Toivo Tominga 2016. aasta kroonika – VII osa

Läänlane avaldab järgmise osa Toivo Tominga 2016. aasta sündmuste kokkuvõttest, kus ta vahel võrdleb seda, mida astroloog Igor Mang on ennustanud ja mis tegelikult on juhtunud. Sekka Tominga enda tegemisi. Varasemate kuude kokkuvõtteid saab lugeda siit

November. Mida ütleb Mang: November tuleb rahulikum kui kaks varasemat kuud. Valitsused annavad endast parima, et tagada inimestele aineline heaolu ja turvaline elu. Kohanemisvõimelised saavad nüüd oma andeid tulemuslikult kasutada.

 1. november. Jääb mulje, et Edgari käsi on pikem ja karvasem, kui riigi õigussüsteemil, sest uudised räägivad, kuidas järjekordselt keegi “eksis” ja saatis prokuratuuri kirjavahetuse Savisaare asjas sisuliselt Savisaarele endale. Tõsi, tema advokaadi kaudu.

Mihkel Raud pälvis Evelini telesaates aplausi, kui ütles, et raha rikub inimesi ja suur raha rikub suuri inimesi. Kui suur võiks olla raha, mis viib prokuratuuri siseinfo uurimisaluse lauale? Või istub prokuratuuri arvuti taga veendunud, aga salajane Edgari fänn?

Iraagi eriüksused tungisid Mosulisse ja kohtavad visa ja vihast vastupanu. Vallutati telekeskus.

Itaalia elab maavärinahirmus. Pärast paari päeva tagust raputust jõuga 6,6 magnituuti, on toimunud 120 järeltõuget ja Apenniinid on kohati vajunud 60 cm madalamaks. Minu arvates võib see Vesuuvi äratada. Selle jalamil elab 70 000 inimest ja eelmisest, mitte eriti võimsast purskest on möödas 73 aastat. Tookord jäi see sündmus sõjateadete varju.

Keskerakonna fraktsioon otsib Riigikogus liitlasi, et valitsust umbusaldada. Tekst on valmis, kuid esialgu on hääli vähe (42).

Õhtul kl18:30 algas lumesadu. Temperatuur -1 C . Vesi oli meres keskpäeval -55cm. Kagutuul kogub jõudu.

 1. november. Hingedepäev. Täna hommikul nägin voodist seinakellal aega juba kl 5:45. Veel eelmisel laupäeval oli kl 7:45 nii pime, et kellaaega tuli raadiost kuulata. Lumevalgus.

Eile õhtul kl.18:50 käis lumesajus meil kaupluses neiu, kel paljaste jalgade otsas vaid kulunud tennised. Tema noor ja kuum veri veel külma ei tundnud ega tunnistanud, kuid neiu ema meelitas tütrele siiski (külmad ja voodrita) poolsaapad jalga. Emal endal olid paksemad, kirjud sukad ja võimlemissussid. Kahjuks on see tavaline ja noored ei võta vanemate juttu hilisematest vaevustest kuulda. Ka mina ise töötasin nooruses mitu aastat puidutööstuses, tööjalanõudeks vaid tennised, betoonpõrandal püstijalu. Pärast 50. sünnipäeva olen vaevelnud põlvevaludes juba aastaid.

Täna on väljas vinge tuul, 5 cm lund ja 2 kraadi külma. Aeg on ikkagi talviselt riietuda, sest ilmateade prognoosib vaid talviste olude karmistumist. Haapsalu süürlased ja kurdid saavad esimesed kogemused talvest ja lumest.

Rahandusministeerium tegi nüüd auditi ja soovitab EAS-il Ilveselt 90 % toetusest tagasi nõuda.

Asi on inetuks läinud. Võib-olla oleks pidanud juba 9 aastat tagasi Ermamaa vabariigi valitsusele rentima? Siis oleks ju kõik korrektne – sihtotstarbeline tegevus jätkus ju veel 9 aastat.

Huvitav, millal mingi asutuse nõudel Ilveselt ka näiteks poolt ametipalka hakatakse tagasi küsima, sest on kuulda hääli, et ta pole oma ametiga just liiga hästi hakkama saanud.?

Kell 11:08 kutsuti päästeteenistus Pärnu ligidal Ahastesse, kus libedal teel sattus vastassuunda ja suure Scania ette 75-aastane itaallane oma Subaruga. Mees hukkus kohapeal. Suverehvid ja kohanematus talviste teeoludega põhjustavad täna-homme ilmselt veel hulga avariisid.

“Ega meil kellelgi ole Jumalaga lepingut, et teaks, kaua veel…“ Nii armastas öelda minu Rootsis elanud tädi.

 1. november. Millega itaallased Jumala ära on pahandanud – ei tea. Aga täna öösel värises Peruggia lähedal jällegi maa. 5.0 magnituuti on kõva värin.

Jüri Mõis võttis Vikerraadios sõna ja nentis, et Eesti valitsus taob küll rusikaga rinnale, et meil on väikseim võlakoorem, kuid samas on paljud asjad just seepärast tegemata. Mõisa arvates just teedevõrk on niru. Ma olen suures plaanis temaga nõus. Aga kui ta peab silmas Tallinn-Tartu trassi, siis see on kolossaalselt kallis ja mitte niiväga kasumlik rahakulutus. Pigem ma teeks tunneli Virtsust Kuivastuni, et see kuradi laevajama ükskord lõppeks. Ja võib-olla peaks ka Virtsust saama laevaga Heltermaale, kui jälle vesi madal. Muidu istub ka Leiger Rukkirahu kanali põhjas kinni.

