Riik kaitseb lendoravaid: metsaomanikud kaotavad kontrolli sadade hektarite üle

Lendorav. F: Marko Schrader / Wikipedia
Lendorav. F: Marko Schrader / Wikipedia

Lendoravate elupaikade kaitsepiirid laienevad ja see puudutab üha suuremat hulka erametsaomanikke. Virumaal tekib praegustele lisaks 25 uut püsielupaika, kus riik kaitseb loomi eraomanike õiguste hinnaga, kirjutab homne Maaleht.

“Mul on 40 hektarit ja kõik raieküps mets,” ütleb Gunnar Lepasaar, kelle maa asub Oonurmes. ”Nii kui see kaitseala ära tehakse, on maa väärtus null. Pärast seda mul ei ole seda võimalik müüa. Sellega otsustatakse saatus ära.”

Lepasaar on emotsionaalne, sest ühtäkki saab tema vara saatuse üle otsustajaks riik, mitte tema ise. Oma metsa peab ta pensionifondiks, millest on saanud vajadusel kulusid katta – tulevikus enam mitte.

Lepasaar iseloomustab olukorda krõbedalt: “Meil Eestis on nii, et kui näed leivatükki, söö see kohe ära! See on nagu vangilaagris.”

Pikemalt loe homsest Maalehest.


Veel homses lehes

Kirna mõisa fenomen: energiakeskus korjab uute omanike käe all tuhandeid külastajaid

Kirna mõisa ja selle väidetavalt erilise väega parki külastavad iga päev sajad inimesed. Lisaks esoteerikaaustajatele on uued peremehed uksed avanud ka külainimestele ja kultuurihuvilistele. Maaleht uuris selle paiga saladust.

Kuulsused toovad lagedale: Voldemar Panso tuli ülikonnas saunalavale ja ajas pisut juttu

Maaleht otsis kokku ootamatud lood Voldemar Panso seikluste kohta, millest on seni väga vähe räägitud. Meeldejäävamaid seiku legendaarsest Pansost pajatavad Ivo Eensalu, Tõnu Aav, Peeter Volkonski, Kersti Kreismann, Marje Metsur, Luule Komissarov, Eero Spriit, Lauri Nebel, Katrin Karisma, Merle Karusoo, Priit Pedajas ja Lembit Peterson.

Tallinna lahte kummitab taas Kalevipoeg

Juba üle kümne aasta hõljub õhus Tauno Kangro idee püstitada Tallinna lahte Pirita kanti hiiglaslik Kalevipoja kuju. Nüüd taotleb Kangro kujule taas hoonestusluba. Ja pole võimatu, et ta selle ka saab, sest tuleb välja, et takistusi merre ehitada on väga vähe.

Sarivaras röövib mett otse tarudest

Tartumaa mesinikud on sattunud jõhkra meevarguse ohvriks, ühel juhul viidi tarudest ära koguni ligi tonn mett. Tartumaa mesinik Gunnar Ülper sattus kolm nädalat tagasi absurdsesse olukorda, kui läks oma metsa servas paiknevatest tarudest mett võtma, kuid seal polnud enam midagi. “Šokk oli nii metsik, et kuidas see on võimalik, keegi läheb mett varastama… See oli nii absurdne. Ma ausalt nutsin, et kuidas see ikkagi on võimalik… Alguses ei osanud midagi teha, käed rippusid kahel pool. Nagu loll seisid siin, vahtisid taevasse,” rääkis Ülper.

 Vaimuliku surma- ja leinateemalised postitused panid veebi kihama

EELK Jaani koguduse õpetaja Jaan Tammsalu postitas Facebooki oma kogemustel ja mõtisklustel põhinevad mahukad märkmed leinast ja surmast, mille vastu tekkis kiiresti ootamatult suur huvi.

Ervin Õunapuu: pean teoloogiat rumalate inimeste ajaviiteks, mind huvitab rumalus

Prosaist, stsenarist ja režissöör, näite­kirjanik ja kunstnik, ütleb 30. juulil 60-aastaseks saava Ervin Õunapuu kohta Vikipeedia. Netiotsinguist ilmub veel sõnapaar “võitlev ateist”. Nagu ka meenutus, et peapiiskop soovis tema vastu kord kriminaalmenetluse algatamist. “Mind huvitab rumalus. Pean teoloogiat rumalate inimeste ajaviiteks. Ongi kõik. Sellepärast ma loen ja otsin tõestusi,” mõtiskleb Õunapuu Maalehe intervjuus.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.