Toivo Tominga 2016. aasta kroonika – V osa

ennustus tomingas kokkuvõteLäänlane avaldab järgmise osa Toivo Tominga 2016. aasta sündmuste kokkuvõttest, kus ta vahel võrdleb seda, mida astroloog Igor Mang on ennustanud ja mis tegelikult on juhtunud. Sekka Tominga enda tegemisi. I osa saab lugeda siitII osa siit,  III osa siit ja IV osa siit

September. Mang ennustab suuri rahumeelseid ümberkorraldusi riikide sees ja vahel. Ideoloogiamuutused võivad olla lausa riiklikel tasemeil. Raske kuu Euroopa Liidule.

 1. september. Kindel see, et raske kuu EL-ile algas. Me arvatavasti ei tea veel kõike, aga Merkeli meeleolumuutus Tallinnas on siiski vihje, et midagi on veelgi toimumas, mis tuju rikub. Näiteks see, et Trump kogub jälle populaarsust või EL-i ja USA vabakaubanduslepet ei tarvitse tullagi. Kahtlemata saaksid Clinton ja Merkel omavahel kergemini jutule.

Järelkajana augustile tulebki üks inetu asi tõesti välja. Nimelt on Priit Toobal ja Paavo Pettai sahkerdanud hoolega Keskerakonna rahaga, mille tulemused võivad erakonna pankroti äärele viia. Nimetatud sahkerdajad aga väärivad trelle. Eks üksikasjad selguvad peagi. Igal juhul kisuvad need asjad alla Repsi reitingut ja võimalik, et panevad Savisaarele lõpliku põõna.

Tänane Postimees avaldab Juku-Kalle Raidi mürgise kirjutise Siim Kallase vastu. Postimees ei peaks niisugust paska avaldama. Minu silmis langesid Postimehe aktsiad järsult ja kukkusid Õhtulehe tasemele. Või madalamaks veel. Raid on ju püüdnud mitmel moel pildile saada, kuid nii raadios (Rahva teenrid) kui ka Riigikogus käis temaga kaasas matslik kõnepruuk ja huligaanne ülbus kõige ja kõigi vastu. Tema kohta võiks kasutada väljendit “haridus matsi ei riku!”. Paras paar Kaur Kenderiga.

 1. september. Mang vist siiski näeb mõnda asja päris hästi ette! Tänased meediakommentaarid toovad välja saladuse, et Rein Lang on juba aasta töötanud Kaljuranna vastu, soovitades tal mitte siduda end kahtlase pundiga ja mitte minna valitsusse. Vähe sellest. Samal ajal üritas Lang leida liitlast Hundisilmalt, et teha paleepööret. Sellest vaatevinklist kaedes on Langi soovitused Kaljurannale ju vägagi sõbralikud. Ilmselt lendab Lang peagi Reformierakonnast, sest tema eesmärgid tulid avalikuks.

Savisaar kutsus pühapäevaks kokku Keskerakonna juhatuse kriisikoosoleku, sest Pettai ongi rahahädas ja nõuab nüüd Toobali allkirjaga garantii käikulaskmist. Karilaid aga andis kaamera ees varjatud ähvarduse, kus lubatakse erakonna juhtimises suuri muudatusi, kui selgub, et Savisaar ja Loone ei oska seda kirja kommenteerida.

USA-s plahvatas kanderakett, mis pidi orbiidile viima sidesatelliidi. Ka satelliit hävis.

Nüüd on kinnitust saanud teade, et insult viis Allahi juurde Usbekistani 27 aastat ainuvalitsenud presidendi Islam Karimovi, keda oleks küll õigem nimetada emiiriks või šahhiks. Mees oli 78-aastane, meessoost järglast tal pole, naisi idamaades riiki juhtima ei seata, niisiis on esialgu teadmata, kuidas nad uue riigijuhi saavad. Karimov maetakse täna Samarkandi.

Veel. Kongos möllab nakkuslik kollatõbi. Levitavad seda moskiitod, vaktsiini ei jätku. Ja Oklahomas oli 5,8-magnituudine maavärin. Orkaan Hermine laastas Floridat ja liigub piki rannikut põhja poole. Rahvas valmistub katastroofiks, mis võib jõuda Labradorini välja.

Eesti poliiteliit alles mäletseb väljatulnud sigadusi. Ilmselt on esmaspäev tänasest targem.

Täna tuli EKRE välja poliitilise avaldusega, mis kinnitab, et kõik teised presidendikandidaadid on manipuleeritavad oma parteide poolt või üldse alles õpipoisid. Ainus aus, julge, sõltumatu ja tark on Mart Helme. Eks me näe! Eesti poliitatmosfäär on äikese-eelses leitsakus.

 1. september. Eilne vihm on asendunud hilissuvise, päikeselise sametilmaga. Keskerakond peab juhatuse koosolekut, kuid juba kostab, et patuoinaks tehakse Toobal, kuna see andis garantiikirja välja ainuisikuliselt ja kellegi teise teadmata. Karilaid apelleerib just sellele ja taotleb kirja kehtetuks tunnistamist. Hästi ei usu, kuigi võimalik.

Nonii! Koosolek peetud ja resümeeks Oudekki Loonelt: Keskerakond on rahaliselt heas seisus ja see paraneb. Garantiikirju on tegelikult välja antud u 700 000 euro peale, kuid need on juba suuresti makstud ja kõik on korras!

Uudis ütleb, et veel täna võib tulla Vene-USA kokkulepe Süüria sõja asjus. Ootame ära!

Ei tulnud täna kokkulepet. Obama nendib suuri ja sügavaid lahknevusi, kuid arvab siiski, et kokkulepe mõne päeva jooksul tuleb.

