Mullu avastati Eestis 518 võltsitud europangatähte

Eestis avastati 2016. aastal 518 võltsitud europangatähte: esimesel poolaastal 275 ja teisel 243 võltsingut ehk 12% vähem kui esimesel poolaastal.

Kõige rohkem avastati Eestis eelmisel aastal 50-euroste pangatähtede võltsinguid – 348 võltsingut, 67% võltsingute koguarvust.

2016. aastal registreeriti 500-euroste võltsinguid 77, kuid sellest 68 olid pangatähte imiteerivad suveniirrahad, millel oli ka vastav pealetrükk.

Euroalal tervikuna moodustavad ligikaudu 80% võltsingutest 20- ja 50-eurosed pangatähed, mida on umbes samas suurusjärgus aasta varasema ajaga võrreldes. Võttes arvesse ringluses olevate europangatähtede hulka, on võltsingute arv väike nii Eestis kui ka euroalas.

Eesti Pank juhib tähelepanu, et ehtsat pangatähte on võimalik igal inimesel ära tunda, kui kasutada lihtsaid võtteid pangatähe turvaelementide tuvastamiseks. Selleks tuleb rahatähte katsuda, vaadata ja kallutada ning kahtluse korral võrrelda mõne ehtsa pangatähega.

Pangatähe turvaelemente ja nende tuvastamise viise on  kirjeldatud uute pangatähtede veebilehel. Võltsingukahtlusega pangatähe või mündiga tuleb pöörduda politseisse, kes määrab kahtlasele rahale ekspertiisi.


Vaata: Visuaalne selgitus rahatähe ehtsuse kontrollimiseks katsu-vaata-kalluta meetodiga uue 50-eurose näitel.  

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.