Avastus: Antarktika kohal olev osooniauk on vähenenud umbes India-suuruse ala võrra

Osooniauk Antarktika kohal 2015. aasta oktoobris.
Osooniauk Antarktika kohal 2015. aasta oktoobris.

Uurijad on leidnud esimese kindla tõestuse, et Antarktika kohal olev õhuke osoonikiht on hakanud taastuma.

Teadlaste sõnul oli osooniauk eelmise aasta septembris nelja miljoni ruutkilomeetri võrra väiksem kui aastal 2000 – see on umbes India territooriumi suurune ala, vahendas BBC.

Olukord on paranenud osoonikihti hävitavate kemikaalide järjepideva kasutamise piiramise tõttu.

Briti teadlased märkasid esimest korda osoonikihi hõrenemist stratosfääris umbes 10 km kõrgusel Antarktika kohal 1980-ndate aastate keskel. Osoon on tähtis seepärast, et see takistab ohtliku ultraviolettkiirguse jõudmist Maale. Kiirgus põhjustab inimestel nahavähki ja silmakae kahjustusi ning on ohtlik ka loomadele ja taimedele.

1986. aastal tõestas USA teadlane Susan Solomon, et osooni hävitavad molekulid, mis sisaldavad kloori ja broomi, ja need on omakorda pärit klorofluorosüsinikest, mida leidub näiteks juukselakkides või külmutuskappides ja õhukonditsioneerides kasutatavates gaasides.

Osoonikihi kaitsmist alustati 1985. aastal Viini konventsiooni sõlmimisega. Kaks aastat hiljem anti välja Montreali protokoll, millega reguleeritakse osoonikihti kahjustavate ainete tootmis- ja kasutamistingimusi, lõppeesmärgiga kõrvaldada käibelt kõik osoonikihti kahjustavad ained.

Montreali protokollita oleksid klorofluorosüsinike ja teiste osoonikihti kahjustavate ainete kogused jätkanud järsku tõusu ning avaldanud üha suuremat negatiivset mõju polaaralade osoonikontsentratsioonidele. Protokolli esimene regulatsioon (1987) ja Londoni parandus (1990) pidurdasid osoonikihti kahjustavate ainete paiskamist atmosfääri ning alates Kopenhaageni parandusest (1992) prognoositi klooriühendite langustrendi atmosfääris.

Professor Solomon ja tema kolleegid on järjepidevalt stratosfääri osoonikihti mõõtnud aastail 2000-2015, kasutades ilmavaatluse õhupalle, satelliite ja mudelsimulatsioone. Need mõõtmised ongi andnud tulemuse, et osooniauk on oluliselt vähenenud.

Allikas: BBC

 

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.