Raha läheks muidugi kordades rohkem vaja ka pere- ja sotsiaalpoliitika turgutamiseks. Tuhanded tööealised naised on surutud armetusse vaesusesse, et hooldada oma puudega lapsi ja vanureid. Nende raske töö tuleb väärtustada mõistliku palgaga, mida maksaks tööandjana omavalitsus. Omavalitsusreform aga peab andma võimaluse vallal/linnal ise raha teenida.

Pakistanis Karachis sõitis järjekordselt reisirong teisele, seisvale rongile sisse. Kahe kuu eest oli samalaadne juhtum. Vähemalt 20 hukkunut ja 65 vigastatut. Kahes rongis kokku oli arvatavalt 1000 inimest.

ISIS-e juht esines üle pika aja TV-s ja deklareeris, et ISIS ei alistu, pigem sureb. Eks nad ju teavad ise ka, et nende sigaduste eest, mis paari aasta sees tehtud, pole halastust loota. Parem õudne lõpp, kui lõputu õudus.

Õudne lõpp tabas täna liiklejaid Rakvere lähedal, kus kaubiku ja sõiduauto kokkupõrkes hukkus kolm inimest. Ei usu, et teeolud nii viletsad olid. Kindlasti tegi üks neist kahest juhist suure ja saatusliku vea. Varsti on nii, et sündidega ei kata isegi liiklussurmadega vähenevat rahvaarvu, rääkimata vanuritest, haigetest ja muude õnnetuste ohvritest. Mis meil viga on?

 1. november. Täna algasid Eestirootslaste Kultuurinõukogu järjekordsed valimised. Haapsalus on jaoskond Rannarootsi muuseumis. Käisin minagi valimas. Just siis tuli n-ö poolpommuudis, et Savisaar ei kandideerigi homme Keskerakonna esimeheks! Vähe sellest. Ta ütleb, et homne kongress on farss ja ta ei kavatse sellest “Ratase sõprade klubi” koosolekust osagi võtta. Aga oma ettevalmistatud kõne palus ta Yana Toomil ette kanda ja oma toetajail Toomi poolt hääletada. Seega on homsed põhikandidaadid Ratas ja Toom. On oodata poliitilisi muudatusi.

Aleppos tehti taas kord 10-tunnine rahu, et rahvas saaks sõjatandrilt lahkuda.

Mosuli piiramine ja ründamine jätkuvad. Seal kasutab ISIS rahvast inimkilbina ja mingit põgenemist ei luba. Ka seal tõotab võitlus pikaks venida ja kümneid tuhandeid inimohvreid sõja altarile.

Vene laevastikust ei räägita juba terve nädal midagi. Kuuldavasti sai neil kütus otsa. Aga kindlasti ei saatnud Putin lennukikandjat Vahemere-kruiisile. Suurel laeval on kindlasti tähtis ülesanne.

Türgis vahistati kurdide suurima partei kaks aseesimeest. Seepeale lõhkes Kagu-Türgis ühe linna politseihoone ees autopomm, mis tappis vähemalt kaheksa ja haavas üle 100 inimese.

Kaljulaid oli eile Poolas. Täna teatas Nordica, et alustab Poola LOT-iga tihedat koostööd.

IRL ja sotsid kutsuvad oma riigikogulastest ettevõtete nõukogude liikmed tagasi. Juba ammu oleks pidanud.

 1. november. Suurbritannia kõrgem kohus leidis, et vaatamata rahvahääletuse tulemusele ei tohiks valitsus Brexitiga ilma parlamendi nõusolekuta pihta hakata. Teresa May pareeris kohtu ründe ja sõnas, et parlament peab kuulama ja arvestama rahva nõudmistega.

Saksa välisminister kutsus seoses sündmustega Türgis välja nende suursaadiku ja ähvardas Türgi-EL-i läbirääkimised lõpetada, kui Türgi jätkab opositsiooni vaenamist. EL-i on asja vaid demokraatlikul Türgil. Aga Türgi on kuulnud neid argumente juba 20 aastat ja on tüdinenud end painutamast, saavutamata seejuures midagi. Erdogan on valinud Türgile regionaalse suurjõu ja enesekehtestuse tee, mille ta ilmselt ka saavutab. Kas see Iraanile meeldib, on kahtlane. Teistega, kuni Saudi-Araabiani, saab Türgi hakkama.

Iraagi eliitväed käisid Mosuli keskosas ära, kuid tulid visa ja vihase vastupanu tõttu tagasi, nentides vajadust vältida suuri kaotusi.

Pariisi politsei likvideeris pagulaslaagri Stalingradi metroojaama lähistel, kus elas hinnanguliselt 3000-4000 immigranti. Pagulased veeti laiali vastuvõtukeskustesse linnast väljas.

Paides toimub täna Keskerakonna kongress, mis ilmselt mõjutab oluliselt lähiaegade poliitikat Eestis.

Mardipäevaks on selge, kes on järgmine USA president. Valimised on 8. novembril.

Venemaal oli eile rahvaühtsuse päev ja sisse pühitseti Kremli lähistel Püha Vladimiri skulptuurigrupp.

Ilmast ka. Meil on umbes 7 cm lund ja kl 7 oli 7 kraadi külma. Talv algas 1. novembril.

“Ja nii nad siis tapsidki meie Ferdi… Edgari!“ ütles Marika Tuus-Laul kongressil, kui delegaadid olid protsentidega 65:35 valinud uueks esimeheks Jüri Ratase. Et Savisaar kongressile ei tulnud, pole teda isegi uues juhatuses. Siin ilmneb Edgaril sama käitumismall, mis Trumpil – kui mina ei võida, siis on see sohk ja reeglid valed. Ratas pakub siiski Edgarile auesimehe kohta. Toomi sõnul kulub Keskerakonnal Savisaare peale 20000 eurot kuus. See on küll juba liigne luksus ja peaks tänasest läbi saama. Kui Keskerakonna juhatus talle 1000 eurot pensionilisa hakkab maksma, on seegi suur toetus.

