Toivo Tominga 2016. aasta kroonika – VI osa

Läänlane avaldab järgmise osa Toivo Tominga 2016. aasta sündmuste kokkuvõttest, kus ta vahel võrdleb seda, mida astroloog Igor Mang on ennustanud ja mis tegelikult on juhtunud. Sekka Tominga enda tegemisi. Autori varasemat kroonikat saab lugeda siit


Oktoober

Igor Mang: Oktoober tuleb teguderohke. Majandusraskused tabavad mitmeid riike. Konkurents läheb karmimaks. Eriti kuu keskel läheb karmiks olelusvõitluseks ja suurt peavalu EL-ile põhjustavad immigrandid.

 1. oktoober. Nonii! Presidenti ei saanud me ei augustis ega septembris. Uusi laevu Leedo omade asemele ka ei saanud. Ja ei saa vist oktoobriski. Tuleb vanadega läbi ajada. Vähe sellest. Ka piletimajandus kolis soojakutesse. Ausõna, niisuguste jamade eest oleks paslik valitsus Rohuküla kai peale soojakutesse kolida.

Et eile oli meri tormine, vedas Leedo oma reisijaid täna hommikul kella viieni. See oli praamisaba, kus ootajad olid pileti veel Leedo firmast ostnud.

Lõuna-Korea juht kutsub avalikult ja otse põhjakorealasi lõunasse põgenema, viidates, et neilgi on õigus vabadusele ja heaolule, mida neil kodumaal pole. Huvitav, kuidas reageerib Kim on Hull?

Aleppos langevad pommid haiglatele. Viskajad on, teadagi, Assad ja Venemaa. Kardan karmi vastust.

Kariibi merel möllab 5. kategooria torm Matthew. Peagi on oodata uudiseid, millega Matthew Jamaical ja Kuubal hakkama saab.

 1. oktoober. Nii sündmustevaene päev, et Vikerraadiol ei olnud hommikul kl 7 ega kl 8 uudiseid, mida ette lugeda. Kl 9 teatas Kristi Sobak, et “TS Laevad” sõidavad ja täna registreerib komisjon Kersti homseks hääletuseks ainsa kandidaadina. Hiljem oli tal veel lisada, et Haapsalu on võhmal kolme põgenikupere ülalpidamiskuludest. Ja ometi pakkus Sukles Ridalale 100 000 eurot, et see oma nimest loobuks. Seegi “kodusõda” pole veel läbi.

Sain infot, et Puises läks reedel kõvaks ütlemiseks just neil teemadel. Kuulge, poolpoliitikud! Pangem ikka asjad tähtsuse järjekorda.

Ungaris on täna referendum, mis tõenäoliselt hülgab EL-i nõuded Ungarile pagulaskvoodi osas. Järelmid on ettearvamatud. See, et tüliks läheb, on kindel. Aga kuidas edasi? Ei tea.

Täna tänati Rootsi-Mihkli kirikus Tallinnas kultuuriministeeriumi asekantsler Anne-Ly Reimaad tema tugeva ja sisuka panuse eest Rootsi Vähemusrahvuse Kultuuriomavalitsuse töösse. Reimaa sai kirikult teeneteristi, Rannarootsi muuseumilt sini-must-kollase laualipu ja kudumiskoti kirjandusega. Sinna kotti mahtus veel Pilvi Kangro kujundatud seinataldrik Vormsi kirikuga, mille kinkis Anne-Lyle Vormsi Veri MTÜ. Leppisin veel pr Reimaaga kokku kirjalikus intervjuus ajalehele “Eestirootslane”. Minister Saar on palunud Reimaad jätkata tööd kultuuriministeeriumis, kuigi tema ametiaeg asekantslerina sai läbi. Oli kuulda, et uusi asekantslerikandidaate on 13.

Anne-Ly Reimaa on pärit Ida-Virumaalt. Õppis keskkoolis ühes klassis Hirvo Surva ja Krista Aruga, lõpetas Tartu Ülikooli ajaloolasena. Tema diplomitöö käsitleb Noarootsi rootslaste elu 18.-20. sajandil. Tema juhendajaks oli professor Helmut Piirimäe. Anne-Ly räägib rootsi, vene, inglise ja kuigivõrd prantsuse keelt, kuna töötas vahepeal paar aastat Brüsselis.

Just lõppes Kersti Kaljulaidi teleküsitlus. Olen jõudnud äratundmisele, et Kersti ületab varasemaid kandidaate oluliselt laiema silmaringi ja särava intellektiga. Ehk on Nestor tõepoolest leidnud geeniuse, keda me riigi etteotsa oleme otsinud? Või siiski-siiski. Ehk oleks Kersti pidanud poliitilist karjääri alustama näiteks majandus- ja taristuministrina. See rida on juba aastaid käpardite käes olnud.

 1. oktoober. Kas täna saame presidendi?

Kuigi Ungari referendumist oli osavõtt väike, vaid 45%, on rahva arvamus pagulaskvootide osas selge. 95% osavõtnuist oli pagulaskvootide vastu. Orban seda täpselt nii kavatsebki arvestada. Ja see arvamus levib Euroopas kiiresti. Juba on Austriagi öelnud, et kvootide määramine oli valeotsus.

Kl.14.30. Nonii! Lõpuks ometi on meil uus president ametisse valitud. 81 häält on küll ligi 10 vähem kui ülesseadjaid, kuid seda võis ka arvata. Kaljulaid lubas asuda hoolega rahvaga suhtlema, et ennast enam tutvustada.

Kommentaatorid aga arvustasid juba pressikonverentsil kuuldut, et kes liiga palju kõneleb, kaotab väärikuse ja inglise keel olla ka kohmakavõitu. Seda viimast ei oska kommenteerida. Ilvese taset ongi võimatu saavutada, aga 12 aastat Kontrollikoda ei jäta kahtlust, et keel peab väga ladus olema. Eks nüüd algab Kerstil sisseelamisaeg. Igas mõttes. Ootan huviga, mis juhtuma hakkab. Arvatavasti tuleb kaadrimuudatusi kantseleis, võimalik, et veelgi valitsusremonti jne.

Tahaks loota, et see “Terav Pliiats” asub energiliselt tegema seda, mida lubab – sõnastab probleemid, pakub häid lahendusi ja tõukab valitsuse mugavustsoonist välja. Tegudele.

 1. oktoober. Riigikohus hakkab arutama valdade kaebust seoses haldusreformiga. Minister Aas aga hoiatab, et ega keegi reformist sellepärast veel pääse.

