2016. aasta kroonika ja võrdlus Mangi ennustusega – IV osa

ennustus tomingas kokkuvõteLäänlane avaldab järgmise osa Toivo Tominga 2016. aasta sündmuste kokkuvõttest, kus ta võrdleb seda, mida astroloog Igor Mang on ennustanud ja mis tegelikult on juhtunud. Sekka Tominga enda tegemisi. I osa saab lugeda siit ja II osa siit ja kolmandat osa siit

August. Kuu esimene pool tuleb rahutu ja teine pool täis süüdistusi ja jahmatavaid uudiseid. Eriti Eestis, kus võib karta lausa valitsuse kukkumist. Mang ei maini kuskil Brexitit, kuid ilmselt on tema ennustustes tubli ports just sellega seotut. Kuu lõpuks võib uue presidendi saada.

 1. august. Lubatud suur vihm ja äike jäid vee- ja välgupuudusel peaaegu ära :). Esialgu, kl 20, pole suurt midagi ka juhtunud. Tähendab – juhtus küll, aga teada sain pisut hiljem. Vist ISIS lasi Süürias alla Vene kopteri 5 mehega pardal. Kõik said hukka.
 2. august. Eks näis, millega maailm täna üllatab! Mõne päeva eest pakuti mulle kuldkollase sisuga arbuusi. Väga hea oli.
 3. august. Dubais tegi hädamaandumise ja põles maha suur Boeing. Kõik ca 250 reisijat pääsesid terve nahaga.

Reformierakond esitas Riigikogule presidendikandidaadiks Siim Kallase. Vikerraadio kutsus kuulajaid helistama ja arvamust avaldama. Kahjuks oli palju väga negatiivseid ja avalikult solvavaid-laimavaid arvamusi. Kutsuksin inimesi üles siiski vaoshoitusele. Kuigi Kallasel on (loodetavasti) paks nahk ja presidendikandidaadina ta iga solvajaga ehk kohut käima ei hakka, kuid kui ta ei osutu valituks, jääb ta lihtkodaniku seisusesse ja võib oma solvajad-laimajad kohtu kaudu paljaks teha ja kinnigi panna.

Teised erakonnad on Kallase suhtes pessimistlikud ja toetavad omi kandidaate. Ka Kaljurand lubab võidelda, kui asi jõuab valimiskogusse. Ja kindlasti jõuab ka. Kallas, muuseas, usub, et USA-s tõuseb troonile Trump. Ka teised poliitikud nõustuvad, et suure tõenäosusega tuleb tulevikus Trumpiga hakata asju ajama. See muudab küll paljuski olukorda EL-is ja NATO-s, kuid ei ole ka katastroof.

Ostsin täna Mart Helme raamatu. Algus on huvitav. Loodan, et edasi ka.

Eesti Ekspressis ütleb aga Hololei välja sama arvamuse, mis mõne kuu eest minagi: “Eestis pole isiksusi! Peaministriks võib saada ükskõik kes!“ Tuletan meelde, et minu arvates vajame riiki juhtima geeniust, aga seda ei paista kuskilt. Kui just Leedo välja arvata. Igatahes loomeliitude inimestest ei hiilga praegu küll keegi. Ka Teaduste Akadeemia on pigem hiired samblas, kui arvamusliidrid.

Homme algavad Eesti Dendroloogia Seltsi suvepäevad Lääne-Virumaal. Koguneme kella 11-ks Palmses. Öömaja tuleb Baruto hotellis Vinni lähedal. Aga enne on oodata mitmeid mõisaparke, iluaedu ja vihma.

 1. august. Jõudsin suvepäevadelt koju. Laadisin arvutisse 178 pilti ja istutasin kaasatoodut. Nendeks on mägivahtra see sort, mille leht ei lähe alt lillaks, kaks halli pähklipuu istikut Sagadi dendropargist, kaks liiki luuderohtu ja punalehise sookase Tõnutalu puukoolist Juminda tipus (tõeline paradiisiaed). Sireliistiku Krasavitsa Moskvõ kinkis mulle Karukäpa puukooli omanik Madis Jürimaa Luualt.

Loomulikult tõin ma kaasa ka tohutu emotsionaalse rahulolulaengu kogu reisist. Arvatavasti kogevad tõsiusklikud midagi niisugust kirikus. Ühesõnaga – saabusin koju kui õnnistust saanu.

Aga igaühel oma kiiks. Sagadi mõisas kohtasin ootamatult kunagist klassiõde Silvat, kes oli tulnud raskeveohobuste võistlustele, mis toimuvad homme Sagadis.

Muus maailmas on omad tegemised. Algas Rio OM ja ettearvatult ka meie sportlaste ebaühtlane esinemine. Ühed põruvad, teised püsivad konkurentsis.