 1. november. Pühapäev. Aga teemad meedias on samad. Et Ratas on uus esimees, et Iraagi juht hoiatab Mosuli kaitsjaid (ISIS-t) surmaga, kui alla ei anna. Et Türgi kurdide juhid pisteti vanglasse, USA-s on veel kolm päeva madistamist Valge Maja peremehe rolli pärast ja Vahemerre on aasta algusest uppunud ca 4200 paadipõgenikku. See number kasvab aasta lõpuks ilmselt 5000 peale.

Lihula ja Hanila vallajuhid on solvunud Neeme Suure peale, kes tahab takistada nende valdade lahutamist Läänemaast. Mina olen ka solvunud Suure peale, et ta pole suutnud maakonda kaitsta ja koos hoida. Ma soovitaks tal tagasi astuda, sest haldusreformi mõttes on ta läbi kukkunud. Samas on ju nii, et niisugused arengud olid nelja keskusega Eesti kontseptsiooni kehtestamisega koos paika pandud. Mitte ainult Suur, vaid ka eelmised maavanemad oleks pidanud küünte ja hammastega võitlema selle nimel, et viies keskus oleks Haapsalu. Praegune pauk, kui veerand maakonda kaob Pärnu suunal, kiirendab Läänemaa langust veelgi. Me hiiumaastume. Hiiumaast niipalju, et Leiger hakkas Türgist tulema. Kohale peaks jõudma (mida enam hästi ei usugi) 26. novembril.

 1. november. Kurikuulus päev sajandi tagant. Ja midagi head pole oodata tänasestki. Vähemalt praegusele valitsusele. Vastastikused süüdistused abieluvälistes suhetes on viinud valitsuse sisulise lahutuseni. Õhtused uudised on veel tulemata. Kaljulaid saab juba esimese ametikuu täitudes väga vastutusrikka ülesande – pakkuda välja uus peaminister, kes tõesti toimiva valitsuse kokku paneks.

Näib, et see tuleb seekord kirju kui kassipoeg. Või papagoi, kes oskab rääkida. Ei teagi, kas valitsus kukub Keskerakonna juhi vahetuse pärast või pärast seda.

Saksamaa on lõpuks aru saanud, et immigrandid tuleb merelt Aafrikasse tagasi viia, et nad seal loodavais büroodes asüülitaotlused esitaks. See lõikaks jalad alt inimkaubandusel, võimaldaks sorteerida, keda Euroopasse lubada ja ehk lõpetaks Vahemere reostamise aafriklaste roe ja laipadega.

See viimane tulemus ei tarvitse väga tõhus olla, sest küllalt palju on neid, keda mingil juhul pole mõtet legaalselt üle mere lubada ja need üritavad ikka salaja, nagu praegugi.

 1. november. Päev, mis läheb kindlasti nii Eesti kui ka maailma ajalukku. Valitsus on sisuliselt kukkunud, sest IRL ja SDE ütlesid koalitsioonileppe üles ja soovitavad Rõivasel ise tagasi astuda, et vältida avalikku häbistamist Riigikogus. Samas annavad SDE ja IRL mõista, et osaleksid heameelel uues valitsuses, mida juhiks KE ja Ratas.

Kl 11 teatas Rõivas Vikerraadios, et kavatseb homme Riigikogus “lahingu” anda ja hääletut allaandmist ei tule.

Täna on suurpäev USA-s. Kas Clinton või Trump?

 1. november. Mardilaupäev ja mitmes mõttes pööripäev. Trump on võitmas valimisi ja maailm reageerib juba. Tuhanded USA pered otsivad interneti teel elukohta Kanadas, USD on languses, Mehhiko peeso on juba kukkunud 20% . Oodata on uusi dramaatilisi reaktsioone.

Valgest Majast kommenteerib Mall Mälberg, et personalis on matusemeeleolud. Naised nutavad ja mehed võtavad.

Trump saigi üle 270 valijamehe hääle ja võit on käes. Maailm on üllatunud, kuid õnnitleb võitjat ja soovib jätkuvalt häid ja paranevaid suhteid.

Lauri Alman tegi eile Vikerraadios magedat nalja, väites, et Trumpi võidu korral on ülehomme Vene tankid Vilniuses. See ei ole usutav, kuid võimalik, sest Kaliningradi oblast on tanke täis. Pravdinski ja Dobrovolski tankipolügoonid on aga vahetult Leedu piiri ääres. Tean, sest olen ise seal käinud 1998. Kaardiväe-tankipolguga õppustel 1971-1972. aastail. Piirilinna nimi on Kudirkos-Naumiestis.

REF haub paaniliselt plaane, kuidas võimule jääda ja jagab laia maailma infot vasakpöördest. Tegelikkus on palju proosalisem: REF ei oska väärikalt kaotada. Tõenäoliselt vahetab REF Rõivase välja parteijuhi kohalt, lootuses, et Kaljulaid annab REF-ile uue võimaluse valitsust teha. Isegi värske haridusminister Maris Lauri (REF) joonistab tonte seinale ja kuulutab punast pööret hariduspoliitikas. Jama!

Kl 15 avaldas Riigikogu 63 häälega 28 vastu Rõivasele umbusaldust ja valitsus on kukkunud.

Kaljulaid võtab täna õhtul ükshaaval vaibale kõigi parlamendierakondade esimehed: Rõivas, Ratas, Tsahkna, Ossinovski, Herkel, Helme. Päev on uudistest pungil nagu õunavarga tasku.

