Rõivas: sotside ettepanek suurendab võimalust president Riigikogus ära valida

Reformierakonna esimehe, peaminister Taavi Rõivase sõnul näitab sotsiaaldemokraatide ettepanek toetada parlamendis presidendivalimistel eri voorudes vastastikku kandidaate riigimehelikkust ja tahet president Riigikogus ära valida, vahendas Reformierakonna pressiteenistus. Reformierakonna juhatus koguneb teisipäeva hommikul, et sotside ettepanekut arutada.

„Sotsiaaldemokraatide koostööettepanek räägib heast tahtest ja vastutustundest ning on oluline samm lähemale sellele, et Eesti Vabariigi president saaks Riigikogus valitud. See on olnud Reformierakonna soov algusest peale,“ ütles Rõivas.

„Kutsusin homme kella 9-ks kokku Reformierakonna juhatuse, et arutada sotsiaaldemokraatide ettepanekut toetada Riigikogus erinevates voorudes teineteise kandidaate,” lausus Rõivas.

Rõivas lisas, et kavatseb teha erakonna juhatusele ettepaneku sotside koostöösoov vastu võtta.

Reformierakonnal ja sotsiaaldemokraatidel on Riigikogus kokku 45 saadikut, presidendi valimiseks on vajalik 68 parlamendisaadiku toetus.


Sotsid kutsusid täna üles Reformierakonda toetama Riigikogu valimiste esimeses voorus Eiki Nestorit ja kui tema ei saa valituks, toetaksid sotsid teises voorus Siim Kallast.

Põhiseaduse kohaselt on presidendi valimine riigikogule pandud ülesanne ning Sotsiaaldemokraatliku Erakonna juhatus leiab, et seda ülesannet peavad rahvasaadikud ka täitma. Sellest tulenevalt kutsub sotsiaaldemokraatide juhatus Reformierakonda ja teisi erakondi koostööle, et valida riigikogus Eestile president, teatas sotside pressiteenistus.

“Olles konsulteerinud erinevate erakondadega näeme, et pakutud kandidaatidest on võimalus riigikogus valituks osutuda ainult Eiki Nestoril ja Siim Kallasel. Mõlemad kandidaadid omavad meie hinnangul vajalikku kogemust ja sobivaid isikuomadusi, et olla Eestile hea president,” ütles erakonna esimees Jevgeni Ossinovski.

Sotsiaaldemokraatide juhatus teeb Reformierakonnale ettepaneku, et esimeses presidendivalimiste voorus oleks kahe fraktsiooni ühiskandidaadiks Eiki Nestor. Samal ajal jätkavad sotsiaaldemokraadid läbirääkimisi teiste riigikogu fraktsioonidega täiendava 23 hääle tagamiseks Eiki Nestori kandidatuurile.

“Juhul, kui Eiki Nestoril siiski ei õnnestu saada 68 riigikogu liikme toetust, anname võimaluse Siim Kallasele, toetades teda riigikogus presidendivalimiste teises voorus,” märkis Sotsiaaldemokraatliku Erakonna riigikogu fraktsiooni esimees Andres Anvelt.

Ta lisas, et tegemist on esimese tõsiseltvõetava ettepanekuga, mis võimaldab ületada erakondliku patiseisu ja loob eeldused presidendi valimiseks riigikogus. “Loodame, et teised erakonnad mõistavad neile põhiseadusega pandud ülesande olulisust ning seisavad hea selle eest, et Eestile saaks president valitud riigikogus,” ütles Anvelt.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.