FOTOD: Läänemaa ühisgümnaasiumi kirjanduse töötuba juhendasid Jürgen Rooste ja Krista Kumberg

20. detsembril oli Läänemaa ühisgümnaasiumi õpilastel teiste töötubade seas võimalik osaleda ka kirjanduse töötoas, mida viisid läbi tunnustatud raamatukoguhoidja, lastekirjanik ja kirjandusteadlane Krista Kumberg ning luuletaja Jürgen Rooste, keda Karl Martin Sinijärv on nimetanud käesoleva sajandi elava ja otsiva eesti luule lipulaevaks ja vapiloomaks. Töötuba ise toimus hubases ja sopilises Haapsalu lasteraamatukogus.

Nii Kumberg kui ka Rooste mõtisklesid kirjanduse üle ja keskendusid eri stiilivõtetele.

Kumberg tõi välja, et kirjandus on kui põgenemine argipäeva eest ja kirjandus aitab näha maailma ning inimesi laiemalt, kui oma elukogemus võimaldab. Kumberg tunnistas, et tänapäeva kirjandus on väga haruline ja raske on leida erinevate lugejate vahel ühist puutepunkti. Tänapäeval võib ka igaüks kirjutada raamatu ja selle välja anda. Ja teinekord võib raamatust palju olulisem olla just autori imago, nt Kaur Kenderi puhul on see nii juhtunud.

Krista Kumberg jagas ka õpilastele lugemissoovitusi.

Päeva teises pooles esines Jürgen Rooste. Rooste juhatas sisse 11. M klassi õpilane Kaidi Liivamägi, kes esitas Rooste „Koidulaga süvitsi“. Kaidi etteaste oli nii veenev, et naeru ei suutnud tagasi hoida isegi tekstide autor.

Jürgen Rooste tunnistas, et kirjutamine on tema jaoks kui krooniline haigus, mida välja ravida ei saa. Kunst ja kirjandus on tema meelest inimeseks olemise mõtestamise vahendid. Kunst ja kirjandus peavad hinge kriipima, valu tegema, mitte olema kui ilus tapeet seinal.

Jürgen Rooste esitas nii enda kui ka teiste autorite luuletusi ning viimase osana viis läbi loovkirjutamise. Rooste antud ülesanne oli inspireeriv ja aitas lõhkuda piire, tulla välja stampidest. Õpilastega koos kirjutas ka Jürgen Rooste. Rooste andis õpilastele tagasisidet ja julgemad lugesid ka sündinud tekstid ette.

Kohtumine Jürgen Roostega leidis aset kultuuriministeeriumi toetusel Viljandi gümnaasiumi koordineeritava projekti „Intriig eesti kirjandusest koolidesse” raames.

Õpilased jäid raamatukogus toimunud kirjanduse töötoaga rahule. Oodatakse järgmisi kirjanduslikke kohtumisi ja võimalust veeta päev raamatukogus.

Monika Undo
Läänemaa ühisgümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja

 

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.