Savisaar parastab nende üle, kes Trumpi klouniks, rassistiks jne peavad, tõmmates selgeid paralleele ka tema enda suunas lennanud ja lendavate väljendite vahele. Vist loodab ka Trumpi ootamatut edu korrata. Ega inetust pardipojast pole veel USA-s ka luike tulnud. Kui inetult väljenduda, siis part Donald on oma kõva trumbi lauale käinud, kuid esialgu peale üllatuse see midagi põhjustanud pole.

 1. november. Mardipäev. Eileõhtune “Foorum” ETV-s kujunes Rõivase jaoks häbistavaks. Mäng oli ju päeval juba ära tehtud ja seista seal oponentide ees ja õigustada ennast, polnud mõtet.

Rõivasele öeldigi lõpuks otse välja, et tema suur vigade rida algas presidendivalimistest pihta. Suutmata resoluutselt otsustada ühe kandidaadi kasuks juba suvel, andis ta initsiatiivi käest ja jäi kõigest ilma.

Londonis jäi paari päeva eest trammiroolis magama kiirust ületanud juht ja põhjustas raske õnnetuse –hukkus 7 ja viga sai üle 50 inimese.

Stockholmis tuli lühikese ajaga maha 30 cm lund ja põhjustas liikluskaose.

Eestis peab läbirääkimisi võimalik uus koalitsioon, kus osaleksid KE, IRL, SDE. Varumehed on VE ja EKRE. Esialgu ei kosta mingit suurt, uut ja kandvat ideed ka sellelt seltskonnalt.

 1. november. Vikerhommikus võttis sõna Karilaid, kes võitleb raudtee taastamise nimel. Ausõna! See ei ole küll veenev põhjus paleepöördeks. Aga eks olegi nii, et kalal tiigis, konnal tiigi kaldal ja kurel kuuse ladvas on erinevad eelistused ja vaatenurgad. Silmaringist rääkimata.

Leiger on Sitsiilias tankimas ja väidetavalt tormivarjus. Samas on kuulda, et laeval on välja löönud järjest uusi vigu ja vajakajäämisi. Türklased on ise ka tunnistamas, et selle laeva ehitus oli neile liiga keeruline. Jääb meelde tuletada igihaljast tõdemust Murphy seaduste kogust: “Kui üks asi hakkab untsu minema, siis ta ka läheb. Ja kõik, mis sa selle päästmiseks ette võtad, ajab asja ainult hullemaks!“

 

Vabaerakond andis teada, et ega ta niisama Rõivase valitsuse kukutajatega kaasa läinud, vaid soovib selle eest uues valitsuses kohta.

EKRE andis teada, et nüüd, viimases hädas, kõlbavad nad ka REF-ile, kes niisuguse ettepaneku teinud, partnereiks. Jälle vanasõnalik kogemus: “Hädaga sööb vanakurat kärbsedki!“

Ma siiski vaikselt imestan, et ei ükski valitsuskombinatsioon ega erakond ole pöördunud Teaduste Akadeemia poole ega kaasanud suures majanduskasvuihaluses meie akadeemikuid. Ometi mäletan ma Soomeret ametisse asumisel rääkivat, kui võimekas ja tegus potentsiaal on Teaduste Akadeemia ja kuidas ta seda tootmises promoma ja kasutama hakkab.

 1. november, laupäev. Afganistani suurimas USA baasis korraldati varahommikul võimas plahvatus. Oli ohvreid.

USA-s on mitmel pool Trumpi-vastased meeleavaldused. Trump ise on aga juba nn kodustamisel ja võtab toone maha.

Ratas on iga päev sunnitud rahustama küsijaid ja veenma neid, et riik jätkab endisel kursil, aga ehk isegi paremini.

Meile on sobinud hästi kokku kuu alguse talveilmad ja ostuöö. Käive oli kogu tegevusaja rekord. Aga suur sula on tulekul. Kõik loksub ilmselt tavalisse rütmi tagasi.

Paari päeva eest suri USA muusik Leonhard Cohen. Nimi oli mulle tundmatu, kuid tema muusika, eriti bassihäälne valss, on üks minu lemmiklugusid, mida olen alati kuulanud selge kadedusega, sest minu bass-bariton ei küündi ega kanna seda lugu välja. Isegi Orumetsa esitus jääb lahjaks.

 1. november. Sula. Pojapoeg sai lumememme. Samost ja Rumm kommenteerisid Trumpi võitu ja nentisid, et Jüri Luige kommentaar, kus ta vihjas võimalusele, et Trump võidakse ka enne ametiperioodi lõppu tagasi kutsuda, võib Luigele tulevikus takistuseks saada. Jajah! Diplomaatia eelistab kontrolli oma suupruukimise üle.

Uus-Meremaa Lõunasaarel oli väga võimas maavärin ja tekkis ka väike tsunamike. Pihta sai jälle, nagu ka viis aastat tagasi, 380 000 elanikuga rannikulinn Christchurch. Eks edasised teated toovad selgust, et mis ja kui palju.

 1. november. Esmateated Uus-Meremaalt on, et maavärinas hukkus kaks inimest, aga materiaalne kahju on kaks miljardit USD. Seal on veel järeltõuked.

Pakistanis, Sufis lasi põuepommar ühe pauguga Allahi juurde 52 inimest. Needki kõik moslemid, aga neil polnud veel kiiret kuhugi.

