Donald Trump liigub USA presidendivalimistel võidukursil

USA vabariiklaste presidendikandidaat Donalt Trump on praeguseks saanud 247 valijamehe toetuse ja on Hillary Clintoni ees juhtimas. Clintonil on hetkel 215 valijamehe häält.

See tähendab, et suure tõenäosusega on Trump järgmine USA president võitnud, kuigi võiduks on vaja kokku saada 270 valijamehe häält.

Paljud USA meediakanalite kajastused nendivad, et praeguseks hetkeks ei saa võitu veel sajaprotsendiliselt ennustada, aga sinnapoole asjad liiguvad.

Ameerika Ühendriikide presidendivalimistel valitakse valijamehed 538-liikmelisesse valimiskogusse. Iga osariigi valijameeste arv sõltub osariigi rahvaarvust vastavalt 2010. aasta rahvaloendusele. Igas osariigis enim hääli saanud kandidaat saab kogu osariigi valijameeste hääled. Võiduks vajatakse 270 häält.

Presidendikandidaadid valitakse parteide kokkutulekutel, mis toimusid Vabariiklikul Parteil 18.–21. juulil 2016 ja Demokraatlikul Parteil 25.–28. juulil 2016. Lõplike kandidaatide leidmiseks toimusid osariikides alates 2016. aasta jaanuarist parteide eelvalimised.

Wikipedia kirjeldab Donald John Trumpi elulugu nii:

Ta on sündinud 14. juunil 1946 Queensis New Yorgis. Trump on 1971. aastast kontserni The Trump Organization juht ja president ning hotelli- ja hasartmänguketi Trump Entertainment Resorts asutaja.

Ta on miljardär. 2016. aastal hinnati tema varanduse väärtuseks 4,5 miljardit USD. Kui ta valitakse presidendiks, saab temast vanim ametisse astuv USA president: ametisse astumise päeval (20. jaanuar 2017) on tema vanus 70 aastat ja 239 päeva. Praegune rekord (69 aastat ja 349 päeva) kuulub Ronald Reaganile.

2004. aastal lõi ta telesaatesarja “Mantlipärija” (originaalpealkirjaga “The Apprentice”), millega kogus tuntust ka rahvusvaheliselt.

Trump on kuulunud elu jooksul nii Demokraatlikusse kui Vabariiklikusse Parteisse ning aastate jooksul esinenud väga erinevate seisukohavõttudega. 2000. aastal kandideeris ta presidendiks Reformipartei kandidaadina. Teda peetakse populistiks ja natsionalistiks.

26. juunil 2015 teatas ta oma kandideerimisest Vabariikliku Partei presidendikandidaadiks. Arvamusküsitlustes tõusis ta kohe populaarseimaks vabariiklaste kandidaadiks. Kampaania jooksul on ta esinenud mitmete teravat kriitikat ja rahvusvahelist tähelepanu pälvinud seisukohtadega. Ta on lubanud kõik ebaseaduslikud immigrandid riigist välja saata, keelata islamiusulistel sissepääs USAsse ja püstitada Mehhiko piirile müür.

Teda on toetanud presidendikampaaniast loobunud vabariiklastest poliitikud Chris Christie ja Ben Carson.

Ta on maailmas kogunud oma vaadetega ka kurikuulsust. Suurbritannias koguti 2016. aasta alguseks ligikaudu 587 000 allkirja petitsioonile tema riiki sisenemise keelamiseks.

One Response to "Donald Trump liigub USA presidendivalimistel võidukursil"

  1. Toivo Tomingas   9. nov. 2016 at 07:42

    Mall Mälberg kommenteeris teateid Trumpi edust Washington DC-s samalaadselt, kui omal ajal Savisaare tõusu Plaanikomitee juhiks või Lennart Meri esimesi samme välisministrina -” naised nutavad ja mehed võtavad.”

    Vasta

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.