Toivo Tominga 2016. aasta kroonika – viimane osa

Läänlane avaldab järgmise osa Toivo Tominga 2016. aasta sündmuste kokkuvõttest, kus ta vahel võrdleb seda, mida astroloog Igor Mang on ennustanud ja mis tegelikult on juhtunud. Sekka Tominga enda tegemisi. Varasemate kuude kokkuvõtteid saab lugeda siit

Detsember. Mangi arvates tuleb hea kuu. Rahu on lõpuks tagatud ja inimesed leiavad oma võimetele uusi rakendusi. Jälle saab julgemalt reisida. Kuu esimesed kolm päeva võivad siiski tuua tigedaid sõnavõtte rahvusvahelises suhtluses.

Aasta viimased päevad viivad inimesi hajameelsusesse ja nii võivad nad langeda petturite ohvriks.

Kas see võib tähendada ka seda, et rahvas haarab kuu lõpus jälle Mangi järgmise aasta horoskoobi järele?

 1. detsember. On selgunud, et Kolumbia lennuk kukkus alla, sest kütus sai otsa. Varem teatas kokpit maale, et elekter jupsib. Ilmselt andurid ei andnud õiget kütusejääki või avas rike lennul kütusekraani, mida kasutatakse hädamaandumisel, et plahvatust vältida.

Lufthansa pole just parim partner reisimiseks, kui Mangi sõnasabast detsembri alguse kohta kinni võtta.

Putin pidas aastakõne, kus kutsus üles USA-d koostööle terroristide vastu, kuid hoiatas, et Venemaa huve kahjustada ei lase. Normaalne!

OPEC vähendab toodangut ja nafta hind kerkis kohe 10%. Oodata on kohe ka autokütuse hinnatõusu.

 1. detsember. Ossinovski tahab keelata alkoholireklaami täielikult. Sellele on vihaseid vastaseid. Ka meedia, kes reklaamist elabki.

Trump paneb kaitseministriks 66-aastase erukindrali nimega Mattis, kelle hüüdnimeks on Marukoer. See on tema tegude eest Fallujah vallutamisel Iraagi sõjas. Meie Ants Laaneots kiidab Trumpi valikut.

 1. detsember. Küllap ajakirjandus Repinski kukutab. Juba leiti ka rumalus, millega ta alaealisena hakkama (ja karistada) sai. Mina annaks mehele siiski võimaluse ennast ministrina tõestada. Pubekaeas teeb rumalusi või satub jamadesse iga teine, kellest siiski igati tublid inimesed kasvavad.

Tuuli Koch Postimehest põeb vist pikaajalist viha Savisaare vastu, sest on nüüd avalikustamas Paavo Pettai ja Savisaare ärisuhteid, mis aitavad Edgarit põrmu tallata.

Homme on Itaalias referendum, millele on oodata ei-vastust. See võib tähendada valitsuse kukkumist ja järjekordset finantskrahhi kogu Euroopa jaoks. Paljud Itaalia pangad on niigi piiripealselt viletsas seisus. Ühe kukkumine (Montebasci Di Siena näiteks) võib vallandada doominoefekti.

Trump oli vestelnud telefonitsi Taiwani presidendiga, mis ähvardab järjekordse skandaaliga. Seekord Hiina ja USA vahel.

 1. detsember. Austria parempööre jäi ära. Presidendiks saab Van Der Bellen. Roheliste rahumeelne esindaja.

Orlandos USA-s hukkus reivipeol puhkenud tulekahjus kuni 40 inimest.

Kiievis läks politsei kuritegelikku kampa vangistama, aga lasksid seejuures vastastikku hoopis viid politseinikku maha. Mis gängist sai, polegi teada.

Hiinas oli järjekordne kaevandusplahvatus. Hukkus ca 70 kaevurit.

Malagas sadas ootamatult palju vihma. Jõed tõusid üle kallaste ja uputasid ühe noore naise. Seal on kitsad, kiirevoolulised ja sügavad jõed, vaid mõni km pikad uhtorud. Vihm mägedes täidab need rennid minutitega.

Haapsalu kammerkoor pidas 10. sünnipäeva ilusa kontserdiga Uuemõisa valges saalis.

Hommikul imekena talveilmaga alanud päev lõpeb tuuliselt ja vihmaselt.

 1. detsember. Renzi astub tagasi ja Itaaliast on karta suurt segadust, sest referendum kukkus läbi ja pangandus vangub. Kuidas Mangi ennustatud rahulik kuu edasi areneb, pole veel teada.
 2. detsember. Aeg õnnitleda kõiki tuttavaid soomlasi.

Repinskiga on nagu muinasjutus, kus kõik see vägi kangutas naerist (vene k repa) ja alles hiire abil saadi juurikas maast välja. Kes on hiir?

Venemaa ja Hiina blokeerisid ÜRO julgeolekunõukogu resolutsiooni nädalasest vaherahust Aleppos. Lahing käib ja läheneb võidukale lõpule Assadi jaoks, ohvreid lugemata.

Itaalias läheb elu vanaviisi edasi. President palus Renzil jätkata, kuni uue aasta eelarve vastu võetakse.

Võbin panganduses oli mõnetunnine, sest tulemus referendumilt oli ootuspärane.