Veidral kombel on seriaal “Simsonid” juba 16 aastat tagasi ennustanud Trumpi võitu ja eilne AK andis paralleeli sellest animafilmist ja tõsielust, kus Trump eskalaatoril laskudes lehvitab, punane lips ees. Tagapõhjaks niipalju, et Trump kandideeris tõesti ka 2000. aastal, kuid ei saanud oma partei esikandidaadiks.

Maailm on alles segaduses ja ei oska uues olukorras käituda. Mõni kirub Trumpi ettevaatamatult, teised kipuks juba jutule ja suhteid looma. Palju on neidki, kes usuvad, et Trump taltub ära ja hakkab peagi sama juttu ja joont ajama, mis traditsiooniks olnud.

Hakkan uskuma, et Nostradamus pidas silmas just Trumpi, kui kirjutas oma ennustustes, et tähtsusetust kohast (Manhattan 500 aastat tagasi) tõuseb väga kõrgele võimule mees, kes ajab araablased oma riigist välja. Trumpi arvates on vaja vangi panna või välja saata kuni kolm miljonit kuritegeliku minevikuga illegaali. See on 1% kogu rahvast. Omal ajal, 50 aastat tagasi, kuulutas Mao Zedong Hiinas kahjuriteks 4% rahvast, mis oli sel ajal 30 miljonit inimest.

Täna algab rahvaküsitlus Ridala-Haapsalu ühinemise asjus. Mina olen vastu ja väidan, et sõbralik koostöö ei tähenda tingimata liitumist. Mulle on siiani arusaamatu, miks Haapsalu linn niiväga Ridalat liita soovib. Peetrist võib mõista. Küllap tal on omad huvid, kuid visa ja vilgas võitlus Ridala valla, kui omavalitsusüksuse likvideerimise nimel, ei tee talle au ega tohiks tuua ka tänukirja valla 25. juubelil. Kui niisugune sündmus üldse tähistamisele tuleb.

Eile sai Aasta Isa tiitli ja president Kaljulaidi käepigistuse kossumees Tiit Sokk. Täna kiidetakse Kersti kõnet ja tuuakse paralleele Ilvesega, kellest ei saanudki oraatorit. Kersti aga ütles kirikuisadele otse ära, et tema pole kirikuskäija, vaid pigem ateist. Seega jäi tänujumalateenistus tema ametisseastumisel ära. Aga tulevikus pidi mõnel puhul siiski kirikusse ka tulema. Eks usuleigus on ju kristlikus maailmas üleüldine. Paljud käivad kirikus moe pärast, uskumata silpigi, mida seal olles kantslist kuulevad. See on lihtsalt kummardus nende poole, kes kirikut tähtsaks peavad.

Oludega leppimisest annab märku ka paavsti hiljutine visiit Lundi Rootsis, kus leidis aset leppimine katoliikliku ja luterliku kiriku vahel. Seda seoses reformatsiooni 500. aastapäevaga. Pikk viha oli.

 1. november, teisipäev. Trump ja Putin vahetasid viisakusi telefoni teel. Trump kiitis Putinit, kui tõelist juhti, võrreldes Obamaga, ja Putin vastas, et USA saab presidendiks tegusa ja asjaliku mehe.

Süüria asjus tõdeti, et sellealane koostöö pole väärt ühtegi head sõna.

Eile kukkus tehnilise vea pärast Vahemerre Kuznetsovilt startinud Vene hävitaja. Piloot katapulteerus ja õngitseti välja.

Koalitsiooni esindajad läksid Vabaerakonna jutule, et neid kaasata, sest KE osa parlamendisaadikuid on savisaarlased ja ei tarvitse koalitsioonist osa võtta. Esmavaimustus hakkab juba jahtuma. Jajah! Saatan peitub detailides.

Tallinna uue aasta eelarve maht tuleb ca 650 miljonit eurot ehk 10 miljardit krooni. See teeb iga elaniku kohta ca 1500 eurot ehk 25 000 krooni. Need numbrid on joondumiseks teistele omavalitsusüksustele.

Ilmselt ongi nii, et alla 1000 euro nina kohta on iseolemiseks liiga vähe. Niisiis peaks Ridala eelarve olema vähemalt 3,5 miljonit ja Haapsalul 12 miljonit.

 1. november. Maailm on ikka paanikas Trumpi võidu pärast. Avaldatakse lootust, et ta ei asu täitma neid lubadusi, mis valimiskampaanias välja ütles. Näiteks Mehhiko president palub neil miljonitel mehhiklastel, kes USA-s, rahu säilitada ja mitte enneaegseid proteste korraldada. Japside peaminister sõidab juba USA-sse, et oma silmaga Trumpi näha.

Ettevõtlusminister Oviir on paanikas Ermamaa-skandaali tagajärgede pärast ja survestas EAS-i nõukogu, et see juhatus esimehe Hanno Tombergi tagasi kutsuks. Nõukogu vaidles pikalt, kuid lõpuks andis alla. Lisades, et ehk teised juhatuse liikmed astuvad ise tagasi. See on tüüpiline. Ega kindral pole süüdi, ikka pigem leitnant, kes võttis vastu otsuse, mis kindralile varju heidab.

Uus valitsus on visa sündima. Kaks päeva on aega, et Ratas oma nägemuse ja koosseisu teatavaks teeks. Kaljulaid soovis veel õhtul hilja Rataselt ja kompaniilt aru asjade edenemisest. Õhtuses “Foorumis” oli nii saatejuht kui ka REF-ist Maris Lauri mures, et mida nad seal ikkagi kokku lepivad.

Riigieelarve läbis Riigikogus teise lugemise. Uuel valitsusel polegi õieti muid variante, kui eelmise koalitsiooni eelarvega elama hakata. Kui just laenurahaga midagi suurt, uut ja vajalikku ei lisandu.

