Aivar Kroon: Haapsalu suve ja söögikohtade tänavused õnnestumised ning puudujäägid

Haapsalu Söögikohtade leht on jaganud ja jälginud linna söögikohtade ning ürituste infot juba kolm aastat. Siin väike tagasivaade möödunud suvele, mis koostatud nii jälgijate kui ka enda subjektiivsete kogemuste põhjal.

Alati on linna suvemelu huvitav millegagi võrrelda – kas tänavune aasta oli parem kui eelmine või mitte. Minu Haapsalu-teemalisse kogusse sattus hiljuti dr. Hans Alveri raamat Haapsalu kuurordist aastast 1922. Tõenäoliselt ei olnud see linnale parim aasta, kuna vaid neli aastat varem oli lõppenud sõda.

Vaatamata sellele oli Haapsalu juba siis oma kuurorti mainet tõstmas ja eelkõige kiideti just suvitusasutusi oma mudaprotseduuridega. Ka suvitajate arv oli tõusutrendis ning 1922. aastal külastas linna 2347 suvitajat.

Samas parimad aastad jäid raamatu andmetel sajandivahetusse, mil linna külastas kuni 8000 suvitajat aastas. Linna elanike arv oli tollal veidi alla poole tänasest.

Siit olekski vast sobilik minna üle selle aasta võrdlusse. Kui eri andmetel külastas Itaalia veinipäevi ja sellele järgnenud Toto Cutugno kontserti ligi 10 000 inimest, siis saab ju öelda küll, et oli väga edukas suvi. Iga külastaja jätab ju raha ka söögikohtadesse.

Veinipäevade esinejavalik oli korraldajatele jackpot ja sellist edu vaevalt julgeti alguses loota. Kui vaadata samas toimunud veinipäevi, siis leidsid need esimest korda aset vanalinnas. Kõik oli kompaktselt koos, aga samas tekitas see ka täieliku pudelikaela.

Ehkki varasemalt oli promenaadi ala tegelikult isegi väiksem, oli seal oluliselt vabam liikuda. Veini prooviti promenaadil ja sööma tuldi vanalinna. Rahvas hajus rohkem ära.

Suurim möödapanek veinipäevadel oli kahjuks see, et veini oli küll lademetes, aga lisatoitlustajaid minimaalselt ning vanalinna söögikohad pidid ära toitma ligi 10 000 näljast klienti.

Kuna köögid ei ole kummist, siis tekkisid meeletud järjekorrad ja kliendid ei jäänud kahjuks rahule. Õnneks tehti asjast kiiresti omad järeldused ja teistel suve suurüritustel oli juba toitlustajaid piisavalt juurde kutsutud.

Veel suvele tagasi vaadates oli suurürituste poole pealt väga meeldiv Augustibluus kogu oma mööda linna laiali jaotatud melu ja korraldusega. Samas samuti Haapsalu suvesse kinnistunud Ameerika autode pidu jättis oluliselt neutraalsema mulje.

Lisaks kontsertidele ja suurele hulgale ilusatele autodele on kahjuks ka ebameeldivam pool. Sel aastal tegi korraldaja avalduse, millega taunis alkoholimüüki vanalinna söögikohtades. Kahjuks oli see liiga läbinähtav ja oli pigem keskendunud omapoolse müügi suurendamisele. Peaks ju ürituse korraldaja tagama vähemalt minimaalse ohutuse linnas.

Kohale oli toodud küll hulk turvamehi, nende ülesanne oli aga pigem piletite kontrollimine. Väga tore, kui ilusad autod öösel linnas kruisivad. Siiani on olnud ikka suur õnn, et keegi autost välja rippuv tegelane pole kukkunud rataste alla või mõni kummivilistamine ei ole lõppenud majaseinas. Enne, kui teisi kritiseerida, peaks ikka enda turvameetmed üle vaatama, et tagada mingigi kord.

Veel veidi söögikohtade eriüritustest. Jälle oli väga tore ja hästi korraldatud Dietrichi ja Salt restorani ühine õhtusöök. Samuti on oma koha leidnud Haapsalu Maitsete Promenaad. Ilm seda seekord väga ei soosinud, aga lõpuks tuli ka päike välja ja rahvast oli ikkagi palju ning kõik, mida pakuti, söödi ka ära. Õnnestus osaleda ka Kärme Küüliku Veinipäevade ja Suure Kala õhtusöögil – kõrgeim klass.

Kõik söögikohad, mis suutsid oma uksed suvel lahti teha, on tunnustust väärt. Suurema tunnustuse saavad veel need, kes hoiavad oma söögikohta lahti aasta ringi ja ei keskendu vaid suvistele projektidele.

Ka tänaseks on paljud söögikohad oma uksed madalhooajaks sulgenud.

Tehakse ka mitmeid söögikohtade edetabeleid. Läänlase edetabelis oli parim Grande Pizza. Kiitus talle! Samas teise koha söögikoha staatus oli üsna küsitav ja meenutab paari aasta tagust apsakat. Läänlase edetabel oli küll seekord oluliselt keerukama autentimisega, arvuti nobenäpud jätsid aga ikkagi oma jälje ja täit tõde sealt ei leia.

Dietrich oli juba kolmandat korda Eesti maitsete edetabelis 50 nominendi hulgas. Tubli.!Samas avaldati selle aasta nominendid siis, kui Dietrich ei olnud veel isegi mitte avanud end selleks hooajaks.