Eesti parlament kiirustab eelarvet kohendada, et uue valitsuse soovid arvesse läheks. Muudatuste maht 1% ehk 100 miljonit eurot.

Savisaar kuulutas end voodihaigeks, kellele poeg toob süüa ja apteegist tervist.

Postimees avaldas kaks lehekülge pihta pandud fotosid ja jälitatud/pealkuulatud materjale.

Ajakirjanik Berendson lubab veelgi uusi ja rabavaid paljastusi. Riigiprokurör Lavly Perling avaldab aga järjekordselt kahetsust, et meedia sekkub kohtupidamisse.

Arvatavasti suure raha eest. Tundmata juurat, arvan siiski, et nende materjalide enneaegne avaldamine on pigem kasulik süüdistatavatele, kes saavad nüüd uued võimalused kogu asi põhja lasta.

Repinski astus lõpuks ise tagasi. Ütles, et tahab Ratase tule alt välja tuua. Ka Stalnuhhin tunnistas, et läheks heameelega Narva tagasi. Rahanduskomisjoni esimehena ei soovi ta pärast ERR-iga tülliminekut nendega suhelda, millest aga pääsu pole.

Costa del Sol on saanud mõne päevaga tohutud vihmavalingud kaela. Väidetavalt pole seal 30 aastat niisugust sadu olnud. Kujutan ette, kuidas see vihm kõik prahi merre või mere poole on viinud. Seal olid teede ääred ja muidu kuivad uhtorud prahti täis. Nüüd tuli pesupäev.

Repinski-loo hiireks osutus Eesti Ekspressi ajakirjanik Maarja Männi, kes ütles Vikerraadios saatejuhile ilmsüüta häälel, et tema pole midagi uurinud ega urgitsenud ja tal polnud mingeid kavatsusi Repinskilt tooli alt tõmmata. Kes seda peaks uskuma!

 1. detsember. Alguseks oli 6,4-magnituudine maavärin Sumatral Achehi provintsis ja hukkunuid esialgu 25. Seal on tõese info levik raskendatud. Arvatavasti kasvab ohvrite arv kiiresti.

Õhtuks ongi maavärina ohvreid juba saja ringis.

Keskkriminaalpolitsei pidas kinni Tallinna TV juhi Toomas Lepa ja kaastöötaja Mart Ummelase. Süüdistus – TV raha vargus ca 200 000 eurot. Küllap sellestki suurem osa maandus KE kassas.

Savisaare saagas ilmus täna Postimehes II osa. Ülejäänud meedia hakkab ka juba aru saama, et tegemist on kohtu mõjutamise ja üldsuse üleskeeramisega.

Mulle näib, et selle taga on katse KE kiiresti valitsusest välja puksida. Ratasel on probleeme ülearu.

Ratas nendib, et pole parata. Tuleb peakorter Toompeal võlgade katteks maha müüa.

Prantsusmaa sai uue peaministri. Jälle väikest kasvu, kuid kõvakäeline Cazenuevo asendab Valle’d, kes pretendeerib presidendiks. Cazenuevo = Casanova = Uustalu.

Detsembri esimesed päevad on tõesti täis vihaseid kõnesid. Eks näe, mis veel tuleb.

Ajakiri Time valis aasta inimeseks Donald Trumpi.

Vjatšeslav Leedo ütles “Pealtnägijas” majandusministrite kohta, kes süüdistavad Leedot liiga keerulistes ja läbipaistmatutes ärides: “Kui nad ei ole võimelised seda mõistma, ei vääri nad ka ameteid, mida peavad.” Ja lisas praeguse seisu kohta: “Ma teenin head raha ja praktiliselt ei vastuta millegi eest.”

Leiger vist jõuab 15. detsembri paiku lõpuks kohale, et kohe remonti minna.

Uueks maaeluministriks saab kogenud põllumees ja poliitik Tarmo Tamm Põlvamaalt.

Pakistani põhjaosas Kashmiiris, kukkus alla lennuk 48 inimesega pardal. Kõik hukkusid.

 1. detsember. Ehk ei juhtu täna midagi.

Käisin täna raamatukogus ja töötasin kolm tundi, lehitsedes ja kopeerides omaaegset kolhoosi ajalehte Lääne Kalur. Sain arvestatava koguse Vormsit puudutavat ajalugu. Huvitav oli jälgida ajalehe retoorika muutusi perioodil 1984.-1991. Loodan seda materjali tulevikus raamatusarjas “Vormsi Veri” kasutada.

Lääne Elu avaldas minu nupu “Ma annan alla”. Tänaval tuli üks proua vastu ja tänas mind kättpidi. Arvatavasti tuleb ka teistlaadset tagasisidet.

Süüriast. Assad annab teada, et tema väed on hõivanud Aleppo vanalinna. Aga see pole veel vist võit kogu linna üle, sõjast rääkimata.

ISIS-ega on asi halvem. Kui ka kogu Iraagist suudetakse ta välja peksta, on ette näha, et liitutakse Al-Qaedaga Afganistanis ja sinna ei taha enam keegi nendega sõdima minna. Niisiis võib kalifaat kolida sinna ja laieneda Pakistani. Seda võib võrrelda vähi metastaasidega.