 1. november. Sain ehmatusega kuulda, et raske haigus on mõne kuuga võitnud ammuse tuttava, sõbraliku ja abivalmis mehe Valdo Loosi, kelle juures käisin nii mõnigi kord lastelastega, et need ponidega võidu joosta saaks. See oli mees, kes 18-aastasena elas üle lennuõnnetuse, kui see tegi hädamaandumise Neeva jõkke kahe silla vahele. Valdo oli siis tippvormis võimleja.

Ja veel teinegi kurb sõnum sama päeva sees – mõni päev enne 96. sünnipäeva kustus teatrimees Erich Jaansoo. Tema elutööd jäävad Haapsalus mäletama sajad teatrisõbrad aastakümneiks. Vaat see oli mees, kes väärib skulptuurset mälestusmärki. Sajandaks sünniaastapäevaks peaks jõudma küll.

Sõidan täna Valga linna, et osaleda homsel mereaastale pühendet konverentsil.

 1. november. Valgas käidud ja kõned peetud. 500 km edasi-tagasi. Aga ilusat Eestimaad ei näinudki, sest õhtul sai pimedas mindud ja pimedas sõitsin ka tagasi. Viinahuvi pole olnud ja piirikaubandusega ei tutvunud. Õhtused uudised on ikka veel ebaselged, et mis ja kuidas uue valitsusega on.
 2. november. Käisin, jätsin Valdoga hüvasti. 71 eluaastat oli selle mehe jaoks liiga vähe.

Valitsuse koosseis on lõpuks selgunud ja koalitsioonilepe ka valmis. Nüüd on presidendi kord oma sõna öelda.

Süüria valitsusväed annavad Aleppole tuld kõigist torudest, et enne linn ära vallutada, kui Trump ametisse asub. Vene õhuväed tegelevad väiksemate linnadega, mis mässajate või ISIS-e käes.

Maailm on muutuste tõmbetuultes. Mangi lubatud rahu ja vaikust pole kuskil, aga ideoloogiamuutused, mida ta ennustas oktoobrisse, on mitmel pool aset leidnud ja leidmas.

Nii Euroopa, Aasia kui ka Ameerika korraldavad end ümber, et Trumpi mänguga kaasa minna.

 1. november. Päev algas suure õnnetusega Põhja-Indias, kus rööbastelt sõitis maha 14 vaguniga reisirong. Ligikaudu sada viiskümmend hukkunut ja teist samapalju vigastatuid.

Kaljulaid allkirjastas määruse, mis annab Ratasele ülesande moodustada valitsus.

 1. november. Merkel teatas, et kavatseb veel neljandatki korda kantsleriks pürgida. Venemaa pole rahul.

Ilm on tormine. Poolakad lasid Tõllu merele katsetusi tegema. Minu teada on ka Inglise kanalis torm tormi sabas. KaugelLeiger on, pole kuulda, kuid Gibraltarist peaks ju väljas olema.

Koalitsioon allkirjastas lepingu ja määras ministrid paika. Valitsusliikmete keskmine vanus on 41 aastat.

 1. november. Jaapanis oli võimas maavärin ja tilluke tsunamike. Kahjutu sündmus, kui lisa ei tule.

Trump on lubanud esimesel tööpäeval tühistada Vaikse Ookeani riikide vabakaubandusleppe kui kahjuliku. Seda lepet valmistati ette viis aastat ja see on veel jõustumata. Jaapan teatas seepeale, et ilma USA-ta polegi lepingul mõtet.

Türgi on suvise riigipöördekatse järel ameteist vallandanud ja represseerinud sadu tuhandeid asjamehi. Nüüd nendib NATO, et Türgil ei jätku enam usaldusväärseid ohvitsere, et mehitada oma ametnikkond Brüsselis. Neid ongi ootamatult palju – 400.

Ajakirjandus on päevast päeva täis otseselt ja kaudselt Rail Balticu vastaseid kirjutisi. Osas neist on seejuures vaimukaid ja kaasamõtlemist pakkuvaid allteemasid (Tiit Riismaa, “Telefonipost riigi püksis”). Olen siiski ise ka nende hulgas, kes leiavad, et see hiigelprojekt peab saama tehtud. Kindlasti tuleb sellele ajaga laiendusi, mis võivad saada arengumootoreiks teistelegi, ka Läänemaa regioonile. Aga eelkõige peaks uus valitsus võtma programmi raudteevõimekusega tunneli Virtsust Kuivastusse, et tulevikus pannagi rööpad maha Saaremaa süvasadamast Rail Balticuni ja seda Euroopas kehtiva 1438 mm rööpavahega. Noh, minu silmad muidugi selle tunneli lõpus valgust ei näe, kuid praeguse valitsuse enamik liikmeid peaks niikaua elama küll, et näha ka valguse süttimist Tallinn-Helsingi tunnelis.

 1. november. Uus valitsus andis ametivande ja asub ametisse. Ajakirjandus avaldab juba komprat Repinski aadressil.

Europarlamendis tuleb hääletamisele eelnõu Türgi-EL-i liitumiskõneluste külmutamiseks. Erdogan ütles seepeale, et see teda ei koti. Niikuinii ei ole EL oma lubadusi täitnud ja Türgi ei kavatse jäädagi koogutama EL-i suunas. Ilmselt kukuvad läbi ka arutelud Küprose taasühendamise teemal Šveitsis.

Kui asi oleks minu teha, võtaksin kreeklaste käest küsimata EL-i vastu ka Küprose Türgi osa. Las Türgi kaupleb ja suhtleb siis EL-iga Küprose enklaavi kaudu. Sellel peaks olema positiivne mõju Türgi-EL-i suhetele ja Küprosele tervikuna. See, et omal ajal meelitati NATO-sse mõlemad – Kreeka ja Türgi –, on ära hoidnud vähemalt ühe verise sõja Euroopa pinnal.