Rouenis langes tulekahju ohvriks 13 noort sünnipäevalist baaris nimega Au Cuba Libre. See on rummikokteili nimi, aga tulekahju algas sünnipäevatordist, millel oli paarkümmend küünalt ja mahakukkunud tort süütas paksud põrandavaibad. (Huvitav, miks nad kohe mõne kannu õlut ei ohverdanud?)

Belgias vehkis jälle keegi matšeetega ja vigastas kahte inimest. Uudised vormistatakse nii frigiidselt, et vihje moslemile on vaid aimatav. Nimelt olla matšeetemees hüüdnud oma toimingute juurde ”Jumal on suurim!”. See pole kristlik komme. Pealegi hüüdis ta kindlasti Allahi nime, mitte meie kultuuriruumi Jumalat.

Meie presidendivalimised hakkavad grimassiks kiskuma. Rformierakond lükkas ette Kallase ja Kaljurannalt kostab varjatud solvumist. Ikka on võistlustules Jõks, Reps, Nestor ja Helme. Niisiis kuus potentsiaalset presidenti kolm nädalat enne valimisi. Kas seda pole ülearu palju? Meri ütles kord suure sõnumi: “Eestile on kombeks üks president korraga!“

Praegu on Riigikogus kandideerimiseks vajalikud (vähemalt 21) hääled koos Kallasel, Repsil ja Jõksil. Nestorile ei tarvitse praegusele 15 häälele lisa tullagi, sest EKRE vaevalt kedagi teist peale Helme toetab ja seda siis juba valimiskogus. Seal aga on Kaljuranna võimalused vist suuremadki kui Kallasel.

Ootame uusi, põrutavaid uudiseid.

Kahjuks ei jäänud need ka tulemata: Makedoonias, Skopjes möllas ränk raju ja üleujutustes hukkus üle 20 inimese. Vesi sadas maha aga vale koha peal, sest Portugal kannatab maastikupõlengute all ja kustutustöödel on üle 1000 tuletõrjuja.

Recep Erdogan kuulutas Putini oma sõbraks ja sõidab lähipäevil Moskvasse. Erdogan lubab avada suhetes Venemaaga uue lehekülje. Selle retsepti järgi midagi head sealt EL-ile ja NATO-le ei paista.

 1. august. Olümpiauudiste vahele on kuulda, et Mehhiko Vaikse ookeani rannikut ründab üks orkaan teise järel. Hukkunuid 40 ümber. Hea on elada parasvöötmes. Suusailm on küll kestvalt vilets, kuid ma pole suusaspordist kunagi suurt hoolinudki. 10 aastat tagasi tegin küll Ridala vallamajas Torino edu puhul rahvale pudeli vermutit välja, kuid hiljem selgus, et edu tuli dopingukahtluste najal. Niisiis – pettumus sealtki.

Täna tehti atentaat Pakistani advokatuuri juhile, kes suri. Haiglasse, kuhu viidi laip, kogunes peagi ligikaudu 200 inimest, sh ajakirjanikke, advokaate ja kõrgeid politseiohvitsere. Aga sinnahulka ka üks põuepommar, kes lasi end seal rahvamassis ribadeks. Temaga koos kaotasid elu veel 70 hinge ja teist samapalju on haavatuid. Asja võttis omaks Taliban, kes lubas samal viisil jätkata. No mis parata! Kuni pauke siia kuulda pole, peab vist asjasse suhtuma suht külma kõhuga.

Jaapani keiser Hirohito esines teist korda TV-s viimase viie aasta jooksul ja andis mõista, et tervis on vilets ja heameelega astuks tagasi, kui seadus lubaks. Aga ei luba. Keiser peab keisrina surema. Peaminister Abe lubas mõelda, kuidas aidata. Loodetavasti ei pea Hirohito harakirit tegema.

Luganski “vabariigi” juht sai atentaadi käigus vigastada, kuid jäi ellu. Eelmine selle ameti kandja läkski atentaadiga teise ilma. Aga see oli juba üle aasta tagasi. Ohtlik amet! Ja dünamiidil on hea minek.

 1. august. Erdogan on siis täna Peterburis Putinile armastust avaldamas. Eks Putinil on Türgitki oma naftatorudele tarvis. Ja arvata võib, et jutuks tuleb ka Süüria saatus. Õhtused uudised on esialgu tagasihoidlikud, nentides vaid Vene-Türgi kaubandussidemete taastamist tülieelses mahus. Siitkaudu võib aimata ka Lääne sanktsioonidele olulist leket.

Novosjolov jõudis OM-il 8. kohani. Asi seegi, sest tema tee lõpetas valitsev maailmameister, ungarlane Imre, kes võib ka kullani jõuda. (Ei jõudnud.)

