SUUR ÜLEVAADE JA KAVA: Valge Daami Aeg tuleb eriline ja Eesti taasiseseisvuse aastapäeva hõnguline

Valge Daami Aeg 2014. aastal. F: valgedaam.ee
Valge Daami Aeg 2014. aastal. F: valgedaam.ee

Tänavune Valge Daami Aeg on eriline, sest piiskopilinnuses etendub uus vabaõhulavastus ja osa sündmusi on seotud Eesti taasiseseisvumise 25. aastapäevaga.

Paljud Valge Daami Aja üritused on tavapärased – on käsitöölaat Karja tänaval ja kümned kontserdid ning taidlejate etteasted, ent samale nädalavahetusele jääb ka taasiseseisvumise aastapäeva tähistamine. 20. augustil möödub Eestile tähtsast päevast 25. aastat.

Laupäeval, 20. augustil on sel puhul lipurongkäik läbi linna. Veekeskuse juurest marsivad Kaitseliidu ja Läänemaa omavalitsuste esindajad ning maavanem toomkirikusse.

Rongkäigus näeb 36 lippu. Kõige ees astuvad aga A. Le Coqi Löögirühma trummarid, kes lisavad marssijate sammule rütmi ja vaatemängulisust.

Noorläänlaste radadel

Reedel kl 17 teeb Riigikogu liige Andres Ammas linnas ringkäigu teemal “Haapsalu ärkamine”. Ammas ning teised tollased ühenduse Noorläänlane liikmed räägivad ajast, mil vabadust veel polnud, kuid vabadustahet püüti juba kohati üsna avalikult näidata.

Ammase juhtimisel käiakse läbi noorläänlaste tegemistes tähtsates paikades ja räägitakse lugusid 1980-ndate põnevast ajast.

Teine samalaadne ettevõtmine on pühapäeval, 21. augustil kl 15. Siis teeb ringkäigu piiskop Tiit Salumäe, kes räägib teemal „Haapsalu pöördelised ajad“. Salumäe alustab rännakut ajas Jaani kirikust.

Kultuurikeskuse direktori ja Valge Daami Aja korraldaja Gülnar Murumägi sõnul olid Haapsalu kirikud taasiseseisvumise eel ja ajal halvas seisus. “Salumäe räägib kirikute taastamise lugu,” ütles Murumägi. “See on ka omamoodi huvitav. Ta räägib sellest, mis täna on meil Haapsalus elementaarne – ilus toomkirik, Jaani kirik jne –, aga need olid ju kõik varemetes ja koledad.”

Taasiseseisvumise märki kannab ka reedene kontsert kuursaalis. Kell 20 esinevad seal kavaga „Eesti laulud“ Hanna-Liina Võsa (laul) ja Olav Ehala (klaver).

ultima thule haapsalusUltima Thule üle hulga aja Haapsalus

Veel enne algab aga piiskopilinnuses teistlaadi kontsert. Kell 18.30 alustab Haapsalu bänd Klots, et soojendada rahvas üles Ultima Thule lavaletulekuks.

Ultima Thule pole Haapsalus mitu aastat esinenud. Sügavamõtteliste laulutekstide ja võimsa muusika poolest tuntud Ultima Thulet ning Haapsalu Klotsi poisse saab näha ning kuulata vaid 5 euro eest. Seda siis, kui praegu pääse Piletilevist või kultuurikeskusest ära osta. Hiljem on pilet kallim.

“Kui esinejat valisin, siis mõtlesin, et kutsuks üle mitme aasta Ultima Thule. Neis on jõudu ja eesti luulet,” rääkis Murumägi.

Reedel pärast kontserti kl 22 algab linnuses Valge Daami vabaõhulavastus “Südamega läbi müüri”. Seda näeb ka laupäeva ja pühapäeva hilisõhtul.

Tantsuorkester ja Popup Muzik Aafrika rannas

Laupäeval, 20. augustil on Aafrika ranna tantsupaviljonis tasuta tantsuõhtu orkestriga Glamband, kus mängib ka tuntud Haapsalu muusik Madis Kari.