Vaatasin “Foorumit”. Palju asjalikku juttu ja Martin Helme varjamatult tige, huumoriga varjutatud torge SDE pihta (SDE jõle lõust), keda esindas Indrek Saar. Artur Talvik seadis kahtluse alla kõik koalitsioonilepingu kavad ja plaanid, viidates Trumpi-ajastul kangastuvale rahvuslike isolatsionismi-ilmingute tekkele. Lubatagu arvata, et see tendents sai alguse Venemaale kehtestatud sanktsioonidest, mis sunnib Venemaad läbi ajama oma jõudude ja vahenditega. Kui USA saaks ilmselt üsna muretult hakkama, siis meile kui väikeriigile oleks see häving.

Jälle kaklevad Kashmiiris India ja Pakistan. Üle kümne mõttetult hukkunu.

Selgunud on, et Obama-Iraani tuumalepingus on rida salaklausleid, mida Trump ei kavatse täita. Ajatolla Khamenei lubab lepingu rikkumisel valusat kättemaksu USA-le.

Kujutan ette, et Mang on uue aasta horoskoopi kokku pannes habeme hõredaks kitkunud, sest ilmselt ei oska keegi arvata, mis tegelikult tuleb. Kuigi Mang on ju maailmakorralduse suuri muutusi ennustanud juba ammu. Võib-olla ongi Trump see “messias”, keda oodatakse ja kardetakse, aga nagu ka eelmine kord, ei tundnud rahvas teda algul ära. Pole ju öeldud, et jälle peab kõik sünniga pihta hakkama. Nüüd algavad “imeteod” 68-aastase mehe poolt. Aga ma ei imestaks, kui asi lahendatakse “peacemakeriga”, nagu vanasti. Viimati 1963.

Viljandis sõitis nooruke naine BMW-ga suurel kiirusel üle T-kujulise ristmiku. Kõnnitee äärekivi paiskas auto õhku, nii et see lendas kerge puutega üle aeda pargitud teise auto ja maandus paarkümmend meetrit edasi, eramu elutoas, kus purustas teleka. Neiu ise ja telekat vaadanud peremees jäid terveks. BMW ja eramu said rängalt kannatada.

 1. november. Kuu aega jõuludeni. Vaiksevõitu. Nagu olekski jõulurahu pihta hakanud. Vara kilkasin! Õhtused uudised: ISIS lasi Iraagis õhku Iraani palverändurite bussid bensiinijaamas. Hukkunuid 80-100.

Hiinas hukkus elektrijaama ehitusel 67 töölist.

El Salvadori rannikut tabas orkaan Otto ja 7,2-magnituudine maavärin. Karta on tsunamit. Hommik on targem. 17. oktoobril olen ennustanud, et järgmine orkaan võib Otto olla. Üle kuu võttis, enne kui Otto tuli. Järgmine on vist Paula.

Põhja-Itaalias sajab ränka vihma. Liguurias on suured üleujutused.

 1. november. Veider küll, kuid enne lõunat ei rääkinud ERR El Salvadori maavärinast ega Itaalia üleujutustest sõnagi.

Täna oli vastvalitud Eestirootslaste Kultuurinõukogu esimene koosolek. Nõukogu esimeheks valiti tagasi Ülo Kalm ja aseesimeheks Ingegerd Lindström. Valiti ka viieliikmeline juhatus, mida jäi juhtima Jana Stahl. Koosolekul esinesid tervituskõnedega kultuuriminister Indrek Saar ja Rootsi suursaadik, hr Anders Ljunggren. Valimiste peakomitee poolt oli kohal pr Epp Mitt, kes korraldas juhatuse valimised, millega ka peakomitee volitused ammendusid.

 1. november. Päev algas teatega Fidel Castro surmast. Castro tuli Kuubal võimule 1. jaanuaril 1959 alanud relvastatud riigipöördega. Et Castro oli veendunud marksist ja kommunist, tuli NSVL talle peagi appi ja juba paari aasta pärast oli Kuubal Vene tuumaraketid. Kuuba kriis ähvardas kasvada tuumasõjaks, kuid üsna viimasel hetkel õnnestus Hruštšovile pakkuda diili, et kui Vene raketid Kuubalt ära viiakse, toob USA omad ka Türgist ära.

Castro isikukultus kestis Kuubal 50 aastat. Siis tunnistas Fidel, et on vanaks jäänud ja nüüd jätkab noorem vend Raoul. Fidel oli surres 90-aastane. Vitaalne revolutsionäär elas üle Venemaa juhid Hruštšovist Putinini ja USA presidendid Eisenhowerist Obamani. Castro-aegseist riigipeadest on ikka veel troonil vaid Elizabeth II.

Iraanis põrutasid kokku ja süttisid kaks reisirongi. Surnuid ja vigastatuid on sadu.

 1. november. Päev algas lumesajuga, mis ähvardab üle minna tuisuks, sest on oodata tuule tõusmist õhtuks lausa tormiks. Juba eilne liikluspäev tõi jälle Ida-Virumaal surmaga lõppenud õnnetuse, sest seal sadas lörtsi ja autojuht, kes jäi ise ellu on jällegi üks liiklushuligaan, kel on registris mitmeid rikkumisi. Seekord sõitis ta lõpuni mahakulunud kummidega ja auto pööras risti tee peale. Vastutulija rammis teda küljelt ja surma sai 68-aastane vanaproua tagaistmelt. See võis olla ka ca 35-aastase juhi ema. Teises autos said viga kõik kolm sõitjat.

