Pärnus valmistutakse hädaolukordadeks

Täna, 10. jaanuaril vaatame Pärnus tagasi 2005. aasta jaanuaritormile ja arutame üheskoos selle üle, kuidas meie inimesed on valmis hädaolukordadeks, teatas Päästeamet. Tartu Ülikooli Pärnu kolledžis toimub teist korda lähiajaloo suurimale tormile pühendatud konverents. Teemadest ja aruteludest on osa saama kutsutud eri ametkonnad, kes üht- või teistpidi on hädaolukordadega seotud ning ka kogukondade esindajad.

Seekordsel Elanikkonnakaitse konverentsil räägitakse kogemustest nii 2005. aastast kui ka hilisemast, mil torm ja veetaseme tõus on kimbutanud inimesi ja ettevõtteid. Lisaks tuleb kõne alla elanike valmisolek hädaolukordadeks üldiselt ja toome sisse ka reaalsed kogemused, kuidas inimesed kriisiolukordades hakkama saavad.

Näiteks jagavad kaks noort päästeametnikku oma kogemust, kuidas nad kaks nädalat ilma elektrita elasid – nende õppetunnid ja kuidas nad oma igapäevaste toimetustega toime tulid. Jutuks tuleb Soomaa elanike kogemus iga-aastaste ja pidevate üleujutustega. Mida teevad nemad , et elada oma elu tavapäraselt, vaatamata sellele, et vesi pidevalt tuppa tungib. Jagatakse sedagi teadmist, et seal kandis ei ole see enam ammu katastroof vaid turism.

Kuidas saab hakkama tervishoiuasutus, kui puudub elekter, vesi ning katkenud on kanalisatsioon, räägib Kuressaare haigla esindaja. Riigikantselei elanikkonnakaitse rakerühma juht Margo Klaose keskendub inimeste valmisolekule tormi korral ja demonstreerime aktiivsete noorte eestvedamisel, ajurünnakuna valminud üleujutuste teavitussüsteemi. Süsteem annab kindla piirkonna elanikele SMS-i teel märku, kui üleujutuse oht tekib ja millal see nendeni jõuab. Kriisiolukorras on väga suur roll ka meedial. Konverentsil räägimegi sellest, kuidas ajakirjandus kriise tajub ja vastutusest õnnetuste kajastamisel. Heidame pilgu ka lähitulevikku, millised kliimamuutused ootavad meid ees ca 50-60 aasta jooksul ja kuidas me nendeks valmistuma peame.

Lisaks põnevatele teemadele pakutakse konverentsil osalejatele võimalust maitsta kaua säilivatest toiduainetest roogasid. Menüü aluseks on sama toiduvarude nimekiri, mida üldisemalt inimestele kriisiolukordadeks valmisolekuks soovitame varuda. Jagame ka toiduvalmistamise videoõpetust ning retsepte.

Konverents toimub sellisel kujul teist aastat ja on algselt pühendatud 2005. aasta jaanuaritormile. Eesmärk on hoida teema pildis ja meenutada piirkonna inimestele, mis ohud meid varitsevad ning kuidas nendeks valmis olla. Esimesel aastal oli rõhk peamiselt just tormil ja veetaseme tõusul ning kuidas erinevad ametkonnad ja asutused nende tormide puhul reageerisid.

Konverentsi teemade ja mõtetega saad ennast kursis hoida Päästeameti Twitteri kontol https://twitter.com/paasteamet. Kaasa saab rääkida kasutades #valmisolek

Allikas: Päästeamet

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.