Rooma paavst kuulutas Ema Teresa tema 19. surma-aastapäeval pühakuks. Olla hea inimene olnud ja isegi imesid korda saatnud. On ka teistsuguseid arvamusi, aga kes suudakski kõigile korraga kummardada. Paratamatult näevad seljataga seisnud asja teisiti.

 1. september. G-20 Hiinas kestab. USA ja Hiina kirjutasid alla kliimakokkuleppele, mis peaks hakkama õhusaastet vähendama. Olen siinjuures skeptiline, kuna enamik biomassi, mis looduses laguneb, annab samuti CO2 õhusaastet, aga ilma inimtegevuseta. Lisaks kosmoseraketid, mis startides põletavad ära kolossaalses koguses O2-te ja seda üsna iga päev. Kui aga purtsatab end tühjaks mõni vulkaan, pole inimpingutustest kasu mingitki. Muuhulgas lisaksin, et taimestik omastaks õhus olevat süsihappegaasi ja vingu rohkemgi, kui seda võtta on. Süsinik on biomassi ehitusklots. Arvata piisava süsiniku saadavalolek kauges minevikus võimaldaski vohada maamunal hiiglaslikel eluvormidel.

Eile õhtul mattus paksu musta suitsu Paldiski linn. Põhjasadamas süttis tsaariaegne laohoone ja seda kustutati varahommikuni.

Sain tänaval kokku vana tuttavaga, kes tunnustas minu kirjatööd Vormsi Veri raamatuis ja jutustas väga huvitavalt oma seostest eestirootslastega. Väidetavalt on tal väga pikk ja kuulsusrikas sugupuu, mille teadaolevad juured viivad seitsme venna-meremeheni, kes tegid Eestis mehetegusid juba 12. sajandil.

G20 lõppes rahumeelselt, kuid pauku tehti Kabulis, kus Looja juurde läks 24 ja haavu parandama jäi ligi sada inimest. Hukkunute hulgas oli üks kindral ja mitu kõrget politseiohvitseri.

Täna kuulsin vanaemast, kes lubas pigem sukavardad pooleks murda, kui pagulaslastele (raha eest) talveks sokke kududa. Mul on häbi!

 1. september. Terve aasta on käratsetud selle ümber, et Vene sõjalennukid sõidavad transpondereid sisse lülitamata. Tänane Postimees viitab autoriteetsetele allikatele, kes väidavad, et Vene sõjalennukitel polegi niisuguseid riistu! Huvitav, mida kavatses Putin siis kokkukutsutuile rääkida? Võidab lihtsalt aega?
 2. september. Meedia on elevil piirikaubanduse (alkohol) õitsengu üle Lätiga. Väidetavalt on 23% eestlasi käimas pidevalt Läti piiril viina järel ja veel 12% vähemalt korra. Siin on nüüd alasti tõde meie viinalembuse kohta. Selge see, et ega siis ühe pudeli pärast minda. Kui juba, siis ikka mitu kasti või autotäis! Ilmselt läheb suurem osa edasimüügiks, muidu poleks aega kaineks saadagi, et vahepeal tööl käia või uue koorma järele sõita. Kui maanteeröövlid mõne koorma ära hõivaks, võiks see teiste viinahimu jahutada. Sedasorti kuritegudele ma mõttes isegi aplodeeriks. Tegelikult peaks riik ja seadus sellele reageerima. Tegi seadus sellise väärnähtuse võimalikuks, peaks ta selle “aiaaugu” ka kinni panema.

Kaks aastat kestnud uurimine viis Assar Pauluse kinnipanekuni seitsmeks aastaks. Väidetavalt oli ta jõugu juht 10 aastat ja leppis nüüd kokkuleppemenetlusega. See on vahefiniš, sest süüdistatavaid on 26, lahend aga tuli 13-le. Paulus on siiani kaitseliitlane. Juba 20 aastat.

8. september. Juba pikemat aega käib jura Haigekassa rahastamise ümber. Aga resoluutseid ja olukorda muutvaid otsuseid ei kosta. Ma ütlen veelkord: abi tuleks sellest, kui üks korralik haigla lükata kaitseministeeriumi haldusalasse. Või paar sanatooriumi. SKP kasvab igal aastal protsendikese ehk ca 100 miljonit eurot. Kaitseministeeriumi eelarve on ca 400 miljonit ja seegi kasvab vähemalt kaks miljonit aastas. Siin ongi raha, mis võiks jõuda tervishoidu. Tuleva aasta eelarve numbritest veel ei räägita, aga küllap see on ümmargune 10 miljardit.

Tänane Postimees ennustab, et järgmised 10 kuud on eriti saatuslikud. Jajah! Probleeme on kordades rohkem kui lahendusi. Ja seda kogu maailmas.

Süüria opositsioon (mässajad) tegid ettepaneku võimu rahumeelseks üleminekuks paari aasta jooksul ja tingimusel, et kogu selle aja on riigis rahu. Et siis on valimised ja uus riik on Süüria DV. Nagu võis arvata, vastas Assad, et ega ta loll ole.

Rail Baltic on lõpuks kokkuleppele jõudnud, kes mida ja kuidas teeb. See ettepanek on Brüsselis laual ja peagi võib oodata rahastamiskraanide avanemist ja reaalsete ehitustööde algust. Trass läbib Eestis 600 maaomaniku maid ja algab nende ülesost.

