VIDEO: Kaitseväelased testisid Kevadtormil esimest korda Eestis toodetud roomiksõidukit


Eestis arendatud ja toodetud kaugjuhitav mehitamata roomiksõiduk sai Kevadtormi ajal esimest korda testitud sõjalise õppuse tingimustes. THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System) läbis katsetused edukalt.

Logistikapataljoni kaitseväelased katsetasid kolme päeva jooksul Milremi sõidukit eelkõige varustuse ja materjalide transportimiseks, mida tavaliselt tehakse käsitsi või suuremate masinatega.

“Väike, aga tubli pill,” ütles logistikapataljoni ajateenija kapral Stern Ilves, kes sai roomikmasina juhtimist proovida.

Väikest tanki meenutava rohelise „eluka“ töökindlus pandi pataljoni paiknemisalal proovile ülesannetega, mida tavaliselt käsitsi või suuremate masinatega tehakse.

“Hea, et selliseid tulevikumasinaid lastakse ka ajateenijatel proovida, et näha, mida kõike sellega teha saab,“ märkis  Ilves. “Kõik see, mida tuleb praegu n-ö kondimootoriga ühest kohast teise vedada – varustus, vesi, küttepuud, kütus või laskemoon –, kannaks laiali hoopis need samad roomikmasinad,” lisas Ilves.

Milremi juhatuse esimehe Kuldar Väärsi sõnul on mehitamata maismaasõidukite sektor väga kiiresti arenev ning sellistel lahendustel on suur ekspordipotentsiaal.

„Hindame väga kõrgelt sellist koostööd Kaitseväega. See annab meile võimaluse koguda uusi teadmisi ja infot ning näidata ka referentsi võimalikele partneritele teistest riikidest,“ selgitas Väärsi. “Kui Kevadtormi raames testisime lihtsat transpordilahendust, siis sügiseks on ettevalmistamisel keerukamad lasketestid, kus meie sõidukile on paigaldatud raskekuulipilduja.”

Milremi arendatud mehitamata roomiksõiduk THeMIS on mõeldud kasutamiseks keskkondades, kuhu inimese saatmine on ohtlik, näiteks sõja- ja kriisikolletes, ohtlikes töökeskkondades või kohtades, kuhu inimesel on raske pääseda. Võrreldes teiste mehitamata lahendustega on THeMIS’e eeliseks modulaarsus. Kõik seadmed on paigutatud roomikute sisse, jättes keskplatvormi vabaks erinevate pealisehituste jaoks.

Kaitsetehnika arendusega tegelev Milrem on esitlenud sõidukit messidel nii Londonis, Singapuris kui ka Abu Dhabis. Potentsiaalsete ostjate huvi Eestis arendatava roomiku vastu on suur ning Eesti kaitsetööstuse arendustöö tulemused avaldasid ka rahvusvahelise kaitsetööstuse ekspertidele muljet, leides märkimisväärset kajastust erialameedias.

Juunis esitleb Milrem kahte erinevat tootelahendust Pariisis toimuval Eurosatory messil. Sõidualas osaleb relvasüsteemiga THeMIS ning Eesti stendis on väljas lõhkekehade tuvastussüsteemiga varustatud sõiduk, mis kasutab kõige uuema põlvkonna vastavat tehnoloogiat. Samal ajal toimub ka mehitamata sõiduki kommertstooteperekonna tutvustus Los Angeleses.

Milremi THeMIS arendus toimub koostöös Kaitseministeeriumi ja Eesti Kaitseväega. Milrem teeb koostööd ka mitmete Eesti, Läti ja Leedu ülikoolide ning ettevõtetega.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.