Korteritehingute arv tegi 11 aasta rekordi

 

Eesti suuremates linnades tehti augustis 1397 korteritehingut, viimati oli selline tase 2005. aasta maikuus, teatas Pindi Kinnisvara.

Arvesse on võetud kõikide maakonnakeskuste, lisaks ka Kohtla-Järve ning Narva linna korteriomanditehinguid, mille hinnatase kujundab ka Pindi Indeksi.

Pindi Indeks aga langes augustis 3,4% võrra, 17 Eesti suurema linna tehingute kaalutud keskmiseks hinnaks oli 1252 eurot. Juunis oli antud suurus korrigeeritud andmetel 1296 €/m².

Pindi Kinnisvara juhatuse esimees Kalev Roosiväli sõnas, et ehkki ka Tallinnas ja Tartus oli tehingute arvu kasv märgatav, andsid siiski ligi poole aktiivsuse kasvust väiksemad linnad.

„Stabiilne majandus on vedamas lõpuks ka väikelinnade kinnisvaraturud kunagisest majandussurutisest välja. Töökäte nappus ühelt poolt pitsitab Eesti ettevõtjaid, teisalt võimaldab elanikel teenida ka väljaspool Tallinnat elamisväärsemat palka, et soetada endale päris oma kodu- seda omakorda põhjusel, et väljaspool keskusi on inimeste sissetulekud kasvanud, kuid nigela nõudluse tõttu on eluruumide hinnad püsinud mitmel pool (nt Paides, Võrus jt) ligilähedasena turu põhjale 2009. aastal,“ rääkis Roosiväli.

Võrreldes hinnatipuga aprillis 2007 on indeks languses 10 protsendiga. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 €/m²) on Pindi Indeks 101 protsendi võrra kõrgemal.

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab ligi 800 000 elaniku eluaset läbi enam kui kümne aastase ajaloo.

Tallinnas üle 800 korteritehingu, hind 1600 €/m²

Augustis oli Tallinna elukondlik kinnisvaraturg üle ootuste aktiivne – omanikku vahetas kokku 816 korteriomandit, keskmiseks ruutmeetrihinnaks kujunes 1600 eurot.

Masujärgselt on aktiivsemaid kuid olnud vaid kaks korda.

Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman sõnas, et juunikuine Brexitist tulenenud kerge hüsteeria rahaturgudel on möödas ning sellest tulenevalt oli otsene mõju Eesti ja Tallinna kinnisvaraturule ka lühiaegne ning jäi eelkõige juulisse. „Tõsi, pankade intressimarginaalid on mõnevõrra tõusnud, kuid nende huvi on jätkuvalt laene väljastada ja turg areneb omasoodu edasi,“ rääkis ta.

„Ärme igaks juhuks enne õhtut hõiska – Brexiti saaga pole veel läbi, sest sisuliselt on ju siiani segane, kas Ühendkuningriigid lahkuvad Euroopa Liidust või mitte ja milline saab selle mõju olema pikemas perspektiivis,“ lausus Sooman. „Samas on maailmas kogu aeg kuskil kriis, sõda või suuremat sorti destabilisatsioon, ülemaailmseks surutiseks akumuleeruvad nad siiski mitme negatiivse asjaolu kokkulangevusel,“ lisas ta.

 

Uusarendused kolivad linnapiirile

Üha rohkem hakatakse uusarendusprojekte rajama Tallinna piiri lähedusse, kuna see võimaldab väljamüügihinna madala hoida ning konkureerida ka pruugitud magalakorteritega.

„Viimaste aastate kõige edukamateks linnalähedasteks arenduspiirkondadeks on olnud kahtlemata Peetri ja Laagri alevik, kuhu rajatakse Kasekodu või Rootsiküla sarnased suuri elurajoone,“ ütles Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman.

Lisaks on uusi arendusprojekte oodata Harku, Kiili ja Saku valda.

Soomani sõnul määrab linnaäärsete korterite müügiedu hind. „Kui Tallinnas tuleb ka magalarajooni uusarendustes maksta uue korteri eest 1800 €/m² või rohkemgi, siis linnaäärsetes majades on see paarisaja euro võrra odavam,“ ütles Sooman.

Käes on viimane aeg küttesüsteemide hoolduseks

Kuna Eesti heitlikus kliimas võib kütteperiood alata juba lähinädalatel, on viimane aeg kütteperioodiks valmistumisel.

Pindi Kinnisvarahalduse atesteeritud haldus- ja hooldusjuht Heliis Anto ütles, et tavaliselt alustatakse majade kütmisega juba septembris. „Isegi kui päevad on veel soojad, siis öine niiskus tuleb välja kütta ja selleks ajaks peaks kõik hooldustööd tehtud olema,“ selgitas ta.

Tema sõnul on enimlevinumad kütteperioodiga seotud hooldustööd korstnapühkimine, soojusvaheti läbipesu ning gaasikatelde puhastamine.

„Soovitame tungivalt neid töid mitte kütteperioodile jätta, sest siis on meistrimeeste järjekorrad nädalatepikkused ja vaid poolenisti soe või suitsu täis tuba pole kellelegi meeldiv,“ lisas Anto.

 

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.