Trump kiidab Putinit, et sellel on suur toetus rahva hulgas ja kord majas. Obama ütles seepeale, et mida rohkem Trump räägib, seda selgemaks saab, et ta USA presidendiks ei kõlba. Ja ometigi ütleb Nostradamus otse: väga tähtsusetust kohast tõuseb kiiresti väga kõrgele võimule mees, kes ajab araablased oma riigist välja. Trump on pärit Kaltenbergist Saksamaal ja lubab tõesti araablased välja tõrjuda. Me peaksime vist siiski valmistuma ajaks, mil Trumpil on maailma asjus suur sõnaõigus. Kui temaga nii ei juhtu, nagu Kennedyga, sest seegi vihje on Nostradamuse salmidest välja loetav.

 1. september algas suure pauguga Põhja-Koreas. 10-kilotonnine tuumapomm põhjustas seal viiemagnituudise maavärina. Sellega tähistab Pyongyang oma riigi 68. sünnipäeva. Kim on hull. Jaapan lubab jõulise avaldusega ÜRO poole pöörduda. See ei aita.

Lõunaks tuli teine pauk veel. Nimelt teatas Kaljurand, et paneb tänasest välisministri ameti maha ja kandideerib valimiskogus presidendiks. Rõivas pakkus talle, et olgu välisminister edasi kuni valimiskoguni, kuid Kaljurand polnud nõus ja läheb täispangale. Minu arvates teeb ta vea ja võib osutuda 25. septembrist töötuks. Seda pauku kardeti kõigis ringkondades, sest Kaljurand solgib turgu ja nii kaotavad hääli kõik – Kallas, Jõks, Reps, Helme jt. Nii võib arvata, et ka valimiskogu ebaõnnestub. Prognoosin Kallasele I voorus 100, Kaljurannale 100, Repsile 50, Jõksile 45, Helmele 40 häält. II voorus saavad Kallas ja Kaljurand, kumbki 150 häält ja 35 häält lähevad raisku.

 1. september. Rõivas otsib uut välisministrit. Kaljuranda asendab Jürgen Ligi, kes toriseb, et ministriametit ei panda maha, jättes lihtsalt portfelli kabinetti nagisse. Ja tal on õigus. Kaljurand tekitaski oma vihas ja pettumuses valitsusremondi, kuid kahtlustan, et sülgas vastu tuult. Igatahes on tal juba plekid maniskil, sest kogenud diplomaadina ta enam välja ei paista.

Kerry ja Lavrov on tõesti Süüria asjus kokkuleppele jõudnud. Kas plaan realiseerub, saame peagi näha. USA-Venemaa kavatsevad ühisel jõul ISIS-sele ja Al-Nusrale lõpu teha. Tingimuseks on, et Assad lõpetab sõja oma opositsiooniga. Võimalik on isegi Kurdistani riigi teke. No see ei saa küll Türgiga ühist piiri omada!

Õhtune uudis on, et ootamatult suri ERRi staažikas saatejuht Aarne Rannamäe (58).

Aga juhtus veel üks kummaline lugu. Õhtul kl 19.30 paiku, kui kaasa niitis muruniitjaga vaksakõrgust naati mustsõstrapõõsaste taga, kostis sealt heli, et tiivik tabas kivi. Olin ka läheduses ja kuulsin heli, kui tabanuks kivi maja seina niidukist 15 m eemal. Kui aga tuppa läksin, oli magamistoa põrand täis klaasikilde ja samas ka paarisajagrammine paekivikild. Vaadates kivi saabumise kurssi – läbis topeltklaasid ja kriimustas aknaraamigi –, jäi mulje, et kivi visati väga suure jõuga ja lähedalt. Ometigi polnud ei meie hoovil ega naabritegi juures kedagi, kes võinuks seda teha. Olime naisega nõutud ja kutsusime lõpuks politsei. Need tulid, vaatlesid ja tegid pilte. Lõpuks nentisid – müstika! Nimelt lendas kivi aknast sisse ca nelja m kõrgusel maast ja kui see tuli muruniitja alt, siis pidi ta takistamatult läbima äädikapuu ja kahe suure kirsipuu võrad, takerdumata okstesse ja kaotamata kiirust ja löögijõudu.

Ja ometigi pidi see just nii juhtuma. Teisi võimalusi ei ole.

 1. september. Pühapäev. Kogu Tallinn jookseb kuhugi. Vist amok. Hommik on paksus udus. Hea, et ööd on soojad. Värske õhk magamistoas annab hea une.

Õhtuks selgus, et amok tabas ka liiklust. Kaks surnut ja 11 haavatut on must päev. Ja jällegi on surmad seotud noormehega (29), kes pigistas oma Audil gaasi põhja ja lendas kurvist välja ligi 200 km/h kiirusega. Üle 60 m õhulend lõppes vastu elektriposti ja põhjustas liinirikke. Selle järgi vrakk ja kaks surnut, juht ja 19-aastane naiskaaslane üles leitigi. Auto oli lennanud üle võsa jälgi jätmata. Õnnetus juhtus Paldiski – Padise maanteel. Ja nagu öeldud – paksus udus.

Tagantjäreletarkusena on teada antud, et autoomanik oli paadunud liiklushuligaan ja sõitis lubadeta. Ikka ja jälle! Õnneks ei olnud autos suuremat noortekampa. Kuid ikkagi tappis süüdimatu noorustuhin kellegi armsa poja ja kellegi armsa tütre. Nende vanemad lähevad murest halliks, saavad infarkte, hakkavad jooma…

Veel. Viieliikmeline seltskond tegi maastikusõitu Männiku karjääri liivasel kaldal ja sõitis järsust nõlvast alla kolmemeetrisesse vette. Neli sõitjat pääsesid, sh viieaastane laps. 25-aastane naine aga uppus.

Uueks välisministriks saab vist Jürgen Ligi ning haridus- ja teadusministriks Maris Lauri.