 1. detsember. Eileõhtused teated maavärinatest Kalifornia põhjarannikust 160 km meres (6.5 m) ja Salomoni saarel (7,8), möödusid ilmselt kahju tegemata, sest täna neist ei räägita sõnagi.

Küll aga võtab Postimehes sõna juuraprof Kergandberg, kes taunib ajalehe lihtsameelset soovi Savisaare süüasjas paaripäevast müügiedu saavutada, mõistmata või mitte arvestades kahju, mis see kaasa toob ja juba tõi.   Kõrvalnupus valab pimedat viha KE aadressil välja Tarmo Pikner. See ei ole ajakirjandus.

Nii see ongi. Kipun juba arvama, et asja korraldas Savisaar või tema advokaat ise, et materjalid kohtukõlbmatuiks muuta.

 1. detsember. Öösel jõudis Kuivastusse Leiger, mille teekond Türgist siia kestis üle kuu. See imeelukas külastab täna korraks ka Rohuküla. Kui teaks, millal, läheks vaatama.

Sain teada ja käisingi Leigri tulekut vaatamas. Uhke ja tore laev. Autodekk nagu lennuväli. Jätab väga suvise mulje. Sisse veel ei lubatud, aga küllap on kuskil ikka ruumi reisijaile, sööma-, jooma- ja istumiskohad. Ootajaid oli sadakond, pardale lubati vaid ajakirjanikud. Repinskit kitsega ei olnud näha.

ISIS on kui seitsme(kümne) peaga lohe. Täna hõivasid nad suure osa Palmyra linnast Süürias, kust nad mõni aeg tagasi välja löödi.

Näib, et nende vastu on ainus rohi sissepiiramine ja armutu hävitamine. Nagu huntidega.

Päev lõppes suurte paukudega Istanbulis. Alguseks lasti õhku märulipolitsei värvides kaubik, mis peatus politsei kogunemiskohas staadioni lähistel. Surma sai 27 jalksmatši turvanud mundrimeest. Seejärel lasi lähedal pargis õhku end põuepommar. Kokku hukkunuid ca 40 ja vigastatuid 160+. Teo võttis omaks Kurdi Tööpartei.

Eile kukkus palvetajaile kaela veel valmimata kiriku lagi Nigeerias. Hukkus 160+ usklikku. Jumal! Miks siis nii?

 1. detsember. III advent. Täna kuulutatakse Jõgeval välja jõulurahu.

Trump avaldas arvamust, et peaks nn “ühe Hiina” poliitika üle vaatama ja põhjustas Hiina närvilise reaktsiooni. Trumpi arvates ei sobi USA-le, et Hiina dikteerib USA välispoliitikat.

USA riigisekretäriks ehk väliministriks saab ilmselt EXXONi tippjuht Tillerton. Mees, kes on geniaalne ärijuht, kuid diplomaatias täiesti kogenematu. Samas on tal üsna head ärilised suhted Putini ja Venemaaga.

 1. detsember, esmaspäev. Päevaleht kirjutab kasuisast, kes mõisteti 13 aastaks vangi 7-aastase kasutütrega seksuaalsuhete eest. Lapse ema teadis seda, aga oli vait, sest sõltus mehe rahast. Asi tuli avalikuks teise lapse, kasupoja jutust vanaemale, kes pöördus lastekaitsesse. Olen kuulnud, et vangis kasutavad kaasvangid lapsepilastajaid karmilt seksiorjadena ära, kuni need surevad. Paras!

Eilne Samost ja Rumm arutlesid pikalt, kas on eetiline meedias kõike avaldada (Savisaare teemal).

Mul on küsimus teisest vaatevinklist. Kas ja kuidas võib ükski poliitiline figuur üldse kindel olla, et teda kogu aeg ja igal pool ei jälitata? Kas näiteks Savisaare salajane pealtkuulamine isegi hotellitoas, kus ta naisterahvaga sahmerdas, oli ka seaduslik ? Kas selle lindistuse lisamine jälitustoimikule oli põhjendatud?

Õhtused uudised. Assadi väed on vallutanud järjekordse suure Aleppo linnaosa mässajatelt tagasi. Kümned tuhanded tsivilistid põgenevad. Näib, et mässajad on moraalselt löödud. Assadi võit Aleppos on mõne päeva küsimus.

Prantsusmaal rööviti kulda vedanud soomusautost 70 kg kulda. Hind (vaid) 2,6 miljonit eurot.

Šveitsi ja Prantsusmaa vahel avati kiirrongiliiklus 57 km pikkuses tunnelis. Seda ehitati 17 aastat ja maksma läks 11 miljardit eurot.

Kui pisut arvutada, läheks Tallinn-Helsingi tunnel kaks korda kallimaks. On ju vahemaa ligi kaks korda pikem ja pealegi mere all. Samas peaks Rail Balticut tunnelist alustamagi, sest sealt tuleks juba ühe toru kaevamisel välja kogus killustikku, mida vajatakse 100 km raudteetammi sisse Tallinnast peaaegu Pärnuni.