Eile tuli ühes eravestluses üles Ridala ja Haapsalu ühinemisteema. Ja seda kontekstis, et kui kogu territoorium hakkab olema Haapsalu linn, siis võib juhtuda, et kogu PRIA kaudu saadud abi tuleb tagasi maksta. Samuti kümnete külaseltside toetused ja projektirahad, mis on ette nähtud mittelinlastele asulate arendamiseks. Linn võib ju muidugi võtta vastu otsused, mis lubavad linnas farmide viisi kariloomi pidada ja põldu harida, kuid need seadused ei päde El-i kontekstis. Ehk ikka vaataks, millist oksa me saeme?

Süüriast. USA teatab, et lõpetab koostöö Venemaaga Süüria kodusõja lõpetamiseks, kuna Vene-Süüria ühisrelvajõud ründavad Aleppo tsiviilobjekte. Suur haiglagi tehti tümaks ja käib aktiivne linnaümbruse alade hõivamine.

Käisin eile Rohukülas, et osta pühapäevaks, 9. oktoobriks autole ja ansamblile edasi-tagasi pilet. Ei saanud. Tuleb välja, et ülesanne oli TS Laevadele liiga raske. 20 minutit kõõlusin soojaku aknal. Viisakas ja kena neiu pusis arvuti taga, helistas ja konsulteeris kõrgemate jõududega ja lõpuks sain pileti autole ja omale vaid sinna-suunal. Ansambel ununes neiul ära, tagasiotsapiletit ei saanud tellida, sest e-piletid olid otsas. Kuid elusas sabas pidi kohti olema, kui varakult Heltermaal sappa asuda. Tunnistan, et seesugune info ei pane mind TS Laevade meedias levitatavat optimismi jagama.

Pigem oleksime nagu 10 aastat ajas tagasi kukkunud.

Riigikohus leidis, et haldusreformi sihid on ebaselged, 5000 elaniku alampiir põhjendamatu ja muidki iluvigu, kuid seadust ennast ei vaidlustanud. Niisiis läheb asi ikkagi käima.

Orkaan Matthew on asunud laastama Haiitit ja Jamaicat. Kuuba on ootel. Ilmselt saavad oma sauna ka Bahama saared. Orkaani teel sajab kuni meeter vett maha ja tuulekiirus on ligi 250 km/h ehk 70 m/s. Võrdluseks – meid kord 15-20 aasta tagant tabavad tormid on halvimal juhul 35 m/s ehk 126 km/h.

Vahel on paari päevaga maha sadanud ka 120 mm vihma ja veetase Haapsalus on tõusnud 200 cm üle nulli. Viimati oli nii jaanuaris 2005.

Mäletan tormi augustis 1967, mis lõhkus Haapsalut ja lükkas külili Paralepa metsa. Siis 1994., mis uputas Estonia, siis jaanuar 2005., mis uputas rohkem Pärnut. Kindlasti tuleb lähiaastail jälle midagi sarnast, sest eelmisest on juba ligi 12 aastat möödas. Tõsisemate tuiskudega on sama asi. Viimati Monica, vist ka juba 5 aastat tagasi.

 1. oktoober. Vett on kord palju, kord vähe. Täna on Haapsalu merevee mõõdulatt ja selle alus kuival. Veetase on kindlasti vähemalt miinus 75 cm. Tegin mõne pildi Eeslahe rannikust Suur-Liiva tänava lõpus enne Vasikaholmi. Kohad, kus tavaliselt on kuni hargivaheni vesi, on kuival. Kuldnokaparved otsivad söödavat merepõhjast. See on see kirdetorm mitmendat päeva järjest. Arvatavasti seiskab see parvlaevaühenduse Hiiumaa ja Vormsiga.
 2. oktoober. Nii ongi. Hiiumaale suuremad laevad ei saa.

Matthew on Haiitil palju kurja teinud. 360 000 inimest vajavad abi katastroofikahjude üleelamiseks, mitukümmend on surma saanud. See number ilmselt kasvab. Presidendi- ja parlamendivalimised lükati seal edasi. Põhjusega.

Itaalia toob merelt laevatäite ja tuhandete viisi Liibüa rannikult teeleasunuid oma randa. Mulle on niisugune teguviis arusaamatu. Liibüasse tagasi tuleb viia ja laevad konfiskeerida või hävitada. Tänavu on niiviisi “päästetud” 145 000 majandusmigranti. Muist, ca 3000-4000 on ka põhja läinud. Niisiis on Liibüa rannikult Euroopasse suundunud 150 000 inimest. Millegipärast pole kuulda, et näiteks Hispaania käiks Alžeeria või Maroko rannikumerest põgenikke korjamas.

Kaljulaid sõitis Luksemburgi, et kabinetis sahtlid tühjaks teha ja kolleegidele väike lahkumispidu korraldada. Sester aga ajab oma jura, et Parts asemele saata.

Mulle meenub, kuidas Oettinger juba tubli tosin aastat tagasi hoiatas: saatke Brüsselisse oma parimad ametnikud, mitte need, kellest tahate lahti saada. Partsi puhul olen kahevahel, kumba kategooriasse ta arvata. Aga pärast kogu seda käkikeeramist saata ta Euroopasse kuningliku palga peale – see on täiesti ülekohtuselt vale.

Matthew jõuab peagi Floridasse. Võimud on soovitanud evakueeruda 1,5 miljonil elanikul. Kas see Matthew jõuab siiagi, nagu Karl?

 1. oktoober. Matthew ohvrite arv kasvab. Juba Haiitil on see praeguseks ca 350. Neil olla seal üks oluline sild kokku varisenud ja riigi lõunaosa on ära lõigatud. Seal tegi torm kõige rohkem kurja. Täna saab oma sauna Florida.

Meie jätkuv kirdetuul on jälle vee merest ära viinud. Ilmselt jääb Hiiumaal käimata, sest suured laevad juba seisavad ja väike Harilaid ka on peagi kiiluga põhja tonksimas.

ÜRO eriesindaja Mistura ütleb sama, mis minagi: paari kuu pärast on Aleppo idaosad maatasa, nagu Stalingrad 1943. ÜRO julgeolekunõukogu peab hädaistungit ja venelased hoiatavad, et USA ei asuks Aleppos mässajaid kaitsma, sest on suur oht tabada venelasi. Me oleme hoopis tõsisema konflikti lävel, kui Süüria kodusõda.

ÜRO saab uue peasekretäri. Portugallane Guterres valiti ametisse.

Nobeli rahupreemia läks Kolumbia juhile Santosele, kes näeb kurja vaeva, et 52 aastat kestnud kodusõda lõpetada. Aga see pole veel lõppenud.

Kaljulaid asus oma kantseleid moodustama. Esimesed kolm tegelast on teada. Esmaspäeval saab ta pidulikult ametiraha kaela.