Kärmet Küülikut tunnustas Äripäeva edetabel ja oli ka Eesti Maitsete üks soovitatud liharestorane.

Käibe poolest oli vast suurim tegija jälle Müüriääre kohvik. Lisaks veel Haapsalu Söögikohtade lemmik lõunapakkujad Taksi pubi, Teele ja Nurme bistroo.

Ka Tripadvisoris on hulga hinnanguid Haapsalu söögikohtadele. Tegelikult pole aga need edetabelid üldse olulised ja tublisid tegijaid on ju palju.

Maitse üle ei saa vaielda, veel vähem kakelda. Hea söögikoht on see, mis on rahvast täis ja kuhu on alati soovitav koht varakult broneerida. Tehke mis tahate rahvas hääletab jalgadega ja kehvad kohad pannakse ilma edetabeliteta varem või hiljem kinni.

Kõige ebameeldivamalt ehmatavam arvamus Haapsalu söögikohtade kohta oli suvine Lääne Elu söögikohtade arvustuse rubriik. Kui peatoimetaja kevadel mainis, et söögiarvustustega peaks lehe juures kindlasti tegelema, ei julgenud midagi sellist karta.

Kõige markantsem näide oli see, kui kolm daami läksid kuursaali õhtust sööma ja kirjutasid sellest arvustuse. Ei hakka selle sisu kommenteerima, aga kui midagi lehes arvustada, peaks teemat ikka üsna hästi valdama. Sarnaseid arvustusi oli kahjuks mitmeid (mõned olid ikka head ja professionaalsed ka).

Aasta Tegijaks nimetaks seekord hoopis Valge Daami Päevade raames ühe väikese ürituse korraldaja – Kai Tarmula tõi promenaadile tantsupaviljoni kohale ehtsa tantsuorkestri ja korraldas tantsuõhtu. Väga tore oli ja ehk puhub see üritus uuesti elu sisse promenaadi tantsupaviljonile ning lõpuks saab sinna ka ilmastikukindla katuse.

Haapsalu söögikohtadega koos räägitakse alati ka vanalinnast. Sel aastal võttis linnavalitsus initsiatiivi ning kutsus vanalinna toitlustajad ja muud ettevõtjad kokku ning arutas peatänava sulgemist. Kahjuks jäi kõik nii nagu on.

Tegelikult on aga sõrm juba antud, lubades kolmel söögikohal sõiduteele terrassid teha.

Kas inimestel on mugavam liikuda autode vahel või ilma autodeta? Lähme jälle ajaloos tagasi. Hiljuti sai 10 aastat sellest, kui Müüriääre kohvik avati Karja tänaval. Siis oli veel vanalinn koht, kus ei olnud võimalik äri ajada ja kõik põgenesid sealt. Müüriääre läks aga sellise pauguga käima ning mõni aasta hiljem julgesid ka teised järele tulla.

Uskuge, ükski turismibuss või turist ei jää tulemata, kui väike lõik peatänavast suviti autodele suletud on. Ka liikluse suudab ära korraldada.

Tänava sulgemine ei pea tähendama seda, et sõidutee ehitatakse kohvikute aedikuid täis. Sõidutee osa võiks ikka jääda jalakäijatele ja söögikohad olla kõnniteel või minimaalselt ka sõiduteel. Küll mahub läbi ka kauba või operatiivauto. Trendid muutuvad ja positiivses suunas saab neid ju ise suunata

Haapsalu söögikohtade kohta rohkema info saamiseks vaadake kindlasti ka www.facebook.com/haapsalutoit ja tulge ikka Haapsalu maitseid nautima.

Aivar Kroon
Haapsallane, Facebooki-lehe Haapsalu Söögikohad haldaja

One Response to "Aivar Kroon: Haapsalu suve ja söögikohtade tänavused õnnestumised ning puudujäägid"

 1. ABCS korraldustiim   26. sept. 2016 at 11:10

  Lp Aivar Kroon!

  “Sel aastal tegi korraldaja avalduse, millega taunis alkoholimüüki vanalinna söögikohtades. Kahjuks oli see liiga läbinähtav ja oli pigem keskendunud omapoolse müügi suurendamisele. Peaks ju ürituse korraldaja tagama vähemalt minimaalse ohutuse linnas.
  Kohale oli toodud küll hulk turvamehi, nende ülesanne oli aga pigem piletite kontrollimine. Väga tore, kui ilusad autod öösel linnas kruisivad. Siiani on olnud ikka suur õnn, et keegi autost välja rippuv tegelane pole kukkunud rataste alla või mõni kummivilistamine ei ole lõppenud majaseinas. Enne, kui teisi kritiseerida, peaks ikka enda turvameetmed üle vaatama, et tagada mingigi kord.”

  Alkoholimüügi tauninime vanalinna söögikohtades on küll Teie enda isiklik väljamõeldis! Sellist väljaütlemist ei ole korraldajate poolt olnud, jutt oli tänaval kange alkoholi müümisest. Need on kaks täiesti erinevat asja!
  Ja turvalisusega on ameerika autode üritusel kõik korras. Politseil ei olnud mitte ühtegi pretensiooni, puhuma pandi üle 700 juhi – tuvastati null alkojoobes juhti!

  Sama ka Teile – enne kui kirjutada ja kritiseerida, võiks natukenegi tausta uurida.

  Vasta

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.