Reiting näitab Kallasele 18 %, Kaljurannale ligi 40 ja Helmele 10% toetust rahva hulgas. Eks näis, mida arvab valimiskogu. Mõningase kurioosumina saab nentida, et kui kuu aja jooksul uut presidenti ei valita, saab selleks Eiki Nestor. Tal on võimalus asja selles suunas mõjutada, kui kandideerib samuti valimiskogus ja hääled pihustuvad.

Makedoonias Skopje linna all oli 5,3-magnituudine maavärin. Kuigipalju on purustusi, kuid ohvreist pole juttu olnud.

 1. september. Üks Süüria opositsiooni võimsamaid gruppe ei nõustu vaherahuga, mis peaks algama täna õhtul. Kui need jätkavad võitlust, pole Assadilgi muud kui edasi sõdida. See tähendab Kerry-Lavrovi plaani läbikukkumist juba enne algust.

Haapsalus olid nädalavahetusel Nostalgiapäevad. On niisugune üritus, kus tuuakse välja kõik nõukaaegne, mis kodus kellelgi alles. Eriti retrolik on autode paraad. “Tuleb aga meelde ja ajab aga naerma!” nagu tavatses minu isa niisuguste asjade kohta öelda.

 1. september. Uudised räägivad tohututest üleujutustest Põhja-Koreas. Kannatanuid on sadu tuhandeid, hukkunuid sadu.

Ossinovski tunnistab, et Haigekassa vajaks sada miljonit eurot, aga raha ei paista eelarvest ei tuleval ega ületuleval aastal. Huvitav, kui suur oleks efekt majanduses, kui need sada miljonit laenata ja tervishoidu panna? Paari aastaga peaks tagasi tulema.

Helme jonnimise peale tõestas Kaljurand, et ongi sünnijärgne Eesti kodanik ja võib presidendiks kandideerida.

Donbassi liider teatas ühepoolsest relvarahust alates 15. septembrist, kuna Porošenko teatas, et ootab raadalt Donbassile suuremat autonoomiat. Selles konfliktis on hukkunud ca 9500 inimest.

USA-s ollakse tõsises mures Hillary Clintoni tervise pärast. Proua köhahood ka avalikel esinemistel on pälvinud muret. Praegune diagnoos – kopsupõletik. Kui selle ravi võtab kauem aega, võib Trump vahepeal seisu oma kasuks pöörata.

 1. september. Oodata on tähtsat kõnet Brüsselist, mis võtab kokku “olukorra riigis”. Siit hakkab nähtuma, kas liidrid on aru saanud, mis tegelikult toimub ja mida võib ennustada. Eilne “Vaba mõtte klubi” Tallinna TV-s ennustas uusi lahkujaid EL-ist, kui seal aru ei saada, et nii edasi ei saa.

Haapsalu sai ootamatult kuulsaks! Täna leiti linna lähedalt metsast Eesti allilmaliidri Nikolai Tarankovi peahaavaga laip. Mees oli metsa jäetud autos. Hiljuti arutles isegi Kapo, et kes võiks olla Tarankovi järglane ristiisa kohale, sest Tarankov hakkab vanaks jääma. Jääb üle nentida tõsiasja, et hundikarjas pensionäre pole. Tarankov oli 63-aastane.

Veel maailmast. Iisraeli tuntud riigimees Shimon Perez sai 92-aastaselt insuldi. Pole parata. Tema aeg sai ümber.

Paari päeva eest sattus Moskvas avariisse Putini autojuht. Sel korral polnud Putinit kaasas. Autojuht hukkus.

Hommikul Frankfurti startinud lennuk põrkas kokku linnuga ja tuli igaks juhuks lennuväljale tagasi. Kõik oli korras. Lennuk startis peagi uuesti.

Savisaarele esitati veel üks kahtlustus – olla linna raha valimisreklaamiks tarvitanud. Savisaar vastas, et prokuratuur otsib igasuguseid süüdistusi vaid ajaga venitamiseks, et võtta temalt võimalus 2017. aasta valimistel uuesti linnapeaks kandideerida. Sinna on aasta.

Junckeri kõne arvustajad leiavad, et mees ajab vana joru edasi ja nii asjad ei parane. Mis aga õigeks osutub, on raha väärkasutus. Võidavad need, kes rohkem suudavad seda Brüsselist välja manguda ja magama panna. Koonerdajad ja liigettevaatlikud (nagu Eestigi) saavad ikka pügada.

Minister Tsahkna tuli välja eelnõuga pikendada aastaks 2040 tööiga 70. eluaastani. Keskmine mees pensioni ei näe, naised siiski kümmekond aastat. Tegelikult ongi nii, et eluaeg korralikult töötanu pigem töötakski surmani ja kardab kojujäämist. Minu koolivennad- õed on keskmiselt 66-sed ja keegi ei taha päris koduseks jääda.

 1. september. Meedia spekuleerib Tarankovi ümber ja oletab, et nüüd puhkeb allilmagruppide vahel sõda. Seda peaks ju kogu aeg provotseerima. Siis oleks õhk puhtam.

Ekspolitseijuht Anvelt kardab, et nüüd imbuvad sisse n-ö seaduslikud vargad, kes Tarankovi ajal siia asuda ei saanud. Lätis on need “seaduslikud” juba tegutsemas.

Pakistanis sõitis reisirong peatunud kaubarongile sisse. On hukkunuid ja ca 150 vigastatut.

Rõivas pareerib Tsahkna pensioniseaduse eelnõud ja ütleb, et see ikka nii ka ei lähe. Mul on oma arvamus. Mina ei laseks pensionile neid, kellel lapsed töötavad välismaal. Need jooksid ju välismaale suure raha järele ja Eestis makse ei maksa. Järelikult ei laeku ka nendelt sentigi pensionifondidesse ja õigustatud küsimus välismaal töötajate vanematele: “Kust peaks tulema raha teie pensioniteks ja tervishoiuks?”