 1. oktoober. Laupäev. Ajalehed teevad pikki ja põhjalikke tagasivaateid Ilvese presidenditööle ja eraelule. Kaljulaidi kantselei juhiks saab Tiit Riisalo, kes on varem IRL-i peasekretär olnud. Veel on teada majandusnõunik Heido Vitsur ja vabakonnanõunik Urmo Kübar. Kübara puhul on nüüd ette teada, et kolmas sektor saab rohkesti tähelepanu ja oluliselt tugevama positsiooni ühiskonnas.

Matthew liigub piki Florida idarannikut põhjasuunas ja lammutab nüüd juba Georgiat ja Carolina osariike. Tuulekiirus ca 100 miili tunnis, liikumine põhjasuunas ca 12 miili tunnis. Kui ta jääb Golfi hoovuse turjal edasi sõitma, kulub Norrani veel kaks nädalat ja see, mis tast järgi on, jõuab kohale umbes 22.-23. oktoobriks. Loodame, et kustub enne ära.

 1. oktoober. Ilm rahunes ja saime tüdrukutega Reigis käidud. Kuigi kirik on nüüd juba külm, nii et hingeõhk auras, õnnestus esinemine kenasti. Rahvas võttis meid vastu sooja aplausiga ja korraldaja Merike sooja tee ja porgandipirukaga. Järgmine väljasõit tuleb kuu lõpul Vormsi.

Muudes maailma uudistes pole head midagi. Kurdid lasid Türgi kaguosas õhku veoauto ja viis tonni lõhkeainet. Hukkus kaheksa ja vigastada sai 27 sõdurit. Tänavuse aasta vastasseisu saak on 600 Türgi sõjaväelast ja 7000 kurdi. Lootusetu!

Ka Trumpi seis läheb päev-päevalt viletsamaks. Ajakirjandus kougib välja vanu asju ja ainult neid, mis Trumpi häbistavad. Ei midagi ilusat.

 1. oktoober. Esmaspäev. Meie Kerstil on täna raske päev. Sajad tuhanded silmad jälgivad iga tema sammu ja sajad tuhanded kõrvad kuulavad iga tema sõna.

Matthew ohvreid loetakse Haiitil juba poole tuhande ringis, USA-s esialgu 18. Torm ise aga on juba õnneks raugemas.

Täna inaugureeriti Kersti Kaljulaid suure pidulikkusega Eesti Vabariigi presidendiks. Kersti pidas ilusa ja stiilse troonikõne, mida ka kommentaatorid on hinnanud alguse kohta väga heaks.

Venelased paigutasid tuumavõimekusega ISKANDER-tüüpi raketikompleksi Kaliningradi oblastisse. Poola ja Rootsi on seda nimetanud ohtlikuks provokatsiooniks.

Valitsus nimetas Juhan Partsi uueks EL-i Kontrollkoja liikmeks, millega opositsioon sugugi rahul pole. Keskerakond on lubanud algatada umbusaldushääletuse Rõivase vastu. Partsile korraldatakse kõigepealt Brüsselis briifing, kus tal tuleb arvatavasti vastata vägagi ebameeldivatele küsimustele. Kui EL-i parlament teda ametisse ei kinnita, võib Rõivase valitsus kukkuda küll. Parts ise ütles AK-s, et ei saa aru, miks teda juba aasta eest paika ei nimetatud ja mida opositsioon talle õieti ette heidab.

Suri Poola kuulsaim kinorežissöör, 90-aastane Andrzej Wajda. 60 aastaga tegi ta 40 filmi. Enamasti kantud Poola patriotismist.

Teada anti Tai kuninga halvenenud tervisest ja Dalai Laama visiidist Riiga. Viimase puhul on mul küsimus, et kust võtab see laama raha, et koos kaaskonnaga piki ilma ringi sõita?

 1. oktoober. Esimene öökülm Läänemaal. Hommikul pool kaheksa oli maa ja katused härmas. Kahe meetri kõrgusel oli kaks kraadi külma.

Eesti Päevaleht võtab kõvasti sõna Partsi teemal. Ja õigesti teeb. Sester võiks ise Luksemburgi minna.

Kaks Vene politoloogi ennustavad võimalust, et sõda Süürias võib minutitega kasvada Vene-NATO konfliktiks, mida (loodetavasti) küll kumbki pool ei soovi, kuid plahvatusoht on vaid juhusliku sädeme taga. Seda juba seetõttu, et Vene relvad ja mehed sõdivad kõrvuti Assadi meestega ja mürsu, pommi või raketi sattumine Vene meeste või Vene lennuki pihta on ülimalt tõenäoline.

Seejärel on karta mõlemalt poolelt kogu jõu väljapanekut, et peale jääda. Palugem Jumalat, et nii ei läheks. Ja veel rohkem lootkem, et see õnnetus ei leviks Euroopasse ja USA-sse. Venemaa on välja öelnud, et soovib Süüria sadamalinna Tartusi alalist baasi. Ja seepärast tal Assadit vaja ongi. Vene tääkide toel võib keskeas Assad püsida võimul veel mitukümmend aastat. Hindan katastroofi võimaluseks 50:50 Jube!

Lugesin Päevalehest Delfi kommentaare Partsi asjus ja süda läks pahaks. Võib-olla olen tõesti liiga sinisilmne, kuid kuidagi ei tahaks uskuda, et Kaljulaid sai presidendiks hinnaga, et SDE toetaks Partsi ja IRL Kaljulaidi. Aga oli neidki, kes pidasid Partsi (jalust) ärasaatmist positiivseks. Mina oleks ta pigem Tartu vanglasse saatnud. Sama efekt, aga kordades odavam.

Hollande nimetas Putinit sõjakurjategijaks ja Putin tühistas visiidi Prantsusmaale Krimmi ja Süüria asjus. Veneõigeusu katedraali sissepühitsemine Pariisi kesklinnas (!) lükatakse ilmselt edasi.

 1. oktoober. Asjatundjad kahtlustavad, et uuest aastast jääb saartele sõitma vaid kaks laeva, sest teised ei saa valmis. Aga Leedoga lõpeb leping 31. detsembril ära.

Põhja-Korea andis teada, et tema allveelaevad on valmis ründama rakettidega USA rannikut.

Kariibi meres tekkis uus orkaan nimega Nicole. Millega see hakkama saab, pole esialgu teada.

 1. oktoober. Nicole on kasvanud 4. kategooria orkaaniks ja läheneb Bermuudale. Haiitil on lahti pääsenud koolera. Õnnetu koht, mida ründavad laastavad maavärinad ja orkaanid. Ja ometi on seal kliima poolest paradiis ja inimesi sigib kui kärbseid.

Eilne “Foorum” kinnitas mitmest suust samu järeldusi, mis minulgi on tekkinud, püüdes mõista Süüria sõja loogikat. Ilmselt ongi nii, et Vene-Assadi ühisväed püüavad olukorras, kus USA ilmselt enam tänavu oma tegevust ei eskaleeri, saavutada Süürias täielik kontroll kogu territooriumil. Tappes ja sundides põgenema opositsiooni koos kurdide ja ISISega. Kui siis USA uus president jaanuari lõpus ametisse asub, jääb tal vaid nentida, et talle on jäetud korra loomine Iraagis.