Rehkendan, et väljakaevatav mass on 20 m3 jooksva meetri tunneli kohta. Et tehakse kaks toru ja natuke peenem kolmaski, oleks killustikuvajadus kaetud ja jääb ülegi. Aga poole veab Soome omalt poolt välja. Siin on kauplemismaad.

Ja veel. Kuulsin täna Vikerraadiost, et Eesti pensionifondide maht on ligi kolm miljardit, millest Eestisse on mahutatud vaid 5%. Vaat see tunnel oleks kindel rahamahutus ja miljardi võiks kohe sinna teenima panna. Ükskord ikka ju tagasi tulema hakkab. Praegu ehitab meie raha hoopis teisi riike paremaks.

 1. detsember. Aleppos hakkab sõda läbi saama, aga tänavad on täis matmata ohvreid. Mosulit Iraagis ähvardab sama saatus.

Iraan teeb Venemaaga diili naftaväljade rakendamiseks. Iisrael ostab 50 tippklassi hävituslennukit. Vist USA-lt.

Täna on Luutsinapäev. Käisime Rannarootsi muuseumi rahvaga Rootsi saatkonnas Lucia-vastuvõtul. Palju kutsutuid, palav ja kärarikas üritus. Muusikat tegi Noarootsi gümnaasium Kadri Kelneri juhatusel.

Parlamendis oli riiklikult tähtsa küsimusena arutelu Rail Balticu üle. Eriti kärarikkad olid oponendid.

 1. detsember. Maailm nutab krokupisaraid Aleppo pärast, kuid seal, selgub, on viimasel 2-3 km2 kümme tuhat mässulise poole võitlejat, kes pole veel alla andnud. Lähipäevade küsimus.

Juhan Parts hääletati kontrollkotta tööle. Ainuke virin, et oodati naist. Noh, kas on selle väikse asja pärast mõtet kastreerima hakata! 😉

Koidula piiripunktis saadi kätte viis miljonit salasigaretti. See on 250 000 pakki ehk maksudes hinnavahe pool miljonit eurot. Küllap mõni mees võib karvu kitkuda.

 1. detsember. Aleppos sai sõda läbi. Humanitaarabi konvoid evakueerivad haavatuid, naisi, lapsi ja vanureid. Aga sinna vahele ka alistunud mässuvõitlejaid. Nendega käitutakse veidralt – nad viiakse relvitult ja kaitse all Idlibi linna, mis on mässuliste käes. Võib kindel olla, et nad saavad uued relvad ja seda Idlibi peab hakkama samamoodi vereohvrite hinnaga vallutama. Jabur!

Assad andis teada, et suuri ehitus-taastamistööde tellimusi hakkavad saama riigid, kes olid sõjas tema poolt. Seega eeskätt Venemaa, Iraan ja Türgi. (Nafta)rikka riigina on Süürial jõudu peagi ehitustöödega alustada.

Obama on vestelnud telefoni teel Putiniga ja öelnud, et LKA andmetel õnnestus KGB-l mõjutada valimisi, mis teeb Trumpist presidendi. Seda operatsiooni kureeris Putin isiklikult. Obama lubab anda väärika vastulöögi.

Tööle hakkas Euroopa ühine positsioneerim issüsteem Galileo. Lähiaastail saab see täiendust ja muutub GPS-ist paremaks ja täpsemaks.

 1. detsember. Aleppo evakuatsioon käib läbi katkestuste ja raskuste. Pooled süüdistavad üksteist relvarünnakutes. Keegi ei tea isegi suurusjärku, kui palju seal piiramisrõngas inimesi on. Arvamused erinevad üle 10 korra.

Norra ilmateenistus ennustab meile jõuluks 25 kraadi külma, Vene omad 15. Praegu on aga 0 kuni pluss 2. Jõuluni nädal aega ka.

Keskkonnaaktivistid protestisid ministeeriumi ees kuuskede raievanuse vähendamise vastu, väites sellega tekkivat üleraiet. Olen ammu vaikselt imestanud, et raiemahud on juba üle 10 miljoni tihu aastas.

Metsa tootlikkuseks hinnati vanasti kuni 4 tihu hektari kohta aastas ja riigimetsamaad oli 2 miljonit ha. Seega 8 miljonit oli ülim piir. Aga kaasajal läheb arvesse ilmselt kogu mets, mis toob miljon hektarit juurde.

Tegelikult on Läänemaalgi veel sadu hektareid valgelepikuid, mida lageraie järel katlamajja viia. See on kiiresti taastuv ressurss.

 1. detsember. Rannarootsi muuseumi neljapäevaklubi memmed saatsid viimasele teekonnale staažika klubikaaslase Silvi Õismaa. Vanaproual jätkus eluaastaid 84. Üle keskmise vist.

“Rahva teenrid” ajasid täna segast. Üks neist oli kindel, et mingi minister ei tohiks kellelegi ette kirjutada, mida süüa, juua või suitsetada. Aga nad ei jõudnud oma jutuga põhimiseni – terviseriskideni, mida alkohol ja tubakas kaasa toovad. On aga ju nii, et aastas langeb tööturult välja sadu ja sadu seni tublisid inimesi, kes satuvad alkosõltuvusse või saavad suitsetamisest mõne raske haiguse. Nende ravi nõuab siis suuri summasid. Tunduvalt suuremaid kui nad oma tööelus haigekassale on maksnud. Mina pooldan riiklikku alkoholimonopoli ja tubakatarvitajate represseerimist. Näiteks sellega, et suitsetajad ei saa invaliidsustoetust jne.

