Kajar Lemberiga seotud kriminaalasi ulatub kümnete eraisikute ja ettevõteteni

Kajar Lember. F: Wikipedia.
Kajar Lember. F: Wikipedia.

Täna andsid Keskkriminaalpolitsei majanduskuritegude büroo juht Janek Maasik ja Lõuna Ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Marek Vahing ülevaate kriminaalasjast, millega seoses pidasid politseinikud eile hommikul kuriteos kahtlustatavana kinni Tartu abilinnapea Kajar Lemberi.

Eile avalikustatud kinnipidamise sisu, mis seisneb korduvas altkäemaksu võtmises, on vaid osa kriminaalasjast, kus kahtlustatavate ring ei piirdu Tartu abilinnapeaga, vaid ulatub kümnete eraisikute ja ettevõtteni, keda on alust kahtlustada soodustuskelmuste toimepanemises – Euroopa Liidu toetuste väljapetmises ja sellele kaasa aitamises.

Praeguseks ajaks on kahtlustatavatena üle kuulatud kuus inimest ning kahtlustused on esitatud kolmele juriidilisele isikule. Kahtlustatavate ring võib suureneda, ent hetkel ei ole politseil alust arvata, et nende hulgas on lisaks abilinnapeale teisi ametiisikuid.

Konkreetne kriminaalasi hõlmab endas kokku 26 toetustaotlust ning toetustena välja makstud summad ulatuvad üle 2,1 miljoni euro. Muu hulgas on üheks taotlejaks olnud ka Kajar Lemberiga seotud äriühingud. Nende vahendusel toime pandud pettuste maht ulatub ca 850 000 euroni. Kajar Lemberile esitatud kahtlustus on muuhulgas seotud Tartu Raadi kinnistuga ja sellega seonduva ideekonkurssiga, linna avalike tualettruumide ehitamise ja paigaldamisega, samuti ühe äriühingu huvides linna eelarvest rahaliste vahendite eraldamisega. Kui suurt varalist kahju Lemberi tegevus linnale kaasa tõi, on veel selgitamisel.

Petuskeemi ühenduslüliks oli kahtlustuste kohaselt üks Lõuna-Eestis asuv ehitusettevõte, mille töötajad aitasid ebaausate kavatsustega taotlejatel toetusi välja petta. Kuna toetuste taotlemisel tuleb taotlejal panustada ka enda osalusega, siis enda osaluse maksmise vältimiseks moonutati seotud äriühingute poolt esitatud hinnapakkumistega ehituse maksumust suuremaks ning mängiti pakkumine ühenduslüliks olevale ehitusettevõttele. Koostöös nimetatud ehitusettevõttega tehti omavahelisi näilisi tehinguid, et jätta toetusi jagavale asutusele mulje omafinantseeringu tasumisest.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.