Mis on luuleprõmm? Igatahes see jõudis nüüd ka Läänemaale

Võitjad: vasakult Reena Roos, Kai Urb, Karl-Christoph Rebane.
Võitjad: vasakult Reena Roos, Kai Urb, Karl-Christoph Rebane.

Kolmapäeval, 9. novembril toimus koolinoorte luuleprõmmi Läänemaa eelvoor. Läänemaa ühisgümnaasiumi saalis oli mõõtu võtmas 19 noort (9-18-aastast) luuletajat.

Mis on luuleprõmm?

Poetry Slam ehk luuleprõmm on 1980. aastatel USAst alguse saanud võistlus, kus autorid esitavad oma loomingut. Eestis leidis esimene Poetry Slam aset 2004. aastal.

2016. aasta jaanuaris toimus Tartus aga esimene koolinoorte luuleprõmm. Sellest kasvas välja idee korraldada aasta pärast võistlus juba üleriigilisena. Seega toimuvad 2017 jaanuaris Tartus koolinoorte luuleprõmmi Eesti meistrivõistlused, kuhu pääsevad maakondliku eelvooru iga vanusegrupi parimad.

Võistlusjuhend näeb ette, et võistlejatel on aega kuni kolm minutit, et ette lugeda üks või mitu trükis avaldamata luuletust. Korraga on laval üks esineja, abivahendite (kostüümide, muusikainstrumentide, laulmise jms) kasutamine ei ole lubatud. Erandiks on enda luuletuste märkmik ja/või lehed, millelt loetakse. Loomulikult on parem, kui tekst on peas.

Kuidas prõmmiti Haapsalus?

Võistlus käis kolmes vanusegrupis: 6-11, 12-15, 16-19. Kõige rohkem oli osalejaid (13 õpilast) keskmises vanusegrupis. Põhjus võib olla selles, et kõige nooremad pole veel kirjutamishoogu sisse saanud, aga kõige suuremad on juba väga enesekriitilised, muidugi võib see olla ka juhus.

Esindatud olid järgmised koolid: Kõmsi lasteaed-algkool, Haapsalu linna algkool, Uuemõisa algkool, Ridala kool, Oru kool, Haapsalu põhikool ja Läänemaa ühisgümnaasium.

Luuletusi esitati nii peast kui ka loeti märkmikust ja lehtedelt, mis ühel juhul ka võluva lohakusega maha langesid.

Uuenduslik selle võistluse puhul oli parimate väljavalimine. Seda ei teinud üks traditsiooniline täiskasvanute žürii, vaid lausa neli žüriid. See tähendab, et võistlusel olid ka osalejate sõbrad-tuttavad, kes moodustasid kokku kolm õpilasžüriid, igas viis liiget.

Oli ka üks täiskasvanute, kirjanduse ja loominguga seotud inimeste žürii. Kõik andsid punkte ja lõpuks kujunesid iga vanuserühma võitjad.

Tulemused selgusid lihtsa matemaatika teel, kõik olid oma arvamust saanud väljendada ja kõik punktid lugesid. Mõni võit tuli lausa ühepunktise edumaaga.

Kes võitsid?

Nooremas vanusegrupis võitis 9-aastane Kai Urb Kõmsi lasteaed-algkoolist.

Keskmises vanusegrupis võitis 14-aastane Reena Roos Oru koolist.

Vanemas vanusegrupis võitis 18-aastane Karl-Christoph Rebane Läänemaa ühisgümnaasiumist.

Nemad pälvisid ka edasipääsu koolinoorte luuleprõmmi Eesti meistrivõistlustele Tartus.

Üritus oli tõeliselt meeliülendav – noored on andekad ja suled on vahedad! Loodame, et alus on panud uuele toredale traditsioonile.

Üritus toimus  Läänemaa Omavalitsuste Liidu toetusel.

Tiina Brock
Läänemaa emakeeleõpetajate ainesektsiooni esimees

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.