Ilmselt mängib Putin Obama vastu slämmi välja.

Tai kuningas surigi ära. Oli juba vana mees ja 70 aastat võimul olnud.

 1. oktoober. Eesti saadab Haiitile appi väikese meeskonna eksperte, sest Haiitil on tõeline põrgu lahti. Mõnel pool on orkaan lõhkunud üle 80% taristust.

Jüri Ratas kandideerib Savisaare vastu Keskerakonna esimeheks. Edgar on solvunud.

Siim Kallasest arvatakse, et hakkab uut parteid looma, sest ilmselt ju tänane Reformierakond on ka lõhki minemas ja tõmbasid Kallast alt. Kallas ütleb, et on väga häiritud, kuidas president lõpuks tehti, kuigi tal Kersti vastu polegi midagi. Eks eilne “Vaba Mõtte Klubi” TTV-s jõudis samadele järeldustele ja lisas kahtlusi, et kindlasti oli seal taga mitu diili, et kes mida vastu saab, kui Kersti poolt hääletab. Piinlik on! Ja jube on see ka, sest nii on Kersti korraga kogu selle räpase mängu vigur parteipoliitika malelaual. Ja esialgu mitte lipp, vaid pigem ratsu, sest mõnigi kappab nüüd tema “seljas“ karjääriredelil kõrgemale.

 1. oktoober. Keskerakond pidas täna volikogu koosolekut. Volikogu esimeheks sai Kersti Sarapuu.

Tüli on puhkenud Reformierakonnas, kus Reimo Nebokat praalib Siim Kallase aadressil.

Tais on suur lein. Kauplused on musta värvi riietest tühjad. Valitsus ähvardab kaupmehi kuni 7-aastase vangistusega, kui need nüüd läbi hinnatõusu üritaks teenida.

Uus vinge torm ründab seekord Filipiinide tihedaltasustatud saari. Tulemusi hakkab ilmselt homme kuulma.

 1. oktoober. Ongi nii, et taifuun nimega Sarikas jõuab kohe-kohe Manilani, kus elab kuni 13 miljonit inimest. Alustuseks on taifuun ründamas saarestiku äärealasid ja lööb seal uppi palmionne.

Põhja-Korea lasi välja ballistilise raketi, aga see plahvatas kohe stardi järel, tehes kurja vaid Koreale endale.

Bagdadis lasi eile end rahva hulgas õhku põuepommar, tappes kümneid kaaskodanikke. Iraagi, USA ja ka Türgi väed asuvad Mosulit ISISe käest tagasi vallutama.

Keskerakonna volikogu esimeheks esitas Savisaar Peeter Ernitsa, kuid see põrus ja nentis pettunult, et Keskerakond on lõplikult lõhki.

Merevesi on ikka veel -75 cm peal ja Hiiumaa vahet robistavad laevad mööda põhja.

Aafrika seakatk on nüüd siis Läänemaal.

 1. oktoober. Täna peaks algama Calais põgenikelaagri likvideerimine. Ca 10 000 “valge laeva“ ootajat Inglise kanali rannal pannakse bussidesse ja viiakse kuhugi mujale. Seal on ka tuhatkond last, kes loodavad Inglismaale sugulaste juurde saada. On oodata kataklüsme.

Haiitil on juhtumeid, kus abikolonne rünnatakse ja rüüstatakse. Tegelikult sattuvad ka meie kaks eksperti nagu džunglisõtta, kus valitseb anarhia. Neil pole seal joogivettki, muust rääkimata.

Suurbritannias aktiveeruvad eraldumistendentsid. Šotlased ja põhjaiirlased tahaks EL-i jääda.

Matthew tegi palju pahandust, Nicole ilmselt üldse mitte. Järgmine peaks tulema O-tähega mees. Obama? Oscar, Oswald, Orwell, Olaf, Oliwer, Otto, Osama?

 1. oktoober. Keskerakonna Tartu osakonda murti juba kevadel sisse. Varastatud on dokumente ja sadakond eurot sularaha. Pada (Aadu Must) süüdistab katelt (Oudekki Loone). Loone anub Musta, et see mingit aastatagust kirja ei avaldaks. Ilmselt seda ta seal otsimas käiski, kuid ei leidnud.

Calais on laager ikka alles. Esimesed 14 last sai Inglismaale.

Mosulist pole esialgu uudiseid ega põgenikke. Aga oodata (karta) on.

Aleppos peeti mõni tund tulepausi. Mässajad keelduvad lahkumast, mis tähendab, et homme läheb sõda seda vihasemalt edasi.

Loone lubab Päevalehe au haavamise pärast kohtusse kaevata ja süüdistab Musta.

Rein Veidemann sai 70.

 1. oktoober. Merkel kutsus Putini, Hollande ja Porošenko Berliini, et pärast aastast pausi arutleda Minski lepete täitmist. On karta, et see üritus on vaid ürituse enda pärast. Nagu kommenteeris Jaak Jõerüüt, on riigijuhtidel tarvis rahvastele näidata, et ajavad tähtsaid asju. Sisuliselt ei looda kohtumiselt mitte keegi mitte midagi. Ka Süüriast pole nimetamisväärseid uudiseid.

Omaaegne tippsuusataja Jallai pühendus peale spordist loobumist kallite tsiklite varastamisele Rootsist. Jäi vahele ja kohtus süüdi. Uudis Äripäevast.

Meedia võtab vihaselt sõna president Ilvese Ärma turismitalu teemal. Tema eks Evelin küsis üksteist aastat tagasi EAS-ilt raha turismitalu rajamiseks ja saigi 190 000 eurot. Aga nüüd, pärast ameti mahapanekut teatas Toomas-Hendrik, et ei soovi turismiga jätkata. EAS küsis 10% ehk19 000 tagasi ja Ilves maksis kohe ära. Nüüd aga süüdistab meedia Ilvest riigi maine häbistamises ja rahva õiglustunde petmises. Eestis on küll miljon kadedat kodanikku, kuid ükski neist ei kõlbaks ka riigipeaks.

Kära peale hakkas raha kasutamise vastu huvi tundma ka Euroopa Komisjon, kust EAS raha pärit.

Saame näha, kes tegelikult Eesti mainet häbistab.

Mõõtsin merevee taset mõõdulatil Ingli silla juures. Sain tulemuseks miinus 85 cm. Riigi Ilmateenistus aga nimetab numbrit -57 Haapsalu sadama mõõdulatil. Kas tõesti on kahe mõõdupunkti tulemuste vahe Haapsalu lahes ligi 30 cm? Kus ja kumb latt valetab? NB! Praegu, kl 19, annab ilmateenistus tulemused Virtsus -76 cm ja Dirhamis -85 cm. Niisiis on minu mõõdetud tulemus usutavam, sest praeguses tuulevaikuses ei saa veetase põhja-lõunasuunalisel rannikul palju erineda.

