Läänlased loovutasid aprillis 22 liitrit verd, tulemas on uus doonoripäev

image002

Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskus ootab Läänemaa inimesi, nii uusi kui ka püsidoonoreid, verd loovutama verekeskuse sünnipäeval, 16. mail kell 11-15 Haapsalu kultuurikeskuses.

“Kui me 21. aprillil Haapsalus käisime, siis külastas meie doonoripäeva 55 inimest, tervislik seisund lubas verd loovutada 50 doonoril,” ütles Põhja-Eesti regionaalhaigla verekeskuse juhataja dr Riin Kullaste. “Meie verevarud said hea täienduse – Haapsalust lahkusime üle 22 liitri hinnalise nestega. Ootame kõiki meie sünnipäevast osa saama ning loodame südamest, et meie kõigi jaoks tähtsal päeval on Läänemaa inimeste aktiivsus suurem ning meie doonoripäeva külastab rohkelt heasoovlikke doonoreid.”

Verekeskusel on viimasel ajal nappinud reesusnegatiivset verd ning haiglad on palju tellinud ka A reesuspositiivsest verest valmistatud verekomponente, sestap on kõik endast ja teistest hoolivad inimesed väga oodatud head tegema ning meie verevarusid täiendama.

“Verekeskus tähistab 16. mail oma 75. sünnipäeva. Nimelt teatas Vabariikliku vereülekande jaama peaarst Herman Paul Rossmann 16. mail 1941 haiglatele, et Vabariiklik vereülekande jaam on alustanud tegevust ning on võimalik saada verd transfusioonideks,” rääkis Riin Kullaste. “Nii loemegi 16. maid vereteenistuse alguskuupäevaks. Loodud vereülekande jaamal oli 90 doonorit. Doonorite arv on võrreldes algusega enam kui kahesajakordistunud – 2015. aastal oli regionaalhaigla verekeskusel 19 488 doonorit, kes tegid kokku 32 528 vereloovutust.”

Terves Eestis oli mullu 34 640 doonorit ning 59 013 vereloovutust. 2015. aastal tehti Eesti haiglates kokku 18 687 patsiendile 80 101 eri verekomponendi ülekannet.

“Oleme rõõmsad, et verekeskuse sünnipäevakuul on teater NO99 teinud suurepärase pakkumise kõigile doonoritele, kellel on võimalik doonorikaardi alusel osta teatri kõikidele maikuu etendustele 10-eurone sooduspilet,” märkis Kullaste.

Doonoriks sobib terve, puhanud ja söönud ning vähemalt 50 kg kaaluv inimene vanuses 18-60 eluaastat, kes on Eesti Vabariigi kodanik või elanud Eestis elamisloa alusel üle ühe aasta. Verekeskus julgustab doonoreid verd loovutama regulaarselt, kolm-neli korda aastas. Minimaalne kahe vereloovutamise vaheline aeg peab olema 60 päeva, naistel soovituslikult 90 päeva.

Doonoripäeva külastamiseks tuleks varuda umbes 45 minutit, millest vereloovutus võtab 5 kuni 10 minutit ning ülejäänud aeg kulub ankeedi täitmisele, meditsiinilisele läbivaatusele ning väikesele puhkusele pärast vereandmist. Vereandmine on valutu ja ohutu protseduur, mille käigus võetakse doonorilt 450 ml verd. See moodustab kõigest 8% kogu täiskasvanu inimese verest. Vere maht taastub kohe, vererakkude arv keskmiselt 72 tunni jooksul.

Vereloovutusele tulles tuleb kaasa võtta pildi ja isikukoodiga isikut tõendav dokument.

Teater NO99 pöördumine doonoritele:

Sina teed kogu aeg head. Ja meie teeme sulle selle heaks väga lahke pakkumise – kõikidele meie teatri maikuu etendustele on Sul võimalik pileteid osta hinnaga 10 eurot (tavahind 17). Soodustus kehtib doonorikaardi ettenäitamisel.

Mais mängime peaaegu kõiki oma repertuaaris olevaid lavastusi sh parima nais- ja meespeaosa laureaatidega lavastusi “El Dorado” ja “Kodumaa karjed” ning parima lavastaja ja kunstniku kategoorias nomineeritud lavastust “Kõnts”.

Piletite tellimiseks ja lisainfoks kirjutada laura@no99.ee või helistada numbril 660 5051.

Lisainfot saab verekeskuse kodulehelt www.verekeskus.ee ning Facebooki fännilehelt “Doonorid ja Sõbrad”.

Verekeskus on ka instagramis @verekeskus, kuhu ootame kõiki oma doonoriks olemise pilte lisama.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.