Paapua Uus-Guinea rannikul oli võimas maavärin – 7.9 magnituuti. Kardeti tsunamit, aga õnneks ei tulnud.

Türgis Kayseri linnas plahvatas autopomm sõdureid vedanud bussi kõrval. 13 surnut ja 55 vigastatut.

Jeemenis käib sõda inimpommidega. Palgasabas seisnud sõdurite hulgas plahvatanud pomm viis teise ilma 30 noormeest. Nädal tagasi läks samalaadselt Allahi juurde 50 sõdurpoissi. ISIS-e töö.

Aleppos jäi evakueerimine segaduste pärast seisma. Homme ehk saab jätkata.

Hea uudis ka. ERR tähistab 90. sünnipäeva. Kuldmikrofoni sai David Vseviov, kes on eetrisse andnud juba üle 700 ajaloosaate “Müstiline Venemaa”. Sari on kestnud juba 20 aastat. Mees on 67-aastane.

 1. detsember. 4. advent. Ilm on pehme, Šotimaiselt niiske ja mingit külmalainet või lumesadu jõuluks tulemas ei ole. Tõsi, teisipäeval jõuab Norra rannikule vinge torm ja vihm, aga see ei ületa eeldatavalt Skandinaaviat ja meil jätkub vaatamata talve algusele sügis. Praegu on maa veel eelmisest külmast kõva ja pori pole ka. Asi seegi.

Haapsalu puhkpilliorkester sai 35-aastaseks ja lõpetab sel puhul tegevuse. Aarne Õunapuu on teinud meie puhkpillimaastikul orkestri dirigendina elutöö ja kuigi mees jõuab nüüd (alles) pensioniikka, on jätkuvalt hea tervise juures. Lihtsalt isu on otsas, et võidelda kõige selle nimel, mis orkestrist hea orkestri teeb.

 1. detsember. Täna ristitakse Leiger Tallinna vanas sadamas.

Tartu Mill on milliga riiki tõmmanud. Varifirmad esitasid võltsarveid ja TM võttis käibemaksu tagasi.

Korruptsioon võtab ametid ka mitmelt Eesti lihatööstuste juhilt, sest Soome omanikud tuvastasid, et mehed on tellinud 28 miljoni eest teenuseid iseenda või oma osalusega firmadelt.

Aleppost siiski veetakse episoodiliselt rahvast välja. Ööpäevaga ca 10 000. ÜRO võttis vastu resolutsiooni, mis saadab vaatlejad Alepposse. Linnas on veel tuhandeid inimesi, ka mässuliste võitlejaid, kes ilmselt kardavad relvi maha panna, kaitstes ennast lõpuni.

Riigikogu võttis täna vastu 2017. aasta eelarve.

Poolas on olukord pinev, sest parlament viskas enamiku tüütutest ajakirjanikest ukse taha. Need nüüd nõuavad ajakirjandusvabadust ja kritiseerivad parlamenti ja valitsust. Asja püüavad päästa president Duda ja Tusk EL-ist.

Hilisõhtune uudis Türgist. Ankaras lasi märulipolitseinik kunstinäituse avamisel maha Vene suursaadik Andrei Karlovi. Enne, kui ta ise maha lasti, jõudis hüüda, et see on kättemaks Aleppo eest. Erdogan ja Putin nimetavad seda provokatsiooniks, sooviga uuesti rikkuda Vene-Türgi suhted.

 1. detsember. Eile hilisõhtul rammis Berliinis röövitud veoauto inimmassi jõululaadal. Surma sai 12 ja vigastada ca 50 inimest. Afgaanist või pakistanlasest autojuht üritas põgeneda, kuid saadi kätte. Autost leiti surnud poolakast autojuht, kes oli ilmselt röövi käigus surma saanud ja kõrvalistmele lükatud. Auto teenindas ehitusettevõtet.

Mang! Sa lasid mööda! Rahuaega Euroopas enam ei tule. Tulevad rahulikumad momendid pideva islamistliku sissisõja käigus. Aga rahuaega ei tule ka kogu islamimaailmas. Šiiidid, sunniidid, alaviidid, jeziidid, juudid, bandiidid, türklased, palestiinlased ja kurdid jäävadki (põhiliselt) üksteist tapma. Kurb tõde tuleviku kohta.

Irkutskis on metanoolisisaldusega pesuvedeliku joomise tõttu surnud juba 70 viinanina. Peaminister Medvedjev süüdistab keemiatööstust, et niisugune tappev segu on müügiketti lastud.

Valijameeste kogu kinnitas Trumpi presidendiks. Ja kuigi üldsus püüdis valijamehi suunata oma eelistuste muutmisele, sai Trump tegelikult hoopis mõne hääle Clintoni arvelt juurdegi. Kui ma õigesti aru sain, siis valijamees Bill Clintongi hääletas hoopis Trumpi poolt.