 1. oktoober. TS Laevad Heltermaal enam pileteid ei müü, sest sõita saab veel vaid Harilaid ja see veab ära vaid kõige hädalisemad. Tavahiidlastel soovitatakse kodus istuda. Meretagune asi!

Veel. Ma ei saa küll täpselt aru asja mõttest, aga nagu kuu tagasi Saksamaal, nii nüüd meilgi hakkab meedia nõu andma, mida hädaolukorraks (loe: sõjaks) koju varuda. Näiteks soovitatakse varuda nina peale 10 liitrit vett, kilo makarone, lihakonserve, küünlaid, tuletikke, suhkrut ja soola… Pipart neile keele peale!

Kui tõsisemalt mõelda, siis ilmselt tuleb paari nädala pärast vesi merre tagasi ja sügistormidega tihti ka üle ääre. Vaat siis võib küll nii olla, et mõnel pool on merevesi kaevus, keldris ja toaski. Isegi katus võib lennata naabri aeda või lausa aknasse. Viimati oli nii 2005. aasta jaanuaris.

Hiinlased saatsid kosmosesse kaks taikonauti, kes jäävad nende jaama 30 päevaks. Ka Venemaalt startis kolmik. Kaks kosmonauti ja üks astronaut.

Midagi jõudis eile Marsile, mis kandis nime Schiaparelli, kuid vist kukkus oimetuks, sest raadioside ei ole hakanud esialgu tööle. Kommentaariks öeldigi, et Marsile maandumine on alati ettearvamatu tulemusega. Ehk saab veel eluvaimu tagasi.

Väidetavalt on hoopis tähtsam labor, mis jääb Marsi orbiidile planeedilt lekkivaid gaase “nuusutama”.

Trump on avaldanud kahtlusi, kas valimistulemused saavad ikkagi objektiivsed olema. Tema šansid kuivavad kokku. Selle peale vastas Obama, et ärgu vingugu! Valimised on ausad ja parem võidab.

Trumpil pidigi olema komme süüdistada vigaseid reegleid või vastast valemängurluses, kui võit kipub käest libisema.

Jaak Allik on meedias tulnud välja arvamusega, et Eesti riigil puudub peremees ja juhtidel peremehetunne. Viimati oli selle tundega riiki juhtinud Tiit Vähi. Olen mõnes mõttes kindlasti nõus.

Raadiouudised ütlevad, et Vene-Süüria väed peavad tulepausi Aleppos õhtul kl 18-ni. Mosuli pärast aga äge lööma alles algab. Siiani on tagasi haaratud mõned ümbruse külad ja paarsada ruutkilomeetrit kõrbe. Ilmselt on Venemaal Süürias väga palju mängus, sest Vahemerele suundub lennukikandja Admiral Kuznetsov ja saatelaevastik vee all ja vee peal. Laevad on juba Norra meres ja inglased on ärevuses, kummalt poolt laevad mööduvad. Ma olen seda Kuznetsovi Severomorski lahel näinud u 30 aastat tagasi.

Tänases Postimehes arutleb Jüri Luik tuumasõja teemal, aga jõuab järeldusele, et seda ei tule. See on vaid ähvardus, kuid vägagi tõenäoline. Alanud on kübersõda. Nimelt on Vene häkkerid rünnanud ja ründamas USA presidendikandidaate. Eelkõige Clintonit, et aidata võita Trumpil. Obama on lubanud vastata samas võtmes omavalitud valdkonnas ja ajal. Aga kaasajal on arvutitega juhitud kogu kõrgtehnoloogiline taristu, sealhulgas strateegiline relvastus. Hakka või kuivikuid tegema!

Kirjutasin tähtajaks, mis oli 25. september, neli projekti tegutsemiseks kultuurivallas ja seotud rannarootslastega. Vastus oli pisut ootamatu – kõik neli leiavad (ala)rahastamist, aga kõik saavad ehk tehtud. Peab ainult ootama, millal omapoolne panus tagasi tuleb. Aga ma olen kindel, et mul on head ideed ja kahju ei kannata.

 1. oktoober. EL-i riigipeade suur nõupidamine lõppes tõdemusega, et Venemaale öeldakse valju häälega, et Aleppo pommitamine on pähh-tegu ja ata-atat väärt, aga sanktsioone juurde ei tule. Seega öeldi tegelikult, et pekske see Aleppo maatasa, peaasi, et siis sõda Süürias lõpeb ja põgenikud saaks hakata jälle pisitasa koju naasma. Mida aga hakkab Vahemerel tegema Vene laevastik, sellest esialgu ei räägita. Lennukikandja sinnaviimine on ääretult sünge tulevikumärk. Selle peal ja sabas jõuab Vahemerele väga tuntav osa Vene taktikalist ja strateegilist tuumarelvastust. Ja muidugi on see laev ka NATO rakettide sihtmärk nr 1. Seal, Severomorskis, oli ta veel kuu aega tagasi teisejärguline.

Tänane uudis on ka “gaasiline“. Nimelt kirjutati Brüsselis pidulikult alla leping, mille alusel saab 187 miljonit eurot gaasitoru Eesti ja Soome vahel. See toru loob võrgu Poola piirist Põhja-Soomeni ja edaspidi vist ümber Läänemere. 60 miljonit tuleb panustada Eestil ja Soomel kahepeale. Kust tuleb gaas? Sellele küsimusele vastas Veskimägi pisut keerutades, et eks sealt saab ostetud, kust odavamalt saab. Monopoli, kes kraanid kinni saaks keerata, ei teki.

Merevett on täna veel vähem kui eile. Käisin otsimas latti, mille järgi annab veeseisu EMHI. Leidsin ühe jahtklubi kai küljest, kuid see on huumor. Latt on lastud otsapidi merepõhja, nagu oleks see Kroonlinna null. Selle lati näit oli kl 12 +27 cm. Pildilt on aga näha, et enamasti on veeseisuks olnud + 115. Niisiis on vesi praegu ka selle lati järgi tavalisest 88 cm madalam. Seda võib uskuda.

Millegipärast tahab keegi näidata veeseisu tegelikust 30 cm kõrgemana. Kas tõese info korral ei sõidaks väikesed praamid ka ?

 1. oktoober. Kolme miljoni prantsuskeelse belglase (Valloonia) parlament blokeeris ELi-Canada vabakaubandusleppe. Kanada minister oli sügavalt pettunud ja sõitis koju. Seis on murelik, kuna see pretsedent näitab, kuivõrd võimatu on saada 28 riigi huvid ühise mütsi alla.

Täna öösel asuti kiirkorras Rukkirahu kanalit süvendama, sest ilmaennustus ütleb, et veel nädal aega on tuuled idast ja vett järjest vähem. TS Laevadel on üks jama teise sabas. Pole laevu, pole isegi vett!

Kui ma oskaks, joonistaks karikatuuri, kuidas Regula kapten kuseb üle parda, öeldes juurde: Iga tilk on arvel!

Aga ennustan, et veel enne Mardipäeva tuleb meri hooga tagasi ja siis juba edelatormi toel poolteist meetrit üle normi.

Japsidel oli eile maavärin, mis küll mingit kahju ei teinud. Filipiinide taifuuni kiirus oli 63 m/s ehk 227 km/h. Samas teateid kahjudest õieti polegi. Ja Schiaparelli hävis täienisti, sest nüüd on selgeks saanud, et viimased 3 km see aparaat lihtsalt kukkus vabalangemise kiirusega. Marsil on küll külgetõmme Maast oluliselt väiksem, kuid ka atmosfäär palju hõredam, mis teeb kokku sama välja.

Ilmselt juhtus midagi langevarjuga, mis pidi aparaadi õigesse asendisse vedama, et pidurdusmootorid õigel ajal oma töö ära teeksid.

Toomas-Hendrik Ilves esines avaldusega Ärma rahastuse asjus, kus kinnitab, et kõik on seaduslik ja korras.

Keskerakonna esimeheks kandideerib ka Yana Toom, kes on Savisaare liini pooldaja. Ilmselt loodab Savisaar selle nõksuga Ratase võimalused ära nullida.

Vene laevastik läbis eile Inglise kanali ja on juba Biskaia lahes. Süüria rannikuni läheb veel nädal.

Tallinna lennujaam sai pommiähvarduse. Asja võeti väga tõsiselt. Piinliku hoolega otsiti pommi, mida polnud, aga jätkuvalt otsitakse venekeelset ähvardajat. Ehk leitakse.

 1. oktoober. Savisaar hakkab vist aduma, et tema aeg Keskerakonna esimehena saab läbi. Teleintervjuus ütles ta: “Noored on ju niiväga tahtnud ükskord ometi võita ja juhiks tõusta. Eks me peame ju neile seda võimaldama.”

Õigus õiguseks aga häbematusest Ilvesel puudu ei tule. Nüüd esines ta avaldusega, et saaks esindusülesanneteks Tallinnas uhked ruumid ja et valitsus kataks ka tulevikus Ärma talu kulud. Lisades siiski, et kulud kaetaks mõistlikul määral. Seni oli see 5000 eurot kuus, nüüd pidi vähenema, kuna kaks teenijakohta kaovad ära.

Bali lähedal kukkus möödunud pühapäeval kokku 140 m pikk rippsild, mille kandevõimet ületati kordades, kui mootorrattad ja mass jalakäijaid õhtusel ajal silda ületas. Kuna oli järjekordselt suur pidupäev, polnud politseidki väljas, et sillal korda hoida. Hukkus üheksa, viga said 30 inimest. Ilmselt pääses veel sadakond terve nahaga. Ellu ja terveks jäi ka pr Hanga Haapsalust, kes juhtunust Läänlase kaudu ülevaate andis.

 1. oktoober. Päev algas suure õnnetusega. Tallinnas Pärnamäel sõitis öösel kolm noormeest (18-aastased) Audi A4-ga suurel kiirusel metsa. Ei aidanud ka turvavööd. Kõik kolm surnuks. Jube!

Ilm pöörab. Meile jõudis lõunast madalrõhkkond koos vähese vihma, lörtsi ja lumega. See tähendab, et merevesi hakkab tagasi valguma. Ilmaennustajad toovad paralleele ja ütlevad tulevat väga karmi talve. Raadio aga valmistab inimesi ette loodusõnnetusteks ja soovitab luua varusid. Mang ei maini midagi niisugust. Aga anekdoodina räägitakse Leedo eriti soojadest suhetest Jumalaga, kuna Leedo võttis alustuseks TS Laevadelt laevad ja siis mere ka. Leedo tunnistas, et praeguses olukorras teenib ta riigi arvelt raha eriti kergelt. Sisuliselt vaevata. Andekas ärimees. Ja kõik, mis tema vastu ette võetakse, pöördub tema kasuks.

Leiger sai Türgis lõpuks valmis. Meeskond, kolmteist nägu, asub paari päeva pärast teele kodusadamasse, milleks on Heltermaa. Sõit võtab vähemalt kolm nädalat. Niisiis umbes 20. novembriks. Soovin Leigerile seitse jalga vett kiilu alla! Rukkirahu kanalis on küll vähem.

 1. oktoober. Prokuratuuri uurijad on välja kaevanud rammusa kondi. Tuleb välja, et Savisaar on kasutanud just Paavo Pettai teeneid, et oma segaseid rahaasju varjata ja jälgi vette peita. Peab õhtul “Pealtnägijat“ vaatama.

Kose vallas Kolu külas põles eile õhtul maha terve tehas, mis tootis klaasplastist lipuvardaid ja lippe.

Mujalt maailmast. Mosul on nüüd tulerõngasse võetud ja piiravad väed on linna servas. Kuigi Iraagi valitsus ütleb, et Türgi väed ei ole oodatud Mosuli vallutamisel, eirab Türgi seda avaldust ja kavatseb lahinguis osaleda suurte jõududega. Ilmselt kardab Türgi Kurdi riigi teket ja on otsustaval hetkel oma huvide eest väljas, et agressori nime külgesaamise hinnaga seda ära hoida.

Pakistanis ründas Taleban politseikooli ja tappis 61 kadetti. Paljud said veel haavata.

Valloonia on jätkuvalt ELi-Kanada majandusleppe vastu ja see vist ongi Mangi nimetatud karm konkurents riikide vahel.

Ka immigrantidega on probleeme. Calais’ laagri likvideerimine käib. Politsei hoiab korra majas.

Vene laevastik on sisenemas Vahemerre ja palus algselt Hispaanialt luba peatuda varude täiendamiseks Ceutas. Nüüd aga võttis palve tagasi.

Täna sisenes Läänemerre veel kaks Vene sõjalaeva, millel tuumavõimekusega tiibraketid Kalibr.

Soome kommenteerib, et laevadel pole jääklassi keret, Rootsi aga on avaldanud sügavat muret.

Ennustatakse karmi talve algust 5. detsembrist, sest esimene lumi tuli 25. oktoobril ehk 15 päeva enne Marti. See pidi tähendama ka talve algust 15 päeva enne pööripäeva (jõule). Saame näha.