 1. september. Täna algas Bratislavas 27 EL-i riigi tippkohtumine. Suurbritanniat juba ei kutsutud ja väidetavalt ei arutleta ka Brexiti reaalse läbiviimise teemadel, kuid ajendiks oligi Brexit. Merkel on esimesel istungil hinnanud EL-i olukorda kriitiliseks. (Punkt Mangile.)

Mõningase ootamatusena on kujunenud Bratislavas põhiteemaks EL-i kaitsestrateegia, sh oma kaitsejõudude asutamine. Minu arvates läheb neid jõude vaja küll, kuid Lähis-Idas ja Vahemere põhjarannikul.

Homme toimuvad Venemaal Riigiduuma valimised. Arvatavasti võidab Putini Ühtne Venemaa 60 % parlamendikohti. Veel said esinduse kolm väiksemat parteid.

Süüria vaherahu on ohus. Damaskuse lähistel läks ägedaks lahinguks.

Kagu-Hiinat ja Filipiine ründavad taifuunid. Evakueeritakse kümneid miljoneid inimesi.

 1. september. USA-Vene koostöö Süürias jätab soovida. USA õhulöök tappis ebatäpse luureinfo tõttu vähemalt 62 Süüria valitsusvägede sõdurit ja haavatasaanuid on ca 150. ISIS kiidab Allahit, aga Venemaa nõuab ÜRO-s USA-lt üksikasjalikku aruannet, miks nii juhtus. Nii rahu ei tule!
 2. september. Taani tunnistab, et ka nende kaks hävitajat võtsid Süüria-vastasest rünnakust osa.

New Yorgis plahvatas ühel päeval kaks pommi, kolmas avastati enne pauku. See kolmas oli tehtud kiirkeedukastrulist. Kõik pommid olid prügikastides. Spordiüritus 5000 osalejaga jäeti ära. Haavatuid on 29.

Tänane meedia teatab, et politsei avastas ja lahendas mõrvaloo Narvas. Möödunud aasta detsembris läks seal kaduma 14-aastane Darja Sillamäelt, kes leiti mõni päev pärast kadumist Pähklimäe terviseraja lähedusest. Selgub, et Darja lämmatati ja selle tegijaiks on kaks Narva kriminaalsete kalduvustega noormeest. (19-aastased.) Üks neist istub juba kinni, aga teise kuriteo eest. Politsei hoidis saladuses, et sai lahkamisel aimu, mis tüdruku tappis. Plika oli nende kahega hea tuttav.

 1. september. Arstid teevad täna tunnise hoiatusstreigi, andmaks märku, et nii väikese rahaga tegusat arstiabi enam üleval ei hoia.

Tänasest registreeritakse presidendikandidaate valimiskogusse. Oodata on Kallase, Repsi, Jõksi, Kaljuranna ja Helme ülesseadmist. Ja SDP hääled võiksid minna Kaljurannale, sest Nestor teatas, et enam ei kandideeri.

USA-s tabati afgaan, kes nädalavahetusel New Yorgis pomme pani. Vahistamisel kasutas esimesena püstolit, kuid lasti sealsamas auklikuks.

Eile, 19. septembril ründas lennuvägi Süürias Alepposse suunduvat humanitaarabikolonni. Pihta said 18 veokit 31-st. Surma sai 20 inimest. USA süüdistab Vene ja Süüria võime, sest teistel seal lennuväge pole. 1:1. Aga see pole ju vaherahu moodigi! Abikolonn oli avalik ja selgelt tähistatud. Seega hea märklaud neile, kes rahu ei soovi.

Täna tuleb käibemaks üle kanda. Tanel Talvel on jälle kahe kuu kulude kompensatsioon olemas! Krt!

 1. september. Vaatasin ilmateadet. Jaapanit ründab orkaan nimega Malakas. Millega japsid keretäie ära teenisid, jäi arusaamatuks. Bermuda saari ähvardab aga troopiline tsüklon Karl.

Meedia kutsub üles esitama tulevasele presidendile tõeliselt rasket küsimust. Mul on üks: Kas Te olete võimeline kuulutama hädavajadusel välja kaitseseisukorda ja andma seejuures käsu rohkem kui 40 eluaegse vangi hukkamiseks? (See on konstitutsiooniline säte. Õigus, mitte kohustus.)

Süüria-asjus on tunda, et seegi rahualgatus läks lörri. USA nõuab, et Venemaa tunnistaks abikonvoi ründamist. Venemaa vastab, et rahualgatus kukub läbi, kui kõik osapooled lepingut ei täida. Mõlemal on õigus. See leping on nagu Molotov-Ribbentropi oma, kus mõlemad pooled uskusid allkirju andes, et tal õnnestus teist poolt alt vedada.

 1. september. 77 aastat suurest põgenemisest üle mere Rootsi. Panen Rannarootsi muuseumi ette lilled ja küünla.

Toomas Hendrik Ilves pidas eile ÜRO-s kõne, kus ütles, et kui ÜRO jääb sama hambutuks kui seni, siis kaotab ta üldse mõtte. Olen nõus. Isegi julgeolekunõukogu on vaid jututuba, kus USA ja Venemaa üksteist süüdistavad. Aga murekohti on maailmas kümneid.

Puerto Ricos jäi terve saar ja selle 1,5 miljonit inimest elektrita, kui nende elektrijaamas puhkes tulekahju. Õnneks saadi põleng varakult kustutatud ja elektrivool taastatud.

