Hiiumaa meretuulepargi arendaja lükkab vandenõuteooria ja valeandmete esitamise süüdistuse ümber

Hiiumaa rannikule planeeritava meretuulepargi vastased protestisid eile Kärdlas, muu hulgas seavad nad kahtluse alla osa keskkonnamõju hindamise aruande järeldustest. Arendaja lükkab need väited ümber.

Üht paljudest kohalike elanike rahulolematuse põhjustest selgitas Maalehele hiidlane Kalle Kruus, kes leiab, et keskkonnamõju hindamise (KMH) aruandes olev visuaalse mõju analüüs esitab valeandmeid. Ta väidab enda arvutustele tuginedes, et 12 km kaugusele merre planeeritud 100–160 tuugenit paistavad Hiiumaa rannikult inimese silmale palju kõrgemad, kui planeerijad ja KMH aruande koostajad väidavad.

Kruus on tuugenite visuaalse kauguse arvutustes võtnud võrdlevaks objektiks päikese ja selle läbimõõdu, kasutanud Pythagorase teoreemi, arvestanud maakera raadiust, kumerust ja teisi seesuguseks analüüsiks vajalikke näitajaid. Tema arvutus annab tulemuse, mis erineb oluliselt KMH aruandes esitatust.

Kalle Kruusi arvutuste tulemuse lükkab tuulepargi arendaja, Nelja Energia juht Martin Kruus ümber. Meretuulepargi keskkonnamõju aruande tuugenite visualiseeringud ja arvutused on teinud kogenud Taani ettevõte EMD International A/S.

KMH aruandes esitab Taani ettevõte üksikasjaliku selgituse, kuidas nad tulemuseni jõudsid. “Kui lugeda EDMi põhjalikku aruannet modelleerimise protseduurist, siis on selge, et ainuüksi Pythagorase teoreemi ja fotoaparaadiga varustatult tuulepargi visualiseeringut ära ei tee,” rääkis Martin Kruus. “Kuigi kasutatud algandmed on õiged, siis viga tekib hetkest, kui joonlauaga ei mõõdeta mitte päikese läbimõõtu, vaid kuma selle ümber. Kuna päikese diameeter saadakse liiga suur, on kogu järgnev arvutuskäik vale ning saadakse ka üleloomulikult suured tuulikud. Nii satuvadki 12 kilomeetri kaugusel asuvad tuulikud rannakivide vahele.”

Kokkuvõtlikult: päike paistab vaatlejale suuremana, kui see maalt vaadates tegelikult on, sest päike kumab, mitte ei ole oma tegelike piirjoontega. Seepärast on päikest mõõtkavaks võttes tulemus vale.

Vaata Maalehest, milline vahe on ametlikul ja Kalle Kruusi visualiseeringul ning millised on veel need põhjused, miks osa hiidlasi tuuleparki rannikumeres näha ei taha.  

One Response to "Hiiumaa meretuulepargi arendaja lükkab vandenõuteooria ja valeandmete esitamise süüdistuse ümber"

  1. uskmatu+toomas   9. märts 2017 at 15:56

    Kuulsate uuringute teostajate hulgas on ka inimesed.Eriti kekonnauuringute osas on võimalik tihti jõuda täpselt selle tulemuseni mis tellijale vajlik !

    Vasta

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.