Kevadeks on Eestisse tulemas 800 Briti sõdurit koos 60-tonniste tankide, soomustransportööride ja taktikaliste droonidega. Lisaks kahe kompanii jagu Taani poisse ja prantslasi. Kokku tuhat täkku täis noormeest. Eks see hakka aasta hiljem kajastuma vallaslaste arvu kiires tõusus. Laps on laps ja iive ju oodatud.

Peaasi, et sõjaks ei läheks!

Õhtul tabas Itaalia keskosa maavärin. Tõuked, 5,4 ja 6 magnituuti, ehmatasid Perugia ümbruse rahvast ja tekitasid väiksemaid purustusi.

Siim Kallas andis teada, et Reformierakonna juhatuse koosolekul räägiti suud puhtaks ja taastati kodurahu. Kõik naeratavad.

Tuli välja, et pommiähvardus lennujaamale tuli vanglast. Kuna süüdlane juba istub, võeti temalt lihtsalt telefon ära.

 1. oktoober. Väidetavalt veeti Calais’ „džunglist“ minema 5600 migranti. Lahkujad süütasid massiliselt oma telkonne ja osa jooksis ka kusagile peitu. Tänaseks öeldakse suitsevate varemete vahel hulkuvat mitusada alaealist, kes tuleb ka kinni püüda ja kuhugile paigutada.

Itaalia nõuab EL-i riikidelt suuremat solidaarsusabi migrantide vastuvõtul, ähvardades muidu blokeerida uue eelarve vastuvõtu. Eestil on oodata sellest eelarvest 961 miljonit eurot. See on 10 % kogu Eesti eelarvest ehk ligikaudu 4 % SKP-st.

101 tuntud-tunnustatud inimest nõuavad Rail Balticu projekti radikaalset ümbertegemist, vihjates selle mõttetusele planeeritud trassil ja keskkonnakahjudele.

Toon siin koolitunnis kuuldud paralleeli. Peterburg-Moskva raudtee projekteerimisel lähtus Vene valitsus otstarbekohasusest ja projekteeris tee üsna lookleva, et trass läbiks lähikonna linnu ja leiaks ehituslikus mõttes odavamaid kulgemiskoridore. Tsaar aga pani joonlaua kaardile, tõmbas sirge kriipsu ja ütles, et ehitada tuleb nii. Praegu oleme vastupidises seisus. Kuna ajaline võit on vägagi napp, oleks tõesti mõttekam rajada trass otstarbekohaselt ja olemasolevat taristut ära kasutades. Lõppeks on ju Tallinn-Varssavi kiirronge igapäevaselt trassil vaid kaks. Kõik muud rongid oleksid kasumlikumad siis, kui reisijad ja kaubad saaksid lähemale otse sihtkohale ja parem veel, kui annaksid läbitavaile asulatele majandusliku arengu tõuke.

Täna on isiklikus plaanis must päev. Igalt poolt tuleb planeeritud tegevustele tõrkeid, kuni sinnani välja, et kellegi hulkuv koer on leidnud minu postkasti ees paraja koha kakal käia. Ma aiman, kes see krants on. Ta on üsna tülikas ja ma olen teda mitu korda oma õuest minema peletanud. Seekord oli tema võit.

Ilmus 16 tuntud tegelase kiri, mis toetab nende nõudmisi, kes keelustaks karusloomafarmid. Ükspäev keelustaks nad ka kanamunade tootmise, sest munad on ju elualged ja nende söömine barbaarsus. (Õhtuses AK-s oligi nupp, kus kurdeti Läti munatootja Balticovo kanade niru elu pärast.)

Valloonia andis järele ja ELi-Kanada lepe võib jõustuda.

“Reporteritund” Vikerraadios jonnib Ärma talu arendamise üle. Talvik ütleb, et teda ajab punaseks asjaolu, et president saab ja võib seda, mida tema ei saaks. Vähemalt Talviku müts oli küll ammu klounipunane.

Vaadakem asja teist külge. EAS-i toetust taotledes ei olnud Ilves president. Kümme aastat teenis EAS-i abil rajatud Ermamaa väga hästi Eesti riigi huvisid, kuigi mõni ju virises, et miks nii.

Aga kas me teame lepingut EAS-i ja Ermamaa vahel? Tavaliselt on seal tingimus, et rajatut tuleb mingi aeg eesmärgipäraselt tarvitada. Oli see 5, 10 või rohkem aastaid?

Aga kas kadedusest punaseks läinud mütsiga Talvik kannaks 10 aastat presidendirolli väärikalt välja?

Kus oleks pidanud Ilves välisdelegatsioone vastu võtma? Mis maksnuks varasema, Paslepa residentsi remont või uue ehitamine? Ma ütleks nagu Obama Trumpile: Ärge vinguge!

Samas egas Eestis ilusatest ja väärikatest kohtadest puudust ole. Padise, Palmse, Kalvi, Sagadi jne oleksid vägagi tänulikud, kui saaksid n-ö riikliku tellimuse ja pingutaksid nahast välja, et parimal tasemel vastuvõtte ja majutust korraldada.

Eesti muusikaelu tabas valus kaotus. 94. eluaastal lahkus Valter Ojakäär.

Süüriast ka. 11 lennukipommi tabasid Aleppos koolimaja. Hukkus 22 last. Pan Ki Moon nimetab seda sõjakuriteoks. Eks see nii ongi, kuid siidkinnastes seda sõda ei lõpeta. II maailmasõjas hukkunuist olid pooled tsiviilisikud. Naised, lapsed, vanurid.

Eestit külastas Türgi välisminister ja pakkus abi mošee ehitamiseks. Vale algatus. Türgi võiks pakkuda abi paari Türgis aktsepteeritud tehnoloogiaga lihatööstuse rajamisel. Meie lihaloomakasvatuse võimalused on tohutud ja moslemeid miljard. Ka turg oleks meie mõistes põhjatu.

 1. oktoober. Süüria mässulised alustasid Aleppos vastupealetungi, et mitme kuu pikkusest piiramisest välja murda. See on minu arvates selle sõja viimane vaatus ja võeti ette lootusetus olukorras, kus ressursid on lõppemas ja võiduvõimalus puudub. Vasturünnak on arvatavasti seotud ka hirmuga Vene laevastiku saabumisest. Loodetakse enne midagi korda saata, kui venelased tulevad. Ja küllap neil on põhjust karta, sest araabia kombed ju armu ei heida. Ka alistujatel pole elulootust. See on ju paljukuuldud lause: Kes mõõga haarab, peab mõõga läbi surema.

Mosuli kohta on öeldud välja number, et ISISe poolel on langenuid vähemalt 900. Haavatuid on alati mitu korda rohkem. Varsti saab ka ISIS-laste vägi murtud, sest ca 5000 neid arvati seal olevat ja 3000 on rivist väljas. Sõjal on ka üks hea omadus: kui see lõpeb, tuleb rahu.