Pööripäev. Pääsukesed lahkusid juba mitu päeva tagasi. Haned-kured harjutavad lahingrivistust. Ööd kipuvad külmad olema, putukaid enam pole näha. Esimene tihane käis aknal tervitamas.

Paavo Pettai andis Keskerakonna kohtusse, nõudes garantiikirjadele vastavalt ligi 700 000 eurot.

Kohus arestis hüpoteegiga Keskerakonna peakorteri Toompeal hinnaga 830 000. Reps kommenteeris, et partei juhtkond on isegi juhatuse eest salaja võtnud suuri kohustusi ja ilmselt tulebki kinnisvarast loobuda, et edaspidi üüripinnal kontorit pidada. Aga andis ka vihje, et ilmselt tuleb erakonna juhte vahetada.

Egiptuse vetes uppus mitusada paadipõgenikku.

Oudekki Loone lubas tühistada garantiikirjad. Savisaar aga ütles, et ta ei teadnudki kirjadest, kuna oli nende väljastamise ajal väga raskesti haige. Tuleb välja, et erakonda juhtis sel ajal hoopis Toobal!

 1. september. Veel üks päev presidendirallit. Homme õhtuks peaks uus valitud olema. Meedia kallutab valijamehi Kaljuranna suunas, andes üheselt teada, nagu oleks Marina küsitlustes teistest populaarsuses kordades üle. See tähendabki aga seda, et valijameestel poleks nagu mõtetki kedagi teist valida. Julgen kahelda. Minu eelistused on Kallas ja teisena Helme.

Kui parafraseerida filmi “Minu Leninid”, siis võiks juba praegu öelda, kuidas kellegi käe all Eesti elu edeneks: Kallas ehitaks Rail Balticut, Kaljurand oleks n-ö Suur Mamma, kelles ilmneksid Ema Teresa, Neitsi Maarja, Nadežda Krupskaja, Indira Gandhi, Angela Merkeli jt iseloomujooned. Aga suurt visiooni ei ole.

Jõksi kõned oleksid täis paragraafinumbreid ja sanktsioone, Reps püüaks üles upitada uut päikest, mis meie lapsi soojendaks ja Helme oleks see mees, kes rikuks suhted EL-i tippudega, öeldes neile otse, et püüded kummardada migrantide ees on suur turvarisk ja võrdub taguotsa näitamisega Euroopa põlisrahvastele. Kui suurriigid, nagu Saksamaa, Itaalia, Prantsusmaa võivad seda ehk endale lubada, siis Eestis, kus eestlaste osakaal on napp 2/3 ja see suhtarv halveneb niigi, pole mängumaad ollagi. Ja kui näiteks araablasi tekkib siia mingi kriitiline mass, näiteks 2000-3000, algavad löömad just venelaste ja araablaste vahel. Aga maailma ees peavad vastust andma eestlased. Saame näha!

USA-s Charlottes käib kolmandat päeva sisuliselt mustade mäss, sest üks neist oli mõne päeva eest politsei poolt maha lastud. Linnas on öine liikumiskeeld.

 1. september. Täna oleks pidanud Eesti Vabariigis pööripäev olema. Et edasi uue presidendiga. Aga ei läinud nii. Valimiskogu suutis üllatada mõlemas voorus.

Esimeses said ootamatult vähe hääli Helme (16) ja Kaljurand (75), saates nii II vooru Kallase (81) ja Jõksi (83). Napilt jäi mängust välja ka Reps (79). II voorus aga jagunesid hääled Jõksi ja Kallase vahel väga võrdselt. Ainuke viga, et 60 häält olid n-ö valged sedelid ja nii ei saanudki presidenti, sest kumbki jäi vajalikust üle 30 hääle kaugusele.

Nestori ennustus hakkab täide minema, sest kui Riigikogu ka 3. oktoobril asjaga hakkama ei saa, on Nestor esmaspäeval, 10. oktoobril automaatselt president. Nii võikski minna.

Tallinnas lasi 29-aastane politseinik töövälisel ajal maha temaga ühes majas elanud 41-aastase mehe. Ilmselt armukolmnurk.

Süüria valitsusväed ütlesid juba esmaspäeval, et vaherahu kukkus läbi ja ründavad mitmendat päeva suurte jõududega Aleppot. Seal on nüüd kaks miljonit inimest joogiveeta.

Ei saa küll aru, kus on Mangi lubatud suured ja rahumeelsed muutused.

 1. september. Budapestis plahvatas midagi. Esialgu arvati, et gaas, aga see pole kindel.

Tõstamaal sõitis järgmine “BMW-kangelane” end surnuks ja kaks vigaseks. Noormees (Taavi, 25) oli päeval Iklast laari viina toonud, ilmselt ise ka joonud ja öösel kl 4-ks surnud.

Keskerakond on leidnud patuoina, kes ei suutnud musta valgeks rääkida ja kutsuti ametist tagasi. Selleks osutus peasekretär Oudekki Loone. Haritud ja tark tüdruk, kelle poliitikukarjäär sai tõsise tagasilöögi.

Washingtoni osariigis lasi üks noor (20) türklane ostukeskuses viis inimest maha. Miks? Pole veel teada.

Käisin täna Tallinnas Rootsi-Mihkli kirikus, kus andsid väikese kontserdi Sirje Kaasik, Kristiina Köster ja Piia Tomingas. Jorma Friberg võttis esinemise videosse, et DVD teha. Tüdrukute ilus laul võlus kirikulisi ja seal olnud kutselisi muusikuid Piia ja Peeter Paemurrut, kes käisid tüdrukuid kättpidi tänamas. Eks see tiivusta tüdrukuid uutele esinemistele ja harjutamistele. Püüan neile pisut mänedžeriks olla. Juba tuligi pakkumine Hiiumaalt Reigist 9. oktoobriks.

