Muutuste aeg ka jalgpallis: Lõuna-Läänemaa Jalgpalliklubi valmistub maakonnavahetuseks

Lõuna-Läänemaal algab uuest aastast uus ajajärgk. Hanilas ja Lihulas ei jää Läänemaast alles mitte midagi. Vaid uus nimi – Lääneranna vald – tuletab meelde kodumaakonna nime. Elu peab minema edasi aga uutmoodi.

Spordirindelgi tuleb väga palju muudatusi. Meie lapsed hakkavad võistlema Pärnumaa koolidega. Kuidas ja kus, see vajab ilmselt palju kohanemist. Täiskasvanud aga saavad soovi korral osaleda erinevate alade Pärnumaa meistrivõistlustel.

Ülikeeruline, ilmselt aga võimatu on see, et Pärnumaa valdade suvemängud toimuvad veel kunagi Virtsu pargis, nii nagu Läänemaa suvemängud toimusid 2016. aastal. Või mängitakse Pärnumaa valdade pallimängude turniirid Lihula staadionil, nii nagu mitmel korral varem Läänemaa suvemängudel.

Või otseselt ka kultuur – kas Lihula kõlakojas laulavad Pärnumaa ühendkoorid või tantsivad tantsijad, nii nagu Läänemaa rühmad? Mina ei usu.

Küll aga on üks spordiala, millel on ainsana viljakas alus suhtlemisel Pärnumaaga – see on jalgpall. Seda muidugi tänu 20 aastat kestnud väga tihedale koostööle Pärnu jalgpalliklubidega.

Pärnu klubidel on suur huvi

Pärnu ja Lihula jalgpallitreenerite esimene arutelu on Lihulas 15. märtsil. Paika pannakse koostöö alused, ühised eesmärgid ja tulevikuplaanid. Premium Liiga klubi Pärnu JK Vaprus peatreener Marko Lelov tõdes, et ees on kindlasti huvitav ja viljakas aeg.

Senisele tööle püüame juurde veel rohkem tõhusust. Koostöö Pärnu ja Lõuna-Läänemaa jalgpalli vahel on olnud pikk ja väga viljaks. Sel sajandil on Lõuna-Läänemaalt 20 noorjalgpallurit kodukohast Pärnusse õppima minnes leidnud uue klubi.

Pärnu JK Vaprus, Pärnu Jalgpalliklubi, Pärnu Kalev, aga ka Vändra JK Vaprus on olnud klubid, kes meie noortele uueks jalgpallikoduks on saanud. Põhiliselt on jätkusuund olnud õppima asumine pärast Virtsu põhikooli või Lihula gümnaasiumi 9. klassi. Kuid on ka noori, kes asunud Pärnusse mängima pärast gümnaasiumihariduse saamist.

Siiski ei ole toimitud “põrsas kotis ostmise” järgi. Pärnu treenerid on käinud vaatamas meie noorte võistkondade mänge ja külastatud on ka Lõuna-Läänemaa Jalgpalliklubi treeninguid. Toimitud on väga professionaalselt.

Noori on Pärnu klubidesse siirdunud Lihulast, Kirblast, Virtsust, Kõmsilt, Vatlast. Pärnu noortevõistkonnad on osalenud noorteturniiridel Lõuna-Läänemaal ja siinsed noored jälle Pärnus.

Tegus pole olnud ainult noortetöö. Ka täiskasvanute võistkondade koostöö on olnud tihe. Lihulas on mänginud nii valitsev Eesti naiste jalgpallimeister Pärnu Jalgpalliklubi, korraldatud on ühisturniire ja peetud on isegi sõprusmäng Lihula Jalgpalliklubi meeskonna ja Premium Liigas mängiva Pärnu Linnameeskonna vahel. Kõikide nende klubide treenerid soovivad väga, et senine koostöö jätkuks ja hindavad kõrgelt seda tööd, mida maakohas tehtud.

Pärnu Jalgpalliklubi noortetreener Mart Paumäe imetleb stabiilsust: “Mina tahan, et kõik jätkuks. Mind hämmastab selle väikekoha ülim stabiilsus. Igal aastal on head võistkonnad. Ja mitmed väga head persoonid. Paljud on jõudnud ka noortekoondiste vaatevälja.” Paumäe sõnul võiks haldusreform ehk seda koostööd tugevdada.

Virtsus ja Lihulas 23 aastat peetud jalgpallitreeningud on suunatud kindlasti ka sellele, et treeningu kaudu kasvaks lapsest korralik inimene. Selleks on vaja head suhtumist treeningutesse, treeningukaaslastesse, mängu endasse. Ajaga on aga need parameetrid veidi nihkesse läinud. Noorsportlane tänasel päeval ei ole oma üldisest suhtumisest kaugelt enam see, kes varem. Tänapäeva laste õigused ja kohustused koolis on pööratud pea peale ja läbi selle on ka treeningul noortele sportlastele nõudmiste esitamine keerulisem. Siiski treenivad meil lapsed, kellel enamikul paigas arusaam – miks treenida? Just selline suhtumine toob ka isiksuste esilekerkimise.

Pärnu JK Vaprus treener Kalev Pajula toob esimeseks tõsiasjaks just selle, et temale on sattunud selliste omadustega noored: “Minu koostöö Lõuna-Läänemaaga on hea. Muidugi on see ka tulevikus vajalik. See töö on olnud seal väikeses kohas tänuväärne. Kui meie linnaski oleme raskustes komplekteerimisega, siis seal on alati kvaliteetsed pundid. Jälgin neid alates 2005. aastast – siis, kui mängisid 1991 sündinud poisid. See oli väga hea punt. Olen saanud Lihulast oma erinevatele võistkondadele kaptenid – Rocco Mõtt ja Andro Aavik. See just näitab isiksuste kasvatamist.”

Lõuna-Läänemaa jalgpall ja Pärnumaa jalgpall hakkasid ühte jalga astuma kõige varem tegelikult juba 20 aastat tagasi. Siis, kui toimusid maakoolide jaoks ülitähtsad turniirid Snickers CUP. See sai kogu siinse noortejalgpalli ja Pärnu jalgpalli koostöö aluseks, kui Virtsu kool ja Paikus kool alati neil turniiridel esikoha pärast pusisid.

Paikuse poiste legendaarse treeneri Indrek Zelinski esimene treener Märt Siigur oli justkui Virtsu poiste treeneri Jaanus Getreu esimene jalgpalliõpetaja. Tema järgi sai õpitud, suunatud, treenitud. Kuulatud tema nõuandeid ja soovitusi. Ja muidugi kasvas sellest välja koostöö. “Meie koostöö on olnud pikk ja meeldiv. Eredaim näide, kelle olen oma võistkonda Lõuna-Läänemaalt saanud on Virtsu poiss Harry Silling. Väga andekas ja tubli poiss,” märkis Zelinski.

Samuti väikeses kohas töötav Vändra JK Vapruse treener Ranet Lepik toob palju võrdlusi ja loob laiema pildi. Ta hindab Lõuna-Läänemaal tehtavat tööd tüdrukute ja naistega. Ja veel toob ta esile Lihula Jalgpalliklubi meeskonna osalemise Eesti meistrivõistluste III liigas.

Ranet Lepik: “Lõuna-Läänemaal on alati olnud palju häid noori. Samuti oleme mänginud koos erinevate noorte võistkondadega. Minu oma klubi on saanud Lihulast samuti täiendust. Andro Aavik ja Raiko Söötmaa toon kohe esile.” Samuti võrdleb ta kahte kohta, sest on ju Vändragi väikene asula. Edaspidine koostöö on Lepiku sõnul ainuõige.

Mõlemapoolne suur huvi

Huvi ja tahtmine on mõlemapoolne. Pärnu ja Lõuna-Läänemaa senine koostöö on olnud pikk ja sisutihe. Väga oluline, et noorsportlased on siin koolide lõpetamise järel leidnud õppima asumiseks sobiva kooli Pärnus ja treenimiseks sobiva jalgpalliklubi.

Noore klubivalik on aga senise ja võimaliku uue klubi vahel lähtunud esmalt alati lapse soovist. Muidugi on oma osa mänginud ka see, millist rolli uus klubi noorsportlases näeb, sest tegu on ikkagi tulemusspordiga.

Kõik, kes on soovinud jalgpalli edasi mängida ja seda kõrgemal tasemel, on seda alati ka saanud. Ja just seda senine tõhus koostöö Pärnu jalgpalliklubide ja Lõuna-Läänemaa Jalgpalliklubi vahel on võimaldanud.

Oleme uhked, et koos lastega treenides oleme jõudnud teatud kvaliteedini, et linnaklubide tase meie noori ei hirmuta. Vastupidi, meie jalgpallurid on alati seal ka läbi löönud.

Jaanus Getreu

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.