Ridala volikogu andis alla ja otsustas liituda Haapsalu linnaga. Ega siin ilmas polegi midagi lõplikku. Vallad, mis moodustati 25 aastat tagasi, on tõesti paljudel juhtudel oma aja ära elanud. Tõesti! Liiga palju on riigis omavalitsusi, kus rahvaarv jääb alla 3000. Seda on tõesti vähe, et näiteks gümnaasiumiharidust pakkuda. Aga riik otsustas panna alampiiri 5000 peale. Ilmselt kurva perspektiiviga, et kümne aasta pärast on ehk 3000 järel. Siinjuures jäi tähelepanuta, et näiteks Läänemaa on väga hõreda asustusega ja liida või lahuta – kolklus eehk ääremaastumine on paratamatu.

Mihkel Mutt ilmutas raamatu “Eesti ümberlõikaja”. Seal on sarkastilises võtmes puudutatud ka haldusreformi. Siiski, lugedes Muti seekordset teost, on ilmne, et ta valutab südant Euroopa identiteeti hävitava migratsioonilaine(te) pärast. Paralleelid Rooma riigi hukule eelnenust on väga otsesed ja õpetlikud. Mutt on osanud suure tõe osavalt karikeeritud tegelastele suhu panna, mis jätab tema enda arvamuse igaks juhuks (varjamatult) varju.

Ja veel. Mehhikos tekkis tulekahju ja plahvatasid jõuluturul ilutulestiku raketid. Hukkunuid 30 ja vigastatuid 70. Päästeteenistusel ei jäänud muud üle, kui piirata ala sisse ja lasta põleda, mis põleda tahab. Liiga ohtlik oli läheneda ja kustutama asuda.

 1. detsember. Pööripäev. Maa on must, sooja paar kraadi ja asub tuult tõstma. See on õrn hingus tormist, mis ründas Šotimaad ja Norrat.

Sakslased tunnistasid, et autojuhi pähe kinni püütud afgaan polegi tegelikult asjaga seotud. Kes tegi? ISIS tunnistas teo omaks. Aga ISIS-e kuri käsi oli tuneeslane.

Paari nädala eest toimus inetu lugu Berliini metroos, kus naisele löödi jalaga selga ja see veeres pikast trepist alla. Esimene reaktsioon – niikuinii pagulaste tegu. Nüüd on teada, et tegemist oli Bulgaaria mustlaste pundiga. Minu meelest pole vahet. Need ongi ühte verd.

Ida-Ukrainas läks jälle tõsisemaks lahinguks. Näib, et algatajad on Donetski mässajad. Ukraina läks vastupealetungile ja hõivas mõned strateegilised positsioonid.

Itaalia vulkanoloogid teatavad märkidest, et Napoli-alune supervulkaan võib peagi ellu ärgata. See saab küll suurimaks looduskatastroofiks Euroopas läbi aastatuhandete ja ähvardab mitut miljonit inimest Campagnias ja kümneid miljoneid Türreni, Ioonia, Liguuria, Aadria ja Vahemere kallastel.

Neljapäeval, 22. detsembril ilmutas Maaleht Mangi ennustuse 2017. aastaks. Saab olema jällegi huvitav lugeda ja võrrelda tegeliku eluga. Elu on aga põnev ja paljuski saame naeratuse asemel manada näole vaid valu- või vastikusgrimassi.

Vastikusgrimassi põhjustas minul ja arvatavasti väga paljudel Ridala valla inimestel Lääne Elus ilmunud Ott Valliku karikatuur, kus Ridala vald visatakse ajaloo prügikasti. See on karjuvalt ebaõiglane hinnang eduka ja edumeelse valla veerandsaja-aastasele tööle. Ridala vald ei ole ebaõnnestunud projekt, nagu näiteks omaaegsed oblastid Eestis, hitlerlik Suur-Saksamaa või kommunistlik Põhja-Korea. Ajalukku läheb Ridala vald kindlasti väärika näitena omavalitsusüksusest, kus juhtkond tegi kõik endast oleneva, et elu edeneks.

Assadi režiim teatab, et Aleppo on nüüd jälle 100% valitsuse kontrolli all ja riigikord kehtib neljas suurimas linnas.

Sakslased otsivad tuneeslasest autojuhti, kel eesnimeks Anis. Mees jätnud oma dokumendid autosse, millega rahva sekka kihutas.

Moskvas tehti kõrgeimal tasemel matused Andrei Karlovile.

 1. detsember. Omapärane protest on kerkinud Trumpi inauguratsiooni vastu. Raske on leida popstaare, kes oleks nõus sellel rituaalil 20. jaanuaril esinema.

Itaalias Milanos lasid politseinikud maha Anis Amri, keda sakslased olid mitu päeva taga ajanud.

Liibüast kaaperdasid kaks tegelast reisilennuki 115 inimesega pardal ja lasid end Maltale viia. Seal andsid alla.

Kaljulaid kuulutas nn kobareelnõu välja, sest põhiseaduse järgi pole tal õigust sellest keelduda, ehkki selle menetlemine talle ei meeldinud.

Eesti Pank ütleb, et 719 miljonit krooni on ikka veel rahva käes ja ilmselt kõik ei jõuagi kunagi vahetuseks panka. Keskmiselt tilgub panka tagasi ca 600 000 eurot kuus.