Tänane Lääne Elu avaldab väga kriitilise artikli tohutust raharaiskamisest nii lennunduses, laevanduses kui ka ERM-i käivitamisel. Riigijuhid on ilmselt ammu kaotanud reaalsustaju rahanumbritega opereerimisel. Sajad miljonid visatakse tuulde, nagu oleks ressurss põhjatu. Samas aga koonerdatakse asjus, kus suht väiksem raha võiks teha väga tähtsaid asju. Ma hääletaksin presidendiks inimese, kes lõpetaks vastutustundetu priiskamise ja korraldaks raiskajate jõudmise kohtulaua ette. Riigikontrollil on see õigus ja juriidiline pädevus olemas.

 1. august. Klassivend Tõnu 65. sünniaastapäev. Oleme ohtlikus eas. Tõnu on juba neli aastat mullas.

Lugesin mõningase kohkumusega hr Margus Laidre pikemat esseed Postimehes, kus Laidre tsiteerib filosoofe sõja ja “igavese” rahu teemadel. Eks olen minagi pidanud nentima, et inimene oma olemuselt on ikka seesama hunt, kes tuhandeid aastaid tagasigi. Nii jääbki kõlama ka Laidrelt, et pikk sõdade vahe Euroopas ei tähenda muud, kui pingete kasvu ja paratamatut katastroofi võib-olla juba hoomatavas tulevikus. Ja kuigi EL-i loomine pidi igaveseks kaotama sõjaohu Saksamaa ja Prantsusmaa vahel, ei ole EL ometigi suutnud ega tahtnudki haarata kaasa suurriike oma selja taga – Venemaad ja Türgit. Niisiis seisame seljaga ohu poole, lootes, et kui me seda ignoreerime – ignoreerib oht ka meid.

See on puhtrootslaslik suhtumine, mille rootslased ka ise Kultarantas välja ütlesid: “200 aastat oleme suutnud sõjast hoiduda, hoidume 200 aastat veel!” Aga need, kellel on relvad ja rohkearvuline regulaararmee, ei mõtle niiviisi. Nende ambitsioon on väheste kaotustega hõivata kaitsetuid territooriume põhimõttel, et kaubelda on ju kena, aga omada on kasulikum. Seda enam, et sõjardi iseloom nõuabki võitlusi ja võite. Seda juba lihtsalt oma olemasolu õigustamiseks. Sportlik!

Pealõunased uudised ütlevad, et Bagdadis põles maha lastehaigla ja hukkus 12 enneaegset last. Osa suudeti siiski evakueerida.

Ja Madeiral möllavad maastikupõlengud. Maha põles Funchalis isegi üks 5-tärni hotell. Ma olen seal viis aastat tagasi käinud. Ka siis puhkes metsasel mäeveerul tulekahju ja ma imestasin, kui mannetu oli asja suhtes tuletõrje. Võiks isegi öelda ükskõikne, sest ma ei näinud üldse mingit tegevust, kuigi oht oli reaalne. Neil ei paista seal üldse vajalikku(e) helikoptereid olemagi, kuigi juba tule puhkedes on selge, et järsul mäeveerul muidu ei saagi tuld pidama, kui kopteritega merest vett tuues.

Ma ei tea nende (Portugali) mandriteenistuse võimalusi, kuid sealgi on tuhat pritsimeest veel liiga vähe, et tulele piir panna.

Spordist ka. Ootame medalit sõudjate neljapaadilt. Finaalis on kuus riiki. Õhtuks on asi selge. Selge on ka see, et Rios on röövleid ja vargaid palju. Montenegro ametnikud rööviti paljaks, ajakirjanike bussil lasti aknad puruks. Jne, jne. Sõudmine lükati ilma pärast homsele.

11. august. Suurpäev meie spordiajaloos. Sõudjad saidki medalid. Pronksist. Epeenaiskonnal tuleb hilisõhtul sõdida pronksi pärast Venemaaga.

Asjad on hulluks minemas Vene ja Ukraina vahel, mida oli küll ka karta, sest maailma pilgud on Brasiilial. Paari päeva eest toimus mingi jama Krimmis, kus väidetavalt hukkus kaks Vene sõdurit. Venemaa süüdistab Ukraina valitsust ja lubab kätte maksta. Selleks aga on Venemaa suurendanud oma vägesid Krimmis ja korraldab lähipäevil laevastikuõppused Sevastoopoli osalusel. Ukraina eitab igasugust seost Krimmi sündmustega, kuid kuulutas välja kõrgendatud valmisoleku Krimmi ja Donbassi suunal. Venemaa leidis hea põhjuse Minski lepetest taganemiseks. Niinimetatud Normandia Formaat võib nüüd korstnasse lennata.

