Täna esietendub Lihula linnusemäel ooper „Uku ja Vanemuine ehk Eesti jumalad ja rahvas”. Kell 22.30 algavast vaatemängust ja muusikasündmusest võtavad osa solistid, 40 lauljaga koorid, 40 pillimehega orkester ja 40 tantsijaga neli rahvatantsurühma.

„Uku ja Vanemuine ehk Eesti jumalad ja rahvas” on Eesti esimene ooper neljas vaatuses, mida on nimetatud ka laulelduseks (1908). Sissepääs on kõigile tasuta.

Ooperiga tähistab Lihula muusika- ja kunstikool oma 30. ja Lihula oma 805. sünnipäeva.

“Idee tuli pea viis aastat tagasi, kui juhtusin ühel suveõhtul Lihula linnusemäel jalutama. See lugu sobib sinna ja Lihula, õigemini Lõuna-Läänemaa, saab oma solistidega pakkuda suurepärase teatrielamuse,” ütles idee autor Pille Saatmäe.

Lihula lavastuses on kasutatud käsikirjalist Hermanni originaalpartituuri, mille järgi on orkestreeringu loonud Lihula muusikakooli õpetaja Mati Põdra.

Hermann ise on oma laulelduse kohta ütelnud: “Küll olen mina elus ilusaid oopereid näinud, kuid nii ilusat kui minu “Uku ja Vanemuine” mitte ühtegi!”

Lavastaja Meelis Sarv ütles, et ta ei tea, kuidas Karl August Hermann oma lauleldust vaimusilmas nägi, aga kui ta oleks teadnud Lihula linnusemäest kui etendusepaigast, siis olnuks ta rahul.

Eile peaproovi pildistanud fotograaf Olev Mihkelmaa kirjeldas nähtut nii: “Käisin eile peaproovi pildistamas ja pean tõesti ütlema, et oli, mida vaadata ja kuulata. Ja kõige tähtsam, et see on päris meie enda asi ja kohalike inimeste ettevõtmine. Lisaks on õnnestunud kõik talendid selleks korraks koju tuua ja osalema panna. Tahaksin küll veel suuri sõnu teha, aga kõige õigem oleks kõigil täna õhtul kell 22:30 Lihula linnusemäele tulla ja sellest suursündmusest ise osa saada. Kes koju jääb, see hiljem kahetseb!”

Ooperi heli ja valguse on teinud Tiit Maivel.

Allikas: Lihula Teataja

Fotod: Olev Mihkelmaa

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.