Naised, hoolige oma tervisest – on emakakaelavähi ennetamise nädal

Sel nädalal tähistatakse rahvusvahelist emakakaelavähi ennetamise nädalat, mille eesmärk on juhtida tähelepanu naiste, meditsiinitöötajate ja ühiskonna tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ja varase avastamise tähtsusele.

Igal aastal saab Eestis hirmutava emakakaelavähi diagnoosi pea 200 naist. Kuigi meditsiin areneb ja ravivõimalused aina paranevad, saab haigus ometigi igal aastal võitu ligi 70 naisest. Haigestumuse risk on kõrgem 40.-50. eluaastates naistel, kuid päris kaitstud pole ka nooremad.

Ida-Tallinna keskhaigla naistearsti dr Gabor Szirko sõnul on ei ole olukord Eestis kuigi hea. „Haigestumine ja suremus on Eestis ligi kaks korda kõrgemad Euroopa keskmisest ning pea viis korda kõrgem võrreldes riikidega, kus emakakaelavähi ennetustöö toimib eeskujulikult,“ selgitas Szirko.

Kahjuks on Eestis küllaltki suur osa naisi, kes ei osale üldse uuringul. „Algstaadiumis emakakaelavähk ja eriti vähieelne seisund – düsplaasia – on enamasti sümptomiteta. Seega ei ole paremat strateegiat haiguse ennetamiseks kui usin sõeluuringutel osalemine,“ lisas dr Gabor Szirko.

Emakakaelavähki haigestumust ja suremust on võimalik vähendada vähieelsete seisundite avastamisega sõeluuringul ja emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetava sugulisel teel leviva papilloomviiruse (HPV) vastase vaktsineerimisega. Vaktsiin ei taga aga sajaprotsendilist kaitset ning seetõttu peavad ka vaktsineeritud naised regulaarselt uuringutel käima.

Emakakaelavähi sõeluuringutele kutsutakse 30-55-aastaseid ravikindlustatud naisi iga 5 aasta järel. Sel aastal on sõeluuringute oodatud naised sünniaastatega 1962, 1967, 1972, 1977, 1982 ja 1987 – neile saadab Haigekassa nimelised kutsed.

Uuringul osalemiseks ei pea aga tingimata kutse saamist ära ootama, sest uuringule võib registreeruda iseseisvalt juba täna. Selleks tuleb helistada omale sobivaimasse teenust osutavasse tervishoiuasutusse. Haigekassa lepingupartnerite kontaktid emakakaelavähi sõeluuringu teenuse osas leiate Haigekassa kodulehelt.

Ida-Tallinna keskhaiglas saab uuringule registreerida Tõnismäe, Ravi ja Magdaleena üksuse registratuuris koha peal või helistades telefonil 666 1900. Järjekordi uuringule pole ning seega saab aja väga kiiresti.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.