Itaalia vihmad ja mudavoolud on tõsiste tagajärgedega. Kadunud on viis inimest.

Costa Ricas on Otto ohvreid vähemalt 9. Millegipärast ERR isegi ei maini neid uudiseid.

 1. november. Põhiuudiseks sai Ilveste perre sündinud pisipoeg Hans Hendrik. Teine suurem uudis on, et Süüria väed lammutavad Aleppos ja on suutnud mässajate väed killustada väiksematesse gruppidesse.

Võib ennustada, et seal jõuluks suurem sõda lõpeb. Sisuliselt venelaste võiduga. Võib-olla võidab “vale pool”, aga kui lõpeb sõda, on see õnnistuseks ka kogu Euroopale. Miljonid põgenikud asuvad pisitasa koju tagasi minema. Eelkõige Türgist, millega Türgi kaotab trumbi EL-i vastu.

 1. november. Süüria mässulised ütlevad, et Aleppos on vaid lahingukaotus. Sõda käib edasi.

Venemaagi leiab, et Süüria peaks nüüd kogu jõuga peale minema, sest USA on praegu teovõimetu ja teist otsapidi seotud Mosuli vallutamisega, mis on Aleppo agoonia analoog.

Prantsusmaa tahab kiiresti julgeolekunõukogu hädaistungit Aleppo laste ja naiste pärast.

Võin kindel olla, et kasu sellest hädaistungist ei ole. Süüria seaduslik valitsus võitleb riigipöörajatega ja on saavutamas olulist võitu. Kes julgeks väita, et ta ei tohiks seda kõigi jõududega teha?

Kolumbias kukkus alla lennuk 81 inimesega. Viis inimest jäi imekombel ellu. Hukkus ka üks Brasiilia jalkameeskond. Niisugune asi on juhtunud ka NSVL-i päevil, kui Moskva-Taškent liinilennuk koos Taškendi “Pahtakori” jalkamansaga alla sadas. See oli umbes 40 aastat tagasi. Sain siis teada, et “pahta” on tõlkes puuvill.

Lennundusest veel. Juba teist nädalat streigivad Lufthansa piloodid, et saada juurde 3,6% iga-aastast palgalisa. Ära on jäänud tuhandeid pikamaalende, kahjukannatajaid on pool miljonit reisijat. Firmale läheb iga streigipäev maksma 10 miljonit USD. Öeldi välja ka piloodi praegune töötasu. See on 22 000 € kuus. Enamik meist ei saa seda aastaga. Pean siinkohal küll märkima, et minu arvates on Lufthansa piloodid lausa ahnepäitsud. Jonnida selliste palkade juures 800 euro ehk ühe päeva palga pärast on ebaeetiline.

Päev tõi külma duši Savisaarele ja Paulusele. Savisaar sai 106-leheküljelise süüdistuse kümnetes finantskuritegudes ja Assar Paulust ähvardab massiivse narkokaubanduse eest eluaegne vangistus.

Paulus tegi kokkuleppemenetluse ja istub juba. Ilmselt lootuses, et edasi ei urgitseta, kuid eksis. Savisaare protsess tõotab kesta tüdimuseni, kuna materjal on mahukas ja episoode (kaasosalisi, tunnistajaid jne) on palju.

Näib, et Mangi nimetatud detsembri alguse ennustused täituvad juba novembri lõpus. Aga eks näis. Küllap see kõik jätkub.

 1. november. Lõppemas on seegi kuu. Aleppost lahkub sõja eest ca 1000 inimest tunnis. Naised, lapsed, vanurid. Hea, et nad üldse saavad lahkuda.

Poolas oli maavärin, mis varistas kinni mitusada meetrit vasekaevanduskäike. Ilmselt Zakopane kandis, kus on mäestik. Varingus hukkus või jäi kadunuks kaheksa kaevurit.

Haapsalu linnavalitsus kuulutas välja konkursi linna vapimärgi kavaleridele. Esitasin Toomas Schmidti, kes on pikki aastaid jõudu säästmata üles ehitanud linnaga liidetavat Ridala valda. Selliseid teeneid linna ees pole kellelgi teisel ette näidata. Teisalt on see torge liitumisaktivistide herilasepessa, kes suutsid Schmidti kui ühinemisvastase kevadel toolilt tõrjuda. Ka mina olen ühinemise vastu. Olen ka riigi ja valitsuse vastu, kes saavutab oma ebaselgeid tahtmisi omavalitsuste käsi väänates ja liitumispreemianimeliste “õlitamistega” oma rahvast ebavõrdselt koheldes. Kas tõesti on õiglane, et uus Oomavalitsus saab pool miljonit eurot selle eest, et heal tasemel valla ja keskpärase linnakese liitmisel saab kokku üle 11 000 elanikuga üksuse? Milles on süüdi need vallad, mis seda rahvaarvu kuidagi kokku ei saa?

Kui siiani on ainsat reaalset regionaalpoliitikat ajanud just vallad, tehes kõik, et ka külades elada kõlbaks, siis juba ette ebaõnnestuvast liitmiskampaaniast jääb oodata vaid sadu ruutkilomeetreid inimtühje, hüljatud põllumajandusmaastikke ja varemetegruppe kunagiste heal järjel külade asemele.

Parafraas Anu Röömeli laulust “Taevas on miljoneid tähti”:

Kuid seal, kus algavad metsad ja võsased põllud,

seisab üks maja, ta akendes vihiseb tuul.

Oli seal kunagi ammu kellegi kodu –

madal ja väike, kuid hingelt nii sügav ja suur.

NUKKER NOVEMBER!

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.