Kas ehk Erdoganile lubati midagi eriti head, et ta ei sekkuks ja suu peaks? Võib-olla suleb Türgi mingil põhjusel Dardanellid? Siis ei saa USA laevastik Mustale merele ja Venel on vabad käed Ukrainasse dessandi saatmiseks? Tõenäoline eesmärk on tekitada maismaakoridor Venest Krimmi piki Musta mere põhjarannikut. See soov oli neil ennegi, aga maailma valjuhäälne protest ei lasknud sellel Donetski mässajate käte abil sündida. Annaks taevas, et ma eksin! Aga Mangil on jälle kord õigus. Tõesti rahutuks kisub.

Ibeeria ja Prantsuse Riviera on kuumuses ja põuas. Tulemuseks tohutud maastikupõlengud. Eriti Portugalis ja ka Marseille lähistel.

Homme sõidan Surju, et taas kord kohtuda tehnikumiaegsete koolikaaslastega, kellega esmakohtumisest möödub juba 50 aastat! Alustasime õpinguid Luual 1966. aastal.

 1. august. Epeega läks natuke nihu. Jäädi alla ka Venemaale ja tuli neljas koht. Kahju! Aga Rumeenia võitis Venet ja ka Hiinat ja paremusjärjestus on ilmselt õige ja paigas.
 2. august. Olen Surjust tagasi. Rõõmus kokkusaamine oli. Üht meest polnud juba 47 aastat näinud!

Tagasiteel ostsin Neeva puukoolist Pärnus ümaralehise tselastri istiku. See on ronitaim. Lasen tal elektriposti otsa kasvada.

Kuulasin kõrv kikkis OM-i. Meie kettamehed jäid küll medalitest ilma, kuid Kupperi 66,58 on mehine tulemus ja 4. koht väga kõva koputus mõne järgmise tiitlivõistluse uksele. Kanteri 65,10 oli oodatav ja ilmselt tema võimete lagi. Võib arvata, et ta tuleval kevadel enam Eestist välja võistlema ei kipugi. Aga, nagu öeldud – kahepeale 131 meetrit on summa, millele sai vastu vaid Saksamaa.

Arvamusfestivalil Paides eksis sõnakasutuses Jõks, kelle seksistlik märkus Repsi aadressil võib maksma minna presidendikoha. Väidetavalt on ta vabandanud nii otse kui ka meedias, kuid seegi on kahepalgeline, sest Jõks peaks teadma, et ta peaks VABANDUST PALUMA ja Reps on see, kes võib suuremeelselt VABANDADA ehk ANDEKS ANDA! Midagi juhtus Helmega, kes sattus liiklusavariisse ja seepärast jättis Paides kesise mulje.

 1. august. Täna jooksevad Eesti värvides OM-il maratoni kolm Luike. Loodetavasti läheb neil 42,195 km lausa lennates!

Uudised USA-st ütlevad, et jälle on tulnud Mississippis, Alabamas ja Louisianas tohutu kogus (kohati kuni 430 mm) vihma maha. Loodetavasti seekord New Orleans ära ei upu! Samas võib ju märkida, et ajalooliselt jõed sinna ju tekkisidki, kus rohkesti sademeid tuli. Saatis Jumal vihma, saatis äravoolukraavid ka.

Uputused laastavad ka Filipiine. (“Sajab, saatan, päeval-ööl ! Müristab ja välku lööb!“)

Aga meilgi sajab. Kus rohkem, kus vähem. Läänemaal pole küll liigse vihma pärast veel virisemist. Siiani oligi vähevõitu.

Läänlane jagab uudist, et Ridala vallas Kivikülas olla kiviaia ümberladumisel hiiglasuured maod (ligi 2 m) välja tulnud. Pildil olev rästik on tõesti tublisti üle meetri ja jäme, kui vorst. Mul on kahtlus, et see on emane ja sünnitusaeg on ligidal. Mõne aasta eest kohtasin viimase veerandi peal tiinet rästikut Ridala kiriku lähistel. Loom ei suutnud korraga isegi 4 m laiust asfalti ületada, vaid puhkas keset teed. Pastoraadi kõrval on kivikangur. Küllap ta sinna sünnitama läks.

Aga nüüd olla seal Kivikülas aia sees koos olnud nii rästik kui ka nastik. Nastik veelgi pikem. Ehk on juba vanad sõbrad?

Õed Luiged esinesid nagu umbes arvasingi: üks lõpetas esisajas (97), teine teise saja alguses (114) ja kolmas katkestas jalavigastuse tõttu. Tunnistagem – eks nad ikka turistid seal Rios on. Aga ilusad kolmikud!

Kurdid võitlevad ISIS-ega Mosuli pärast Iraagis. Lootust on seekord võita.

Päev lõppes pauguga – ISIS-e põuepommar lasi end ja hulga teisi puruks bussis, kus kaasreisijaiks Süüria vabadusvõitlejad. Pauk käis Süüria-Türgi piirilinnas. Hukkunuid paarkümmend, vigaseid rohkemgi.