Senised presidendikandidaadid ütlevad, et rohkem ei kandideeri. Jõks arvab, et poleks enam väärikas.

Jama küll, aga nüüd tuleb otsida uus kandidaat teisest valikuviisikust või isegi teisest kümnest.

Mul on hea pakkumine – Rein Raud. Sobiks ka Jüri Luik või Eiki Nestor. Isegi Hannes Hanso on tõusev täht. Arvan, et lavale tulevad Indrek Tarand ja Urmas Paet. Yana Toom pole nii rumal, et katsetada.

 1. september. Algas selle kuu viimane nädal ja algas Siim Kallase räige mõnitamisega Indrek Tarandi poolt Vikerraadios. Häbi on. Tarand küll andis mõista, et tema vist ei kandideeri riigipea ametisse, kuid varjamatu kahjurõõm laupäevase tühikarglemise pärast ei tee talle au, vaid vajutas minu silmis tema poisikeselikkuse kuvandile täiendava pitseri. Haritud mats. Ka Nestor ei pea tõenäoliseks uues trikoovoorus esinemist. Ja ometigi võiks uus riigipea tulla just riigikogulaste hulgast, sest selles ringis ikkagi ju on inimesi, kes võiksid saada 2/3 kolleegide toetuse.

Süüriast. Suurbritannia välisministriks tõusnud Boris Johnson on täiesti ebadiplomaatiliselt asunud ründama Venemaad, süüdistades Vene õhujõude humanitaarabikolonni ründamises ja klassifitseerib selle sõjakuriteoks. Siit kumab Briti-Vene suur suhtekriis. Aga tapatalgud Aleppos ja mujalgi Süürias jätkuvad. Ja seda eelkõige Assadi režiimi ja mässava opositsiooni vahel. Ilmselt on Assad võtnud pähe, et ISIS-ega las sõdib USA. Valju häält teeb Türgi, kes süüdistab USA-d kurdide relvastamises. Kurdi võitlejad aga on tõepoolest asunud USA liitlasteks ISIS-e vastu. Niisiis – eesmärk pühendab abinõu. Ja seda kõigi osapoolte puhul.

Sõnastame siis poolte huvid. Süüria valitsus – taastada võim kogu riigis, hävitades opositsiooni ja tõrjudes ISIS-e riigist välja.

Venemaa – taastada Assadi võim ja sellega säilitada ja tugevdada oma positsioone Lähis-Idas ja Vahemere rannikul.

ISIS – laiendada oma valitsusalasid kogu Lähis-Idas, luues nn kalifaati.

Türgi – taastada status quo, kus Süürias oli rahu ja kurdid mahasurutud seisus.

Iraak – taastada valitsuse kontroll kogu territooriumi üle ja seda eelkõige USA abil.

Süüria opositsioon – saavutada Süürias demokraatlikud ümberkorraldused, tõrjudes võimult praegused liidrid.

Kurdid – tõenäoliselt kumab praeguses segaduses neile esimest korda võimalus saavutada omariiklus.

Iraan – ebaselged huvid lõigata selles segadikus mingit moraalset kasu. Tõenäoliselt on need huvid seotud Iraagi kahjustamisega usulisel pinnal. Võimalik ka toetus Kurdistani loomiseks Iraagis.

USA – hoida Iraagis võimul USA-meelne valitsus, aidates neil hävitada ISIS. Et ISIS-e käes on eelkõige kurdide asualad, siis relvastab oma eesmärgi nimel kurde ja püüab oma sõjavankri ette kaubelda ka Venemaad. Venemaa aga vedas USA-d ninapidi ja jääb truuks liitlaseks Assadile. See meeldib ka Türgile, kes saavutab niiviisi omad eesmärgid.

Rahust on asi väga kaugel.

 1. september. Juba eile levis uudis, et Tarankovi tapja võeti matusepäeval kinni. Ehk ongi tõsi?

Savisaar ütleb, et põhikirja järgi nimetab tema peasekretäri ja kutsub tagasi, kui tahab. Aga seekord ei taha. Karilaid aga loeb põhikirjast välja, et juhatus võib kinnitada esimehe ettepanekud, kuid seekord

oli juhatuse initsiatiiv peasekretär tagasi kutsuda ja häältega 10:3 nii otsustatigi. Oudekki kt on Jaak Aab. Sisetüli Keskerakonnas võtab aina auru üles. 5. novembril peaks tulema kongress.

Ja presidenti on iga päevaga järjest vähem!

Täna on vist selle suve viimane ilus ilm. Meenub, et olin päev enne Estonia hukku Stockholmis ja siis oli ka imekena, tuuletu ja päikeseline sügispäev. Homme õhtupoolikul algab mitmepäevane sügistorm. Sellele mõeldes võtsin täna muist õunu puudelt maha.

Õhtuks tuli uudis Riigikogult. Nestori suu läbi tehti pakkumine Kersti Kaljulaidile, et kandideerigu presidendiks. Aga nagu kommenteerib Päevaleht, on see loterii, sest keegi ei oska arvata, millega Kaljulaid hakkama saab või ei saa. Vaba Mõtte Klubi (TTV) aga kahtlustab, et just seetõttu võib ka Kaljulaid paari häälega äralollitatud saada. Juba praegu pole kindel, kas Reformierakond teda toetab, kuigi fraktsioonipealikud ja Riigikogu juhatus tegid Kaljulaidile ühise ettepaneku.

Kui Kaljulaid läbi kukutatakse, on Nestori kord asenduspresidendi rolli asuda. Ta peaks riigimehe maine päästmiseks siiski ise kandideerima. Teised läbisõelutud põrusid valimiskogus, tema (seni) mitte.

