Briti välisministri ja Brexiti eestvedaja Boris Johnsoni vaarema suri Koluveres, hauatähis on siiani Kullamaa kirikus

Suurbritannia välisministri ja Brexiti eestvedaja Boris Johnsoni vaarema, printsess Braunschweig-Wolfenbüttel suri Läänemaal Kullamaal, kus on siiani tema restaureeritud hauatähis.

Johnsoni kuuenda põlvkonna vanaema Augusta Caroline Friederike Luise, Braunschweig-Wolfenbütteli printsess,  sündis 3. detsembril 1764 ja on tuntud oma skandaalse surma tõttu Eestis. Kodus kutsuti teda hellitlevalt hüüdnimega Zelmira. Kuidas printsess Kullamaale jõudis, sellest saab pikemalt lugeda Postimehest.

Augusta Caroline Friederike Luise suri Koluveres sünnitusel verekaotusse. Tema vend Friedrich Wilhelm (hüüdnimega “Must Hertsog”) oli Napoleoni vastu peetud Saksamaa Iseseisvussõja rahvuskangelane, kes hukkus enne Waterloo lahingut toimunud Quatre Bras’i lahingus.

Printsessi traagilisele surmale toob valgust pastori Dahli tütre tunnistus (Wikipedia):

„Ühel päeval kuuldi läbilõikavat karjet lossist, mida isegi talupojad, kes töötasid põllul kuulsid. Üks arst ruttas juurde, kuid oma suureks imestuseks leidis ta kõik uksed suletuna ja talle öeldi, et kindral Pohlmann ja printsess on end majja sulgenud. Vahepeal kuulis arst ise seda kisa, mis vähehaaval lakkas ja kõik uskusid, et see kurjategija Pohlmann, et oma saladust halvast kohtlemisest mitte paljastada, kedagi juurde ei kutsunud, et printsessile abi osutada, ja et see õnnetusse olukorda seatud lahinguohver oma elu on lõpetanud, peale seda kui ta on lapse sünnitanud, kes kohe emaga kirstu pandi. Kaks päeva hiljem toodi Kullamaa kiriku kabelisse kirst, mis oli ilustatud punase sameti ja kuldnarmastega, kuid kruvidega kõvasti kinni keeratud. Pohlmann paigutas kaks tunnimeest kabeli ukse ette. Räägitakse, et tunnimehed olid öösel kabelist oigamist kuulnud. Ümbruskonnas levisid jutud, et printsess on tegelikult varjusurmas.“

Augusta Caroline Friederike Luise hauatähis Kullamaa kirikus. F: Wikipedia.
Augusta Caroline Friederike Luise hauatähis Kullamaa kirikus. F: Wikipedia.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.