 1. august. Täna lähevad matil kokku Nabi ja kuubakas, kahekordne olümpiakuld. Nibin-nabin?

Läks ühte väravasse. Nabi kaotas 3:0. Kaotas ka venelasele pronksimatšis ja jäi viiendaks. Kahju! Oma tegi ära Rasmus Mägi, kes sai 400 m tõketega poolfinaali.

Vaatasin eile kordus-TV-s arvamusfestivali ja pean tegema paranduse Jõksi osas. Nimelt ütles Reps, et ühtib Jõksiga tema seisukohtades, mille peale Jõks tegi nilbet nalja ja teatas, et ei saa Repsiga ühtida, kuna tal naine kaasas. Osale publikust võis tunduda süütu naljana, debateerijad suutsid kohatust naljast üle saada, kuid oma märgi see Jõksi elulukku jätab.

Helme aga jäi avarii pärast hiljaks ja pooltele küsimustele vastamisest jäi maha. Tema seisukohad aga pälvisid paljudelt aplause. Näis, et debati võitis Kallas, teine Reps, kolmas Helme, neljas Nestor, nurka mängis ennast Jõks.

 1. august. Haapsalus maandus droon Soomest Hankost. See oli küll vist esimene kord, kui niisugune lennumasin lendas 100 km üle mere ühest riigist teise. Droonitranspordile ennustatakse suurt tulevikku. Esialgu on nendega nagu ikka teadussaavutustega, suudetud sõjalises mõttes hulga kurja teha. Ilmselt käib ka narkokaubandus varsti põhiliselt droonidega jne.
 2. august. Seim jäi seitsmendaks kogusummaga 430 kg. Pole tegelikult üldse paha, sest medalimehed on ikkagi püüdmatus kauguses. Mägi ja Balta on heas positsioonis ja võistlevad finaalides.

Eile peeti kinni “Tere-mees” Oliver Kruuda. Maksuamet süüdistab 400 000 euro suuruses maksupettuses.

Käib sosin, et peagi tuleb Haapsallu veel üks põgenikepere Iraagist. Seekord kurdi rahvusest.

Tänane Postimees avaldab materjali, kus süüdistatakse Hillary Clintonit korruptsioonis ja Donalt Trumpi liiga heades sidemetes Kremliga. Värsked uudised kl 12 aga ütlevad, et Trump vahetas oma valimismeeskonnas osa rahvast välja. Seda seepärast, et Trumpi aktsiad langevad.

Uibo ja Saluri alustasid 10-võistlust kõvasti alla võimete. Juba kahe alaga on mõlemad kaotanud üle 100 punkti. Praegu mahuvad veel teise kümnesse. Õhtuks oli asi üsna nutune. Saluri ongi 20. kohal ja Uibo sai kuulis nulli. Kui jätkab, siis viimasel (u 30.) kohal.

Ootamatult astus uksest sisse pojapoeg Joonas, kes tuli Austraaliast koju puhkusele. On ta ju juba 10 kuud Perthis lastele tennisetrenni andnud ja varustust parandanud. Noormees on tõestanud, et saab elus hästi hakkama. Keel suus, käed töös ja leib laual.

 1. august. 43. pulma-aastapäev!

Rasmus Mägi näitas, kes ja kuidas peaks OM-il võistlema. Küll vaid 6. koht on siiski kangelastegu, sest paranes Eesti rekord. Kümnevõistlejad jäävad keskpärasteks, odamehi aga polnud mingit mõtet kolme välja saata. Kui juba 82 meetrit on neile hea vormi juures saavutus, siis pole ju OM-il midagi teha. Maailmas on selle tasemega mehi sadu, aga ükski teine riik ei saada selle tasemega mehi OM-ile.

Epp Mäest on kahju. Ka 10-võistlejad kõrbesid täiega. 1000-1300 punkti läks mõlemal kaduma!

Merkel tuleb 24.-25. augustil.

 1. august. Heiskasin kl 7 lipu. Väga ilus, päikeseline ja tuuletu hommik. Paks kaste ennustab vihmata päeva. Kombainerid ilmselt riigipühi ei pea.

Haapsalu on täis võõrast rahvast. Valge Daami aeg on jälle käes.

Mind on järel 101,6 kg, mis tähendab, et 35 kg on läinud viie kuuga allavett. 1. septembril peaks nägema kaalul kahekohalist numbrit, mis ongi eesmärk.

41 ja pool aastat tagasi sai meie heaks peretuttavaks Anne, keda saatus pole hellitanud. Mõne aasta eest haigestus ta vähktõppe. On karta, et jõulud tulevad talle juba teises ilmas. Ehk jõuab enne 67. sünnipäevani. 20 aastat jääb nägemata.

