VIDEOD: Põlevast Iraagi väävlitehasest tõusev mürgine suits kandub laiali naaberriikidesse

Daeshi terroristid süütasid Iraagis Mosuli lähistel põlema väävlitehase, kust on juba kümmekond päeva tõusnud tohutus koguses mürgist vääveldioksiidi. Vääveldioksiidi paiskub atmosfääri ka vulkaanipursetest. Teadlased ütlevad aga, et praeguse katastroofiga Iraagis pole võrreldav ükski tänavune vulkaanipurse ega sellest õhku lendunud mürgikogus.

Daesh süütas tehase juures olevad väävlimäed kümmekond päeva tagasi. Praeguseks on mürgise vääveldioksiidi sissehingamise tõttu surnud kaks inimest ja vähemalt 1000 on vajanud arstiabi. Süütamisega püüavad terroristid takistada sõjalist operatsiooni, millega sunnitakse terroriste taanduma.

Kosmoseagentuur NASA andis kogu maailma jaoks murettekitavast olukorrast teada 22. oktoobril. NASA võrdles praegust juhtumit 2003. aasta juunikuus täpselt samas tehases olnud põlenguga, mis oli veelgi traagilisem.

2003. aastal uurisid NASA Goddardi kosmoselendude keskuse ja Marylandi ülikooli teadlased satelliidipiltidelt, kui palju  vääveldioksiidi paiskub atmosfääri Al-Mishraqi väävlikaevanduse ja -tehase põlengust. Nad arvutasid välja, et tollal sattus ligi kuu aega kestnud põlengu jooksul iga päev atmosfääri 21 kilotonni toksilist vääveldioksiidi. Seda on umbkaudu neli korda rohkem, kui tekib vääveldioksiidi reostust maailma suurimast ja ühest reostatuimaist kaevanduspiirkonnast Venemaal Norilskis.

Kolmteist aastat hiljem tundub, et ajalugu kordub, märgib NASA. Tulekahju Mosuli lähistel asuvas samas tehases saadab taas atmosfääri tohutul hulgal vääveldioksiidi. Taas jälgivad teadlased seda sündmust reaalajas satelliitidelt, ainult et seekord on neil kasutada varasemast palju parem tehnika.

Esimest korda märgati Al-Mishraqi tehases “kuuma jälge” 20. oktoobril. Päev hiljem oli näha tõusmas valget suitsu.

Samal ajal täheldasid osoonimõõteseadmed Iraagi põhja- ja keskosas vääveldioksiidi levimise jälgi. Vääveldioksiid levis alguses atmosfääri alumises kihis troposfääris, mis asub 8-18 km kõrgusel. Järgmiste päevade jooksul jõudis mürgine suits tõusvate tuultega juba atmosfääri.

Atmosfääri jõudes kandub suits palju kaugemale kui alumistes kihtides. Mürgine suits jõudis juba mitu päeva tagasi naaberriikidesse Türki ja Süüriasse.

Vääveldioksiid on inimesele mürgine. See kahjustab hingamisorganeid ja võib põhjustada surma. Vihmapiiskades lahustunud vääveldioksiid põhjustab happesademeid.

screen-shot-2016-10-31-at-9-20-14

Ülemisel kaardil on vääveldioksiidi pilve levikuala 24. oktoobril. Alumine satelliidipilt näitab suitsu levikut kaks päeva varem. Vääveldioksiidi suits on helehall, kõrval nähtav tume suits tõuseb Qayyarah’ naftaväljadelt.

screen-shot-2016-10-31-at-9-21-32

Goddardi kosmoselendude keskuse atmosfääriteadlane Nikolai Krotkov ütles, et 2003. aastal paiskus samast paigast atmosfääri kuu aja jooksul 600 kilotonni vääveldioksiidi. “Seda oli sama palju kui suurim mitte-vulkaanilist päritolu vääveldioksiidi paiskumine, mida me iial oleme satelliitidega jälginud. Loodetavasti saab seekordne tulekahju enne kontrolli alla, kui emissioon jõuab sellisele tasemele,” lausus ta.

Vääveldioksiid tekib väävli ja sulfiidide põlemisel. Vääveldioksiidi tekib nii looduslike protsesside kui ka inimtegevuse tulemusena. Peamiseks vääveldioksiidi allikaks on vulkaanid, nende arvele langeb umbes pool loodusliku tekkega vääveldioksiidist. Lisaks tekib teda metsatulekahjude ja ainevahetuse käigus. Kõik fossiilkütused sisaldavad väävlit, mistõttu moodustub vääveldioksiid nende põletamisel.

Allikas: NASA

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.