul ja pilved, mis omakorda põhjustab äikest, mis süütab uusi alasid. Vihma neist pilvedest aga ei saja.

“Oleme näinud, kuidas leviv tuli põhjustab ise äiksetulekahjusid. See on ekstreemne ja harukordne nähtus,” ütles Alberta provintsi metsatulekahjude ennetamise ameti juht Chad Morrison.

Suured põlengud tekitavad ise tugevaid tuulepuhanguid, imedes õhku tulekollete ümbert. See kuumus tekitab atmosfääris ebastabiilsust ning pilvedest maani ulatuvaid piksenooli.

Alberta ülikooli loodustulekahjude uurija Mike Flannigan selgitas, et seesuguseid äiksetorme on Kanadas olnud varemgi, aga Albertas nähtud äiksetormid võivad olla esimesed dokumenteeritud juhtumid, kui põlengu enda põhjustatud pikne süütab uusi põlenguid.

Kanada metsatulekahjud said alguse El Niñost, mis põhjustab Lääne-Kanadas kuuma ja kuiva ilma, selgitas Washingtoni ülikooli professir Cliff Mass. Tema sõnul algas tänavune aasta selles piirkonnas üsna soojalt, siis tuli peale uus kuumus ja sajuta ilm.

Fort McMurrays pole peaaegu üldse sadanud kaks kuud. Seepärast ennustatakse, et tulekahjud jäävad veel pikalt kestma, ja seda seni, kuni algavad suured vihmasajud.

Põlengute eel oli metsatulekahju piirkonnas õhutemperatuur 16 kraadi tavapärasest kõrgem.

Kanadas on metsatulekahjud muutunud sagedasemaks. Alates 1970-ndatest on põlengutest haaratud alad kahekordistunud.

Nelja aasta tagune Vice Newsi video sellest, kuidas USAs metsatulekahjudega võideldakse:

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.