Siim Kallas esines poliitilise programmiga, mida tahaks täita ja teha, kui presidendiks saab. Riigikogus ilmselt küll ei saa, sest Keskerakond toetab Repsi. Ennustan, et hääled Riigikogu I voorus on järgmised: Kallas 45, Reps 30 Jõks 25, II voorus Kallas 55, Reps 46.

 1. august. Arvustused Jan Kausi kirjutatud uuele Valge Daami etendusele “Südamega läbi müüri” on ülevoolavalt ülistavad. Ehk lähen ka õhtul vaatama.

Täna lõppeb OM. Välja jagati 306 medalikomplekti. Läks nagu läks. Sõudjad päästsid riigi maine.

Aga kohti esikümnes tuli õige mitu. Nii et tegelikult läks üsna hästi. 47-st sportlasest said neli medali kaela. Iga 12. Ja kohti esikümnes 11. Seega iga neljas.

Aga põuepommarite jaoks on ka vaiksem aeg läbi ja jätkavad uue hooga. Türgi –Süüria piiril lasi ISIS-lane end ribadeks kurdide laulatusel. Hukkus 50 ja vigastada said 74 inimest. Peab vist hakkama mõtlema formaadis, et “hea, et see Euroopas ei juhtunud”. Aga Türgi on lubanud Süüria küsimuses tulevikus kõvemaks tegijaks hakata.

 1. august. No ei jõudnud ma etendusele. Aga see-eest on kartul üleval ja dendroaias 147. liik puid. See viimatine on Mandžuuria vaher.

Tänasest hakkavad presidendikandidaadid ERR-is pikemalt sõna saama. Täna Siim Kallas, homme Reps ja siis Jõks. Teistel Riigikogus hääli kokku saada ei õnnestu ja nemad võistlevad lohutusringis, kust võib jõuda nii finaali kui ka troonile.

Mangi ennustuste täitumiseks inetu tõe väljatuleku ja isegi valitsuse kukkumise osas on veel nädal aega. Suure tõenäosusega on need “tõed” suuresti sisutu jama, kuid poril on komme määrida pihtasaajat ja eks see ongi eesmärk. L

ugesin tänast Postimeest ja pean kurbusega nentima, et poriloopimises on otsa Mart Helme suunas lahti teinud meie oma Haapsalu Mammi. Ega ta jäta Kallastki puudutamata, kuid pikk artikkel on siiski Kallase kaitseks ja promomiseks. Selles suhtes oleme ühte meelt. Ega Kallasest kogenumat ja võimekamat kandidaati meil polegi võtta.

EL-i teemadel tahab initsiatiivi haarata Itaalia Matteo Renziga eesotsas, kes kutsus täna õhtuks Napoli lahe saarele kohtumisele Merkeli ja Hollande. UK ja T. May jäeti juba mängust välja.

Samas kostab hääli, mis soovitavad Lõuna-Euroopale oma raha ja omi reegleid. See on algus sellele liikumisele, mida ma ju juba aastaid olen mõelnud ja soovitanud. Ainult, et kes olen mina, et anda soovitusi EL tugevdamiseks!

 1. august. MRP aastapäev. USA väed Süürias ja Iraagis said uue juhi. See kindral andis kohe valjuhäälselt ja otse teada, et vajadusel laseb alla ka Süüria ja Vene lennukid, kui need peaksid pommitama alasid, mida kaitseb koos kurdidega ISIS-e vastu USA. Selle Süüria püssirohutünni otsas mängitakse küünlavalgel pokkerit! Kes ütleb, millal täringud küünla ümber lükkavad?

Türgi praalib nagu purjus laadakakleja ja kutsus Austriast saadiku koju. Põhjuseks, et Viin lubas toimuda Kurdi Tööpartei meeleavaldusel Viinis, seega soosides terroriorganisatsiooni. Ometi oleks Türgil ju lihtne ja igati kasulik luua kurdidega head suhted, anda mingile piirkonnale kurdi kultuuriautonoomia jne.

USA välisminister on Riias ja kinnitas meie presidentidele veel kord üle, et USA on jätkuvalt NATO artikkel 5 garandina täie tõsidusega mängus. See on nagu keskeakriisis naisega, kes tahab ikka ja jälle kuulda, et mees teda armastab. Vähe sellest. Seda peab tegudega tõestama!

Homme tuleb siis lennukiga Ingel (Angela). Eks näis, millise sõnumiga tema hiilgab? Jaapanis möllab taifuun, mis seiskas Tokio piirkonnas lennuliikluse. Täpsem info puudub.

24. august. Täna on kaks sitta uudist. Esiteks on Aafrika seakatk järjega Saaremaal Valjala vallas, kus teise ilma läheb 2700 notsut. Teiseks, Itaalia maavärin (6,2 magnituuti) Roomast 170 km kirdes. Seal on hukkunuid esialgu 70 ringis, aga sadakond inimest on kadunud. Kannatada sai eelkõige Norcia linn.