Sealsamas on avatud Kai Tarmula Popup Muzik ehk telk, kus saab mõnusalt aega veeta ja kokteile rüübata. Popup Muziku telk oli viimati püsti ka Augustibluusi ajal Rootsituru purskkaevu juures.

Glamband on professionaalsetest muusikutest koosnev orkester, mis mängib peamiselt svingi. Bänd mängis näiteks “Tantsud tähtedega” kahe esimese hooaja saadetes.

Orkestri solistid on muusikalistaar Kelli Uustani ja svingi ning rock’n’rolli täht Margus Jürisson. Glambandi repertuaaris on sadu lugusid svingist kuni tõeliste rocki ja popi hittideni.

Uue sisuga Valge Daami etendus

Valge Daami lugu on sel aastal uutmoodi. Selle on lavastanud Jan Kaus, lavastajaks on Aleksander Ots, kes on lubanud, et piiskopilinnuses näeb erakordset vaatemängu, millele aitavad kaasa erilised tehnilised lahendused.

Eriline saab olema ka muusika, mille autoreiks on rockitähed Angela Aak ja Lea Dali Lion.

Valge Daami etendusi on Haapsalus mängitud igal suvel alates 1979. aastast. Tänavu 19. augustil esietendub neljateistkümnes lavastus.

Sissepääs etendusele on alates kella 20.30-st kolmest väravast: peaväravast Lossi platsil, aiaväravast Krahvaias Vaba tänava poolt ja lõunaväravast Karja tänaval. Rootsituru poolne värav on suletud.

Istekohtade arv on piiratud (ca 800 kohta) ja kohad ei ole nummerdatud. Istumiseks on pingid ja vallile kinnitatud suured ümmargused palgid (puitmastid). Kes ees, see mees.

Vihmavarjud piiravad nähtavust ega ole lubatud, seepärast paluvad korraldajad kasutada vihmakeepe. Keepe saab ka kohapeal osta. Hilise kellaaja ja tõsise sisu tõttu ei ole etendus eelkooliealistele lastele soovitav, beebid ja väikelapsed võiks aga sootuks koju jätta. Lemmikloomadega etenduspaika ei saa.

Tasulised tualetid asuvad etenduspaigast eemal, peavärava kõrval valli sees.


Valge Daami etendus “Südamega läbi müüri”:

Osades:

Agne / Valge Daam – Loore Martma

Toivo / toomhärra – Priit Loog (Endla teater)

Toompraost – Veljo Reinik

Valge Daami isa – Andres Urb

Müürsepp, Valge Daami vend – Karel Rahu

Taani garnisoni ülem – Andree Prees

Rootslaste väejuht Ferla – Siim Birk

Rootslaste saadik – Indrek Pangsepp

Agne ja Toivo kolleegid – Anneli Haabu, Katrin Arrak, Liivi Ollino

Lisaks osaleb hulk andekaid inimesi linnarahva ja külameeste osades.

Lava taga:

Näidend: Jan Kaus

Lavastaja: Aleksander Ots

Kunstnik: Karel Rahu

Videokunstnikud: Anti Rannus ja Vahur Kuusk (Vaatenurk)

Muusika: Angela Aak ja Lea Dali Lion

Valgus: E&T Valgus

Heli: Maivel Heli- ja Valgustehnika

Projektsioonitehnika: Avision

Lavaehitus: Indrek Pangsepp

Kostüümid: Annemai Mänd

Grimm: Hurmi Krikk

Etenduse juht: Pille Raudkivi

Projektijuht: Anneli Aken

Projektijuhi abilised: Marika Aedviir ja Ilona Aasvere

Reklaamid ja veebileht: Peeter Särg (Naxti)


Valge Daami Aja kava vaata leheküljelt www.valgedaam.ee, kus seda veel aeg-ajalt täiendatakse.


 

Loe vabaõhuetenduse kohta: www.valgedaam.com

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.