Läänemaa ühisgümnaasiumis käis esinemas Mihkel Raud

Mihkel Raud LÜGi õpilastele esinemas. F: Tõnu Tiit

6. märtsil külastas Läänemaa ühisgümnaasiumi kirjanik, muusik, saatejuht, ajakirjanik ja endine poliitik Mihkel Raud. Mihkel Rauda oli kuulama tulnud peaaegu kogu kool. Kohtumise juhatas sisse 11. M klassi õpilane Kaidi Liivamägi, kes luges ette katkendi Raua uusimast raamatust „Kus ma olen ja kuidas sina võid palju kaugemale jõuda“.

Mihkel Raua viimane raamat on elulooline eneseabiraamat (vähemalt nii Mihkel Raud ise väidab), mistõttu kujunes ka kohtumise peamiseks märksõnaks nõuanded. Raud rääkis lihtsalt ja ausalt oma elust ja tegemistest, kirjutamisest, mida noored peaks elus silmas pidama. Oma siirusega tabas Raud märki – ta suutis noori kõnetada.

Millest siis Raud rääkis? Näiteks tõi ta välja, kuidas iga sotsiaalmeedias tehtud postitus võib hiljem kirjutaja vastu töötama hakata, seega tuleb mitu korda läbi mõelda, enne kui midagi kuhugi postitada. Ka mõtleb Mihkel Raud igal hommikul, et tegu võib olla tema viimase päevaga – see aitab päeva ja oma aega rohkem väärtustada.

Raud rõhutas raamatute rolli inimeste elus. Raamatutest tuleb silmaring. Sellest, kas inimene on raamatuid lugenud, saab väga kiiresti aru. Töövestlustel on üsna tavaline, et küsitakse lemmikraamatu kohta. Raud lisas, et inimest mõjutavadki enim teised inimesed, kellega kokku puututakse, ja raamatud. Rauale endale meeldib lugeda näiteks elulooraamatuid ja näidendeid.

Küsimusi Mihkel Rauale oli õpilastel palju. Oleks veel olnud, aga 75-minutiline tund seadis raamid. Õpilased hinnangul oli kohtumine põnev ja hariv.

Kohtumine Mihkel Rauaga leidis aset kultuuriministeeriumi toetusel Viljandi gümnaasiumi koordineeritava projekti „Intriig eesti kirjandusest koolidesse” raames.

Monika Undo
Läänemaa ühisgümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.