Kolmas uudis tuleb tuntud paigast Süüriast. Türgi linna Gaziantepi veretöö eest läks tankidega ISIS-e vastu sõtta Türgi armee, ületades seal Süüria piiri ja lubades platsi puhtaks teha. Erdogan ei varja, et nuhelda saavad ka kurdid, kes jalgu jäävad.

Pean korrigeerima oma ennustusi presidendivalimiste asjus. SDE ja Reform tegid diili, et I voorus seavad nad üles ühiskandidaadina Nestori, kuna tema jaoks muidu hääli ei jätkuks. See tähendab Nestorile u 50 häält, Kallasele ei midagi, Repsile 30 ja Jõksile 21. Kui aga Keskerakond otsustaks salaja ja ootamatult toetada I voorus kohe Nestorit, oleks Reform omast võttest selili. Keskerakonnale kindlasti ahvatlev! Sama võib juhtuda II voorus, kui Reform ja SDE seavad üles Kallase. Keskerakonnast ei tea iial oodata, mis teevad. Aga kõige suurem tõenäosus on ikka Kallase võit valimiskogus. Sinna on täpselt kuu aega.

 1. august. Ohvreid Itaalia maavärinas on juba 250 ringis ja arvatavasti number kasvab veelgi.

Merkel tunnistab tänases kõnes Tallinnas, et EL-il on rasked ajad käes. Suuresti just Brexiti tõttu, aga ka võimetusest ette näha, millega Venemaa paaril viimasel aastal on hakkama saanud. Meie kommentaatorid märgivad, et see on hoopis uus toon seni optimismi levitanud Merkeli suus. Punkt Mangile!

 1. august. Leinapäev Itaalias. Maavärinaohvrite arv on üle 280 ja elusaid inimesi rusude alt leida enam ei loodeta.

Kerry ja Lavrov on leidnud Genfis uue valemi Süüria kodusõja lõpetamiseks. Loodame!

Täna toimub Rootsi Vähemusrahvuse Kultuurinõukogu erakorraline koosolek. Põhjuseks kultuuriministeeriumi kiri, mis jõustumisel poolitab eestirootslaste rahvusgrupi kahte ossa. Selle tulemusena kaotab grupi Rootsis elav osa õiguse osaleda kultuurinõukogu valimistel.

Grupi osakaal on aga kogu nimekirjas üle viiendiku ehk ca 130 inimest. Rahvusgrupp peab niisugust akti ebasõbralikuks ja kultuurinõukogu juhatus hindab seda, kui aastatepikkuse järjest edenenud koostöö otseseks torpedeerimiseks. Siin võiks lausa paralleele tuua Venemaa valitsuse suhtumisega Soome-Ugri rahvastesse Venemaal. Rumal lugu!

Võin lisada, et seadus, millele kultuuriministeeriumi kiri toetub, on 20 aastat vana, kuid seni on ministrid tähenärimise asemel silma kinni pigistanud ja inimlikkust üles näidanud. Nõukogu otsustas saata ministrile kirja, soovitades jätkata senist poliitikat ja astuda samme, et eelnimetatud seadust ajakohastada. See tähendaks muudatusi, mis lubaksid vähemusrahvusel tegutseda piiriüleselt kuni sihtgrupi loomuliku hääbumiseni. Pole ju saladus, et Rootsis elavad eestirootslaste identiteedi kandjad on vägagi eakad inimesed ja nende järeltulijad on assimileerunud Rootsi ühiskonda. Sama on juhtunud ja juhtumas Eestiski.

Moskvas hukkus põlengus 17 kirgiisi, kes elasid ja töötasid öösel süttinud laokompleksis.

Soome lõunaosa räsis tugev tormituul ja ligi 200 000 majapidamist jäi ajutiselt elektrita. Homme on oodata tuule vaibumist. Põhja-Eesti rannik seekord pääses.

Suri filmimees Tõnis Kask. 87 eluaastat on väärikas iga.

Muinastulede öö on täna ohtlikult tuuline.

 1. august. Täna on noorema poja Jaagu 40 sünnipäev. Juba! Lipp on mastis, lilled ja pirukad laual.

Mingi Lõuna-Türgi lennuväli jäi raketirünnaku alla. Suurt kahju ei tekkinud. Mõni lend jäi ära. Üks tola hispaanlane tegi pommiähvarduse Tallinna lennujaamas.

Türgi lennuvägi ründas Süürias kurdide küla. Umbes 35 surnut ja 70 vigastatut.

 1. august. Täna keskpäeval algab Riigikogus presidendivalimiste I voor. Vaevalt et tulemus kohe positiivne on.