 1. september. Kaljulaid tutvustab end täna Riigikogule ja õhtuks otsustab, kas üldse tasub riskida.

Täna möödub 22 aastat Estonia hukust ja jälle algab mitmepäevane torm.

Tuli teade Shimon Peresi surmast. Oli arvata, et nii läheb, kui kaks nädalat tagasi insuldi sai.

Süüria. Assadi väed ründavad kogu jõu ja Vene abiga Aleppo mässajate käes olevaid linnaosi. Sellega on käes ka vastus küsimusele, kes ründas abikolonni? Kahju suurest linnast, mis tehakse maatasa nagu Stalingrad. Aga Aleppos oli rahu ajal üle kahe miljoni elaniku. Enamik neist on nüüd põgenikelaagrites Türgis, Liibanonis, Kreekas… ja otsapidi Haapsaluski.

Ja veel – tänased raadiouudised annavad teada, et Poolas on arreteeritud kaks tegelast, kes petsid firmadelt välja viis miljonit eurot. Üks neist kahest kannab nime Sven Soeson. See nimi figureeris juba mõned aastad tagasi mingis Miamiga seotud kinnisvarajamas ja mees istuski minu teada mitu aastat kinni. Ju ta siis jälle vaba oli. Kui ma õigesti arvan, siis tunnen selle mehe vanemaid. Mul on neist kahju.

Kaljulaidil on koos tubli 70 toetusallkirja. Ju tast siis esmaspäeval president saab. Jääb üle pöialt hoida. Kui pisut ilkuda, siis seekordne Must Hobune on pigem Hall Hiir. Mine tea! Ehk mängibki end Meie Kerstiks.

Holland esitles uurimust nende lennuki allatulistamisest Ida-Ukraina kohal 2014. aasta suvel. Järeldused on ühesed: lennukit tabas Vene uuema põlvkonna rakett BUK, mis lasti välja mobiilselt platvormilt nn Donetski vabariigis. Skandaali paisudes veeti platvorm kiiresti Venemaale tagasi ja vaikiti tegu maha. Kuid oli ju algusest peale selge, et kasakad, kes raketi välja lasid, kiitlesid oma “võiduga” ülemuste ees. Kuni jagasid ära, et allalastu oli suur reisilennuk ja mitte Ukraina relvajõudude oma.

Selle peale lasi ju teadmata suunas jalga ka tollane nn Donetski vabariigi juht, kartes kohut ja vanglat.

Need faktid räägivad selget keelt ja kõik järgnenu on Venemaa poolt kokkukeerutatud valede rägastik.

Tulemus on kahjulik seni ainult Ukrainale – Hollandi referendum välistas vabakaubanduslepingu Ukrainaga. Ja Ukraina vajubki pisitasa uuesti Vene sohu – reforme ei tule ja Euroopa pettub.

Ka Eestis toimuvat nimetab Mart Helme “madala intensiivsusega kodusõjaks”. “Sõda” käib parteide sees ja vahel.

Kurb pilt septembri lõpuks. Mang lasi seekord kõvasti mööda!

 1. september. Mihklipäev. Aga kes on oinas?

Päeva naelaks sai muidugi Eesti Rahva Muuseumi valmimine ja pidulik avamine Tartus Raadil.

Kompleks läks maksma 75 miljonit eurot ja esimene vastukaja on ülim vaimustus. Küllap tuleb kevadeks ka teisi noote. Kui esimene talv on üle elatud ja hall argipäev teeb omad korrektiivid “mesinädalate” külluslikku armuellu. Vaevalt minagi nüüd kohe Tartusse kippuma hakkan.

Meedia promob Kersti Kaljulaidi nagu oskab ja suudab. Kui ta ametisse valitakse, nagu arvata võib, on tal ees väga keeruline aasta. Kui selle hea meeskonna abil üle elab, võib juba oodata, et inglikesele ka endale tiivad kasvavad ja president “Lennuvõimestub”. Suure tähega “Lennuvõimestub” seepärast, et talle ennustatakse Lennart Meri lennukõrgust.

 1. september. Tormine öö on muutunud tuuliseks hommikuks harvade vihmarabinatega. Ilmajaam ütleb, et seekordne torm oli paar nädalat tagasi Bermuda lähedal möllanud Karl, millest siis nüüdseks vaid nõrguke kaja ja seegi hääbumas. Puudealused on õunu ja lehti-prahti täis.

Keskerakonna juhatus vabastas nende ajalehe peatoimetaja. Ilmselt selleks, et see propagandatoru, mis töötas Savisaare kaitseks, vaikima saada.

Süüriast ka. USA on lubanud läbirääkimised Venemaaga lõpetada ja talle Aleppo lauspommitamise eest karmimalt vastata. Selles sõnumis on rohkem jäist hingust kui viimaste aastakümnete “külmas rahus”. Niisugune asjade areng võib viia kohutavate tagajärgedeni, sest pole oodata, et kumbki alla annaks.

Kersti Kaljulaid esines tunnises intervjuus Vikerraadios ja muutus mulle suuresti arusaadavamaks ja sümpaatsemaks. Eks ta ole praegu paljuski veel tume ja tagasihoidlik, kuna ei valda teemat, aga temas näib olevat sisu ja sõnakust. Sain tema jutust teada, et Kontrollikoda, kus ta 12 aastat töötas, kontrollib Euroopa Komisjoni ja selle kaudu liikuvaid rahaeraldisi.

Ene Ergma hakkas Riigikogu juhtima samuti alguses üsna rabedalt, aga kogus ennast kiiresti. Loodan, et Kersti ka.

Shimon Peres maetakse täna. Rõivaski sõitis matustele.

Segaste suhete september.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.