Kaljulaid on esimese kolme nädalaga käinud ennast tutvustamas Soomes, Lätis, Leedus ja on nüüd Virumaal. Paari päeva eest sõi Rõivasega õhtust ja tahab sellest teha igakuise protseduuri, et peaministri käest otse infot saada.

Brexiti asjus käib UK-s vali lament ja naela kurss on languses. Põhja-Iirimaa ütleb, et nende rahvast hääletas 56 % EL-i poolt ja nemad ei taha mingit Brexitit. Sama jutt tuleb Šotimaalt. Niisiis võib juhtuda, et EL-ist Lahkuvad Inglismaa ja Wales.

Kuu lõpp paistab. Mangi ennustus oli mittemidagiütlevas kõneviisis ja midagi põrutavat pole ka sündinud. Või ei tunne me veel põrutavate sündmuste märke ära?

Ma olen unustanud märkida, et 20. oktoobril nähti Viljandi taevas müstilist leegitsevat tulekera. Seda pildistati ja võeti videosse. Nüüd, nädal hiljem ütlevad kimbatuses teadlased, et see oli loojuva päikese peegeldus reaktiivlennuki jäljejupil. Meil ongi kombeks seletada seletamatuid asju kangesti lihtsate ja materialistlike väidetega, sest siin ilmneb ka kõige võimekamate ja kuulsamate teadlaste teadmatus asjade tõelisest olemusest. Kas mina tean paremini? Ei tea. Aga usun, et tõde on mujal ja meile söödetakse seda pisitasa ette.

Mul oli aastate eest mälumängukaaslane, kes nii ütleski: “Kui ma ka oma silmaga näeksin Lossi platsil rohelisi mehikesi nende lendavast taldrikust välja tulemas, ma peaksin end hullunuks, sest neid ei saa olla ja ei olegi!“ Niisama kindlalt usuvad usklikud Jumalasse. Kuigi keegi pole näinud, on nad kindlad, et ta on olemas ja juhib pealegi kogu hoomatavat ja hoomamatut kõiksust. Ja jälle jääb lisada: “Tõde on kusagil mujal ja seda söödetakse meile pisitasa ette.“

Ma olen vist selles arvamuses lähedal vabamüürlastele.

 1. oktoober. Minu kauaaegne hea sõber tähistab täna 70. sünnipäeva. Meie lapsed on sama vanad kui riigi president ja enamik ministreid. Meie eakaaslased tõrjutakse nende positsioonidelt. Rõõmustame põhiliselt oma lastelaste edusammude üle. Kas me oleme juba vanad? Siis on meil ju õnne ja tervist olnud!

Õnnest. Kümmekond aastat tagasi suri Jaapanis 94-aastasena mees, kes oli parasjagu Hiroshimas, kui sinna tuumapomm kukkus. Mees sai küll kõrvetada, kuid jäi enam-vähem terveks ja põgenes koju. Ta elas Nagasakis ja jäi jälle tuumapommi alla. Ja jälle pääses terve nahaga.

Eile õhtul, viimasel minutil otsustas Savisaar siiski ka Keskerakonna juhatuse esimeheks kandideerida. Kongress tuleb nädala pärast. Pretendente juhi kohale on kuus.

Täna öösel keerame kella. Tund tagasi ja talveaeg algab.

Iraagi šiiitlikud relvajõud ühinevad Süüria valitsusvägedega, et pärast Mosulis korra loomist teha lõpp Assadi opositsioonile, kelle tõttu ongi kogu jama lahti läinud ja miljonid süürlased laias ilmas laiali.

Tänane Lääne Elu leiab, et tõlk eestlastest psühholoogide ja süürlaste vahel on süürlastele liiga lähedane ja teda ei saa kasutada. Samas ollakse veendunud, et keeleõpe on veel liiga nõrk, et inimesed tööd võiks leida. See on kunstlik vastuolu. Tuhanded noormehed igast omaaegse Nõukogude Liidu otsast võeti kokku sõjaväkke ja tihti said piisavalt vene keelest aru vaid pooled. Ometigi õppis enamik neist (meist) tarbekeele mõne kuuga ära. Ka süürlased tuleb panna eestlaste kollektiividesse tööle ja suhtlemine tööl teeb keele kiiresti piisavalt selgeks. See käibki nii: “Kes ei oska – õpetame, kes ei taha – sunnime, kes hakkab vastu – karistame.“ Nagu leht ütleb, pole linn veel pennigi nende tarvis kulutanud. Kulutage siis ja looge paar lihtsat töökohta, kus keelt õppida ja pisutki palka teenida. Pea see lumi ja libedus ei tule. Selle tõrjeks on mõnel talvel kohe palju töökäsi puudu olnud. Esialgu võiks lehtedest pihta hakata.

Inimene võtab reeglina niisuguse abi tänuga vastu ja tunnustab/panustab heameelega ühiskonda, kus teda inimesena koheldakse.

 1. oktoober. Ilm pöörab talvisemaks. Uuel nädalal on oodata lörtsi ja lund. Vihma muidugi ka.

Põrutavad sündmused toimuvad Itaalias. Nimelt oli seal täna hommikul viimase 36 aasta tugevaim maavärin (6,6 magnituuti). Kokku kukkus Norcia katedraal, mis ehitatud 14. sajandil ja pühendatud Pühale Benedictusele. 700 aastat vana ehitis! Inimkaotustest ei räägita. 1980. aastal oli neid 3000 ja tänavu augustis 300.

IRL pidas ERM-is volikogu ja Tsahkna sarjas Reformierakonda, mis ennustab muutusi poliitmaastikul veel tänavu. Lühidalt tunnistas Tsahkna riigi juhtimises seisakut ja soovimatust selles “peenhäälestuses“ kaassüüdlaseks jääda.

 1. oktoober. Lugesin täna uudist, et ISIS süütas Mosulist lõunasse jääva tööstuslinna väävlimäed. Mürgine suits levib ümbrusse ja takistab Iraagi vägedel Mosuli ründamist. Lugu tundus tuttav. Vaatasin oma kroonika üle ja leidsin 21. veebruarist sissekande, kus soovisin, et Jumal saadaks Süürias möllava ISISe vastu väävlituld ja välgunooli. Nüüd ilmneb, et Jumal andis väävlitule hoopis ISISe kätte. Ja välgunooled (loe: raketid) lendavad Aleppo mässajate juurest hoopis valitsusvägede suunas. Ausõna! Ma ei mõelnud seda nii ja üleüldse pole minu käsi kuidagi mängus ;-).

Bob Dylan sai Nobeli kirjanduspreemia suurepäraste laulutekstide eest, kuid on nii ülbe mees, et pole kindel, kas ta üldse viitsib preemia kättesaamispeole tulla.

OOTAMATUSI TÄIS OKTOOBER!

Järgneb…

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.