Reklaamtekst: Kas finantsiline vabadus on võimalik?

Kas+finantsiline+vabadus+on+võimalikFinantsiline vabadus – sõnapaar, mis võib tunduda niivõrd kaugena, et näib, nagu seda ei olekski võimalik saavutada. Kas see ongi kõigest kauge unelm või on see reaalne eesmärk? Kas on võimalik saavutada rahaline seis, kus suurema ostu tegemiseks ei ole ainus valik väikelaen või tarbimislaen, kus sa ei pea muretsema järgmise kuu pärast ning tunned end turvaliselt?

REKLAAMTEKST

Finantsiline vabadus on kõigi jaoks erineva tähendusega. Mõne jaoks tähendab see miljoneid pangakontol, mõni ihaldab lihtsalt elu, kus ei ole vaja homse pärast muretseda. Üldises mõttes tähendab finantsiline vabadus elu, kus su igakuised tulud ületavad kulusid ning seda pidevalt. See ei ole aga sugugi võimatu.

Sellise eluni jõudmiseks pead looma endale n-ö kuulikindla eelarve. Kui sul on pidevalt oma rahast täielik ülevaade, on tunduvalt lihtsam mõista oma kulutusi ning hoida kontrolli all raha. Pea meeles: raha ei tohiks sind kontrollida, vaid sina peaksid kontrollima raha. Kui sul on eelarve, kus on kirjas kõik fikseeritud väljaminekud nagu toit, kodukulud ja muu selline ning teisalt paned kirja ka sissetulekud, näed juba selgemalt, kuidas kulusid vähendada.

Üks asjaolusid, mis takistab tihti parema rahalise seisuni jõudmist, on kulutuste pidev suurenemine. Kui sissetulek suureneb, võib paratamatult tekkida ahvatlus osta uusi asju või teha muid väljaminekuid. Nagu lausub ka vanasõna: “Süües kasvab isu”. Nii ei ole aga võimalik vabade vahendite suurust kuidagi kasvatada ning jäädki kahjuks kinni pidevasse tsüklisse, kus kuu lõpus on ikkagi raha otsas. Ära andu laenudele ja krediitkaartide ahvatlustele – osta tooteid üksnes siis, kui sul on selleks olemas piisavalt suur rahasumma.

Seetõttu on konkreetse eelarve loomine väga oluline ning veelgi tähtsam on eelarve järgimine. Isegi, kui see tähendab, et pead paari aasta jooksul püksirihma rohkem koomal hoidma, aitab see ehitada stabiilsema rahalise seisu ning enne, kui sa arugi saad, ei pea sa enam sente sõrmede vahel veeretama.

Samaaegselt on oluline ka raha tasapisi kõrvale panna. Kuldse reegli kohaselt tuleks säästa vähemalt 10-20% oma sissetulekust iga kuu. Kui säästad kas või 100 eurot iga kuu, teeb see juba aastas 1200 eurot, kümne aasta jooksul aga 12 000 eurot, mis on vägagi arvestatav summa. Unustada ei tohi ka pensionipõlveks säästmist, seega peaksid ka panustama oma pensionisambasse – jooksev säästmine hoiukontol ning investeerimine pensionisambasse peaksid saatma su igakuist eelarvet.

Kõige keerulisem on enda motiveerimine. Hiljutise uuringu kohaselt takistab paljusid inimesi finantsilise vabaduse poole pürgimast just ebapiisav riskeerimine ning enesekindluse puudumine. Kardetakse, et kaotatakse oma raha, pole piisavalt oskusi või on muid piiranguid. Kuigi on selge, et puhtalt motiveeritud mõtlemine ei aita sissetulekut suurendada ning on vaja teha teadlikke samme tulude ja kulude tasakaalustamisel, algab kõik siiski mõtlemisest. Motivatsiooni jõud on võimas ning kord, kui oled endale pannud eesmärgiks suurendada sissetulekuid ja võtad oma eesmärki tõsiselt, näed, kuidas oled tööl inspireeritum, teed kõike kirglikumalt ning otsid teadlikult erinevaid viise sissetuleku kasvatamiseks, olgu see kas või vabakutseline töö või ettevõtlusega alustamine üleüldiselt.

Seega, kui oled ammu unistanud kaugena näivast finantsilisest vabadusest, siis ei ole vaja teha muud, kui alustada strateegilise planeerimisega ja hakata samm-sammu haaval eesmärgi poole liikuma. Alusta säästmist, investeeri tulevikku ning hoia kuludel silma peal – nii jõuad ihaldatud sihini kiiremini, kui üldse oskasid arvatagi.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.