Donald Trump on võitnud – maailma võimsaimat riiki hakkab juhtima populistist miljardär

Vastuolulise ärimehe ja poliitiku, USA presidendikandidaadi Donalt Trumpi võit on nüüd kindel. Ta on kogunud üle 270 valijamehe hääle. Vabariiklaste kandidaadi võitu tunnistas ka demokraatide kandidaat Hillary Clinton. Nii ütles Trump äsja oma poolehoidjate ees esinedes, kinnitades, et vestles Clintoniga telefonitsi.

Trump kiitis oma esinemises toetajaid ja perekonda. Ta kinnitas ka, et Ameerika Ühendriigid kaitsevad enda huve, aga toetavad ka oma liitlasi.

Ameerika Ühendriikide presidendivalimistel valitakse valijamehed 538-liikmelisesse valimiskogusse. Iga osariigi valijameeste arv sõltub osariigi rahvaarvust vastavalt 2010. aasta rahvaloendusele. Igas osariigis enim hääli saanud kandidaat saab kogu osariigi valijameeste hääled. Võiduks vajatakse 270 häält.

Presidendikandidaadid valitakse parteide kokkutulekutel, mis toimusid Vabariiklikul Parteil 18.–21. juulil 2016 ja Demokraatlikul Parteil 25.–28. juulil 2016. Lõplike kandidaatide leidmiseks toimusid osariikides alates 2016. aasta jaanuarist parteide eelvalimised.

Wikipedia kirjeldab Donald John Trumpi elulugu nii:

Ta on sündinud 14. juunil 1946 Queensis New Yorgis. Trump on 1971. aastast kontserni The Trump Organization juht ja president ning hotelli- ja hasartmänguketi Trump Entertainment Resorts asutaja.

Ta on miljardär. 2016. aastal hinnati tema varanduse väärtuseks 4,5 miljardit USD. Kui ta valitakse presidendiks, saab temast vanim ametisse astuv USA president: ametisse astumise päeval (20. jaanuar 2017) on tema vanus 70 aastat ja 239 päeva. Praegune rekord (69 aastat ja 349 päeva) kuulub Ronald Reaganile.

2004. aastal lõi ta telesaatesarja “Mantlipärija” (originaalpealkirjaga “The Apprentice”), millega kogus tuntust ka rahvusvaheliselt.

Trump on kuulunud elu jooksul nii Demokraatlikusse kui Vabariiklikusse Parteisse ning aastate jooksul esinenud väga erinevate seisukohavõttudega. 2000. aastal kandideeris ta presidendiks Reformipartei kandidaadina. Teda peetakse populistiks ja natsionalistiks.

26. juunil 2015 teatas ta oma kandideerimisest Vabariikliku Partei presidendikandidaadiks. Arvamusküsitlustes tõusis ta kohe populaarseimaks vabariiklaste kandidaadiks. Kampaania jooksul on ta esinenud mitmete teravat kriitikat ja rahvusvahelist tähelepanu pälvinud seisukohtadega. Ta on lubanud kõik ebaseaduslikud immigrandid riigist välja saata, keelata islamiusulistel sissepääs USAsse ja püstitada Mehhiko piirile müür.

Teda on toetanud presidendikampaaniast loobunud vabariiklastest poliitikud Chris Christie ja Ben Carson.

Ta on maailmas kogunud oma vaadetega ka kurikuulsust. Suurbritannias koguti 2016. aasta alguseks ligikaudu 587 000 allkirja petitsioonile tema riiki sisenemise keelamiseks.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.