Kära käib ka selle ümber, et Kaljulaid ei taha kirikusse minna. On õigustajaid, on halvakspanu.

Täitus ka väga õnnetu ümmargune arv. Vahemerd ületades on uppunud tänavu juba 5000 migranti.

 1. detsember. Jõululaupäev. Ilm on tormine ja vihmane. Tuul ulub akende taga ja kella kümneks on vaid pisut valgenenud. Õhusooja on praegu ühepalju Süürias, Eestis ja põhjanabal. See tähendab, et nulli lähedal. Pooluse kohta on see 20 kraadi tavalisest kõrgem, meil tavaline ja Süürias külmavõitu.

Teadlased ütlevad, et pooluse soe on inimeste kätetöö. Mina ei usu. Lihtsalt ühel aastal on ühtmoodi, teisel teistmoodi. 1997. aastal oli oktoobris lumi maas. Siis sulas ära ja rohkem sel talvel ei tulnudki. Juba 1998. aasta aprilli keskel õitsesid toomingad. Nüüd võib samamoodi minna, kuigi ennustatakse ikka veel kõva talve. Lähitulevik toob aga kohe jõulude jätkuks mitmeks päevaks tormituuled ja kõik kaasneva. Võib arvata, et paljud kodud on uusaastaöösel vaid küünlavalgel, mõnel sõidab katus ära täiesti reaalselt ja mõnes farmis pole jälle loomadele vett ega masinlüpsi. Aga saame näha.

Lõpetasin Muti “Eesti ümberlõikaja” lugemise ja olen loetu mõju all. Soovitan kõigil lugeda, kes maailma asjade vastu huvi tunnevad.

 1. detsember. Aasta pole veel läbi ja Jumal pole viimast sõna öelnud! Täna varahommikul startis Adlerist Vene kaitseministeeriumi reisilennuk TU-154 92 sõjaväelasega Latakia (Süüria) suunas. Kaks minutit hiljem kukkus lennuk Musta merre. Vaevalt sealt keegi eluga pääseb. Kes tegi? Jumal? Allah?

Saksamaal leiti Augsburgi linnas ehitustööde käigus sõjaaegne 1,8-tonnine lennukipomm. Evakueeritakse 50 000 inimest.

Filipiine ründab pärastlõunal supertaifuun. Millega see hakkama saab, paistab hiljem.

Täna saab 65-aastaseks piiskop Tiit Salumäe. Palju õnne ja pikka iga!

Südamepuudulikkusse suri 53-aastane Briti pop-staar George Michael.

Lõuna-Tšiilit tabas 7,6-magnituudine maavärin. Kardeti ka tsunamit, aga (vist) jäi ära.

Iisraeli peaminister on raevus ÜRO julgeolekunõukogu ja USA peale, sest USA ei vetostanud nõukogu otsust, mis keelab Iisraeli asundustegevuse Palestiinalt vallutatud aladel.

 1. detsember. Eile õhtul oli meil laud pikk. 11 kallist sugulast etlesid jõuluvanale, sõid-jõid kõhud täis ja jutustasid öösel kella kolmeni. Tore oli!

Venemaa kuulutas välja üleriigilise leinapäeva. Lennukatastroof, mille peasüüdlaseks peetakse lennukit ennast, viis hetkega igavikku 9 TV-ajakirjanikku, Aleksandrovi-nimelise koori, tosina sõjaväelasi ja kaheksa meeskonnaliiget. Pole teada, mis päev veel toob.

Toob küll! Taifuun Nock-Ten on Manilas saanud alguseks kuus ohvrit.

Austraalias peatas turistide vastuvõtu Urulu rahvuspark, kuna maha tuli ebatavaliselt suur kogus vihma.

Elizabeth II loobus jõulujumalateenistusest, sest katedraalis oli külm. Seda pole varem aastakümneid juhtunud. Ju hakkab proua vanaks jääma.

Afganistani relvajõududel õnnestus välja peilida ja tappa Kunduzis viibinud Talibani liider.

Seda aastat on veel viis päeva. Hoiame hinge kinni, et enam-vähemgi rahulikuks jääks.

 1. detsember. Taani väinadesse siseneb suur torm. Ohutuse mõttes suletakse liiklus Örebro sillal. Meist läheb see lõuna poolt läbi.

Täna kirjutasid liitumislepingu alla Pärnu linn, Audru ja Paikuse vallad. Kokku on nüüd pärnakaid 51 000.

Õhtul peaks saama liitumislepingud alla kirjutatud ka Ridala valla ja Haapsalu linna vahel. Kokku napp 14 000 inimest.

Liitumislepingud kirjutati alla umbes saja kohalviibija pilgu all. Enamik oli tulnud kuulama naiskoori Kaasike kontserti ja õnnitlema Kristel Engmanni Johannese koguduse teenetemärgi saamisel.

On tähelepanuväärne, et lepingu allakirjutanuile ei kingitud ainsatki lille, aga kirikus oli paarkümmend inimest, kes aplodeerisid ja tõusid püsti. Ridala volikogu oli esindatud liitumise pooldajatega (4-5 liiget). Huumoriga vürtsitatult on terake tõtt seigas, et Haapsalu linna juhtkond ja fännklubi oli pead kiilaks püganud, Ridala esindusel olid (esialgu veel) juuksed peas.

Venelased leidsid üles ja dešifreerisid lennuki ühe musta kasti. Väidetavalt tegid lendurid mingi vea, aga ka lennukil endal oli tehniline probleem kõrgustüüri klappidega tiibadel, mis ei töötanud nagu vaja.

 1. detsember, kolmapäev. Täna saab 24-aastaseks Rannarootsi muuseum. Laias maailmas oli õnneks üsna rahulik.
 2. detsember. Meedias vaatavad kõik lõppevale aastale tagasi. Märksõnadeks on Brexit, Trump, Aleppo, Erdogan. Kaljulaid, Savisaar, Ratas. Siit uudissõna – refivahetus, ja samast seeriast – peenhäälestus.

Läänemaal nutetakse maakonna lagunemise pärast. Ratas annabki täna teada, et aasta pärast pole maavalitsusi ka.

Vikerraadio küsib, kas Eestis peaks ka mõtlema Soome eeskujul kodanikupalgale? Minu arvates peaks kehtestama 2018. aastast kodanikupalga naistele, kes saavad tagasiulatuvalt alates 1. oktoobrist 2017 emaks. Ema kodanikupalk võiks olla 400 eurot iga lapse pealt sünnituspäevast kuni lapse 8-aastaseks saamiseni. See meede on küll kallis, kuid arvatavasti tooks juurde kuni 5000 lisasündi aastas, mis võiks viia mingi iibeni.

 1. detsember. Obama vastas Vene häkkerite katsele mõjutada valimisi 35 diplomaadi väljasaatmisega. Lisaks personaalsed sanktsioonid Vene luureorganite juhtkonna suhtes.

Öösel kl 12 algas Süürias riigivõimu ja mässajate vahel Vene ja Türgi organiseeritud relvarahu. See ei käi ISIS-e kohta, kuid võib osutuda tugevaks käiguks selles “malelahingus”. Enne Aleppo (lipu) langemist polnudki see võimalik.

Soome kohus mõistis endise Helsinki politseijuhi Aarnio 13 aastaks vangi, kuna tema oligi narkoäri korraldaja, mille tulemusena jõudis Soomes turule 719 kg hašišit.

Iga päev upub Vahemerre keskmiselt 14 migranti. Aastaga 5100. See on umbes 2% kogu rändest.

Vene välisministeerium tegi omapoolse käigu, mida aga Putin ei kinnitanud ja seega jäi USA diplomaatide väljasaatmine (esialgu?) ära. Ilmselt ei taha Putin suhteid päris hukka lasta minna, sest Süürias ja Iraagis läheb USA-d Trumpi juhatusel tarvis. Trump nimelt kommenteeriski Obama sammu sõnadega, et “läheme parem oma asjadega edasi”. Seega on arvata, et Putin loodab oma diplomaadid juba jaanuari lõpus USA-sse tagasi saata.

 1. detsember. Aasta saab läbi. Moslemitel on oma ajaarvamine. Bagdadis korraldati kaks pommiplahvatust rahvarohkel turul. Ikka kümneid surnuid ja sada vigastatut.

Süüria mässulised ähvardavad vaherahu lõpetada, kui valitsusväed rünnakuid jätkavad.

Putin surub peale rahuläbirääkimisi Astanas Kasahstanis, mis peaksid peagi, jaanuaris algama.

Kell on 14, mis tähendab, et tšuktšidel ongi jaanuar käes.

Lääne-Euroopa pealinnad valmistuvad uue aasta saabumiseks rohkearvuliste ja raskelt relvis politseiüksuste saatmisega rahvarohketesse paikadesse. Tallinn suleb Kaarli puiestee autotranspordile keskööks, lubades liiklema vaid bussid ja taksod.

Helsingis kihutas ca 30-aastane mees sõiduautoga kõnniteele, vist bussipeatuses. Viga sai neli inimest, juht jäi terveks. Esialgu kahtlustatakse tal terviseriket.

Aasta lõppes raske terrorikuriteoga Istanbuli Euroopa osas. Kaks jõuluvanaks riietunud meest läksid suurde ööklubisse, kus lõbutses ligi 700 inimest ja avasid valimatu tule rahva pihta. “Jõuluvanad” rääkisid omavahel araabia keelt. Ja kuigi Istanbulis valvas korda 17 000 politseinikku, juhtus see ikkagi.


KOKKUVÕTTEKS: Mang ei hiilanud kuigivõrd oma horoskoobiga. Väga palju läks mööda või juhtus suure ajanihkega, mis tähtede seisu arvestades ei oleks nagu seotud. Mõnigi ennustus läks täppi ka, kuid tunnistagem – vähevõitu. Kaldun arvama, et puhtalt loogika pealt võiks samahästi või täpsemini ennustada.

Möödas nüüd on päevad,
nädalad ja kuud.
Otsa saanud aasta,
mis alles oli uus.

Juhtus head ja halba,
kui aastais igas muus.
Kes aga uut nüüd kardab,
ei ole õigest puust.

Aeg ongi maha jätta
see kaks-null üks ja kuus.
Ja julgelt ette võtta,
nii plaanitut, kui muud!

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.