Putin vahetas välja haridusministri. Uus minister, Vassiljeva, on avalikult kiitnud Stalinit ja temaaegset elukorraldust. Ilmselt see tast ministri tegigi! Sellega on Putin veel kord tõestanud ka oma suundumusi ja unistusi. Välispoliitikas tekitab see juba praegu Eestile novembrile omast kõledust.

Aga suvi on läbi nii või teisiti. Öösel pööras vihmale ja praegugi (kl 9-20) sajab mis sahiseb. Õues on +13 ja tuli pliidi all.

Ja eile juhtuski see, mida kartsin. Lahkus meile nii armas sõber Anne Orgla. 66 aastat ja napilt 10 kuud oli temal elupäevi!

Tänase valimisvooru tulemused: Nestor 40, Reps 26, Jõks 25. Kaheksa sedelit jäeti täitmata, ilmselt EKRE. Nestor võib nüüd suu puhtaks pühkida, kuna viis häält jäi puudu nendestki, kes ta üles seadsid. Homses voorus peaks olema esinumber Kallas, II Reps ja Jõks kukub auti. Aga ennustamine on tänamatu töö, kuna alles nüüd hakkavad erakonnad tõsiselt jõu ja mõjujõuga kauplema. Hommik on õhtust targem!

Muust maailmast. ISIS ründas Adenis sõdurite treeningkeskust ja tappis 70 noorsõdurit. Väga karm lugu!

 1. august. Täna siis II, “trikoovoor”, sest nüüd hakkab paistma ihu ja skelett selles mängus. Tekivad esimesed favoriidid ja autsaiderid. Räägin presidendivalimistest.

Ilm on sobiv teleka ees molutamiseks. Minu kaheksast õunapuust on tänavu rikkalikus viljumises kolm, aga kirsid, pirnid ja ploomid olid puhkuse võtnud. Õunu jääb ikka üle. Kohe hakkab kool pihta. Pakun neile. Süürlased on ka ämbritäie saanud. Kui tahavad, saavad veel.

Pean minema uusi, tumedamaid riideid ostma. Poole aasta eest kandsin pintsakut nr 70 Nüüd jätkub 52-st. Iga minu vöösentimeeter tähendab 1 kg eluskaalu. See on nüüd 100.

II voor: Kallas 45, Reps 32, Jõks 21. III voor: Kallas ja Reps. Tulemused: Kallas 42 ja Reps 26. 30 saadikut jättis sedeli tühjaks. See strateegia ei too arvatavasti edu. Pigem aja- ja raharaisk.

Hilisõhtul tuli hea uudis ka. Aleppo lähistel sai koordineeritud rünnakus surma ISIS-e tippjuht, kelle hingel on tuhanded inimelud ja kelle pea eest oli väljas autasu, viis miljonit USA dollarit. Ehk on ikka tõsi! Koos selle Ali-Babaga oli hukka saanud veel 40 röövlit.

 1. august. Meedia on täis kära ebaõnnestunud valimiste ümber. Pasundatakse Reformi ja Rõivase läbikukkumisest, Kaljuranna petmisest ja lõhedest valitsuses. Tõepoolest. Reform otsustas pärast viit tundi kestnud koosolekut, et nende ainus ja ühine kandidaat valimiskogus on Kallas.

Kaljurannale on see muidugi otsene pettus ja solvang. Samuti Paetile, kes on solvunud, et teda ei peetud üldse vajalikuks kandidaatide debattidele kutsuda. See võib valitsusremondi tõesti välja kutsuda. Kaljurand teatas meedias, et pidas pika kõnetunni Rõivasega ja otsustas siis jätkata välisministrina. Minu arust ainuõige mõte. Tal on ju aega, et ennast tõestada ja olla parim presidendikandidaat näiteks viie aasta pärast. Eks ootame reaktsioone. Mang esialgu selles osas punkti kirja ei saanud. Aga võib-olla septembris!

Ja veel. Kaheksa kuuga on Euroopasse üle Vahemere jõudnud 265 000 põgenikku. Lisaks ca 3500, kes hukkusid teel. Niisiis 1100 põgenikku päevas. 10 päeva ja Haapsalu linna täis, 100 päeva ja Tartu linna täis inimesi.

Et ennustatakse kasvavat survet, saab aasta lõpuks ilmselt Tallinna jagu Euroopasse rahvast juurde.

Loodame, et nüüd, viimase augusti õhtul midagi hullu enam ei juhtu. Saab kuule kriipsu alla.

Siiski-siiski. Gabonis, Aafrikas on presidendivalimistel sõjaks minemas. Kumbki kandidaat peab ennast võitjaks ja teist valemängijaks. 31. augusti õhtul panid kaotaja fännid põlema riigi parlamendihoone.!

ARMUTU AUGUST!

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.