TÄNA MAALEHES: Ülbed aardekütid kimbutavad põllumehi

Kui põllud asuvad detektoristidele huvipakkuvas piirkonnas, ootab viljakasvatajaid sageli ees ebameeldiv üllatus. Mahlast venekeelset sõimu kuuleb veel pealekauba.

Olav Kreen ja Valdur Kivikas harivad Lääne-Virumaal Viru-Nigula kandis 600 hektarit maad. Viimased kümmekond aastat on neile seltsiks käinud aardeid jahtivad detektoristid. Enamasti on tegu vene keelt kõnelevate meestega, kes saabuvad Ida-Virumaalt.

“Minu hinnangul on nad sealse piirkonna läbi sonkinud, eelkõige Sinimäed, kust on aastaid otsitud sõjavarustust, mida hiljem eri kohtades müüdud. Eks nüüd tullakse siiapoole,” arutleb Olav Kreen.


Teised Maalehe teemad:

Kas tõesti tuuakse psüühilise erivajadusega inimesed looduse keskelt vägisi linnamüüride vahele?

Suurte erihooldekodude elanikud ja töötajad on ärevuses, sest senised mammutasutused pannakse kinni ning kliendid kolitakse mujale, parematesse tingimustesse. Paremate elutingimuste vastu pole keegi. Küll aga võitleb osa psüühilise erivajadusega inimeste omastest, hoolekandeasutuste töötajatest ja kohalikest omavalitsustest erihooldekodude reformimisele vastu, sest uued peremajad ja korterid asuvad linnades ja suurtes asulates. Vaimupuudega ja psüühikahäirega inimesed ei kohane uues paigas ning ka uus kogukond ei võta neid, kes teistest pisut erinevad, sugugi mitte sõbralikult vastu, väidavad nad. Maaleht uuris, mida see reform endaga kaasa toob.

Millal päriselt soojaks läheb?

Paari päeva eest jahedaks keeranud ilm ei taha niipea meelt muuta. Maaleht uuris ilmatarkadelt ja sünoptikutelt, kas paarkümmend soojakraadi jääb tänavusel jürikuul unistuseks?

Sven Mikser: Kremli jaoks on võit, kui inimestes tekivad kahtlused demokraatliku süsteemi suhtes

Välisminister Sven Mikser ütles Maalehele antud intervjuus, et nii meile kui USA-le teeb muret Venemaa kasvav aktiivsus sekkuda demokraatlikesse protsessidesse ja valimiskampaaniatesse teistes riikides. Mikser usub, et praeguseks on sisuliselt maha maetud kõik need ootused ja kartused, mis valitsesid USA ja Venemaa vaheliste suhete soojenemise osas enne Ameerika Ühendriikide uue administratsiooni ametisse astumist.

Politsei hoiab pärast Rootsi terroriakti piiril pilgu terava

Islamiterroristi rünnak pole Eestile varem lähemal olnud. Reedese rünnaku järel Stockholmi kesklinnas muutus viivitamatult valvsaks ka Eesti politsei- ja piirivalveamet. Püstolkuulipildujatega turvasid ja kontrollisid politseinikud sadamaid kuni pühapäeva hommikuni. Maaleht uuris, kuidas on tagatud meie turvalisus Rootsi ja Soome vahet sõitvatel laevadel.

Millal saab tolmuvabaks riigitee, mis pingereas 367. kohal?

Suisa Viljandi külje all Mustkülla viiva kruusatee lähedal elavad inimesed on juba aastaid sõdinud maanteeametiga, et see riigile kuuluv tee mustkatte alla viidaks. Paraku langevad nad ses pingereas aina tahapoole. Kas on üldse lootust, et Eesti kruusateed muudetakse kunagi tolmuvabaks?

Kristiina Ehin ongi rahvalaul…

Oma vastse luulekogu “Kohtumised” esitlusel Raplas ütleb Kristiina Ehin, et tal on tunne, nagu läheksid tema luuletused proosalisemaks ja laulutekstid lüürilisemaks. Usutluses Margus Mikomägile räägib oma unistusest, et keegi teeks tema luuletustest lavastuse ja võtaks teda ka mängima.

Metropoliit Kornelius: igatsen näha Eestit, kus inimeste vahel vahet ei tehta

Tallinna ja kogu Eesti metropoliit Kornelius ütleb ülestõusmispühadele vastu minnes intervjuus Maalehele, et Eestis jääb puudu sõnadest, mis on ajendatud armastusest ning inimesi sildistatakse liialt kergekäeliselt.

Fosforiidisõda 30 aastat tagasi: mäss linnades, maal lihtsalt muretseti

Maaleht käis Lääne-Virumaa kuumades fosforiidikantides, kus kõige hullema stsenaariumi kohaselt võinuks praegu laiuda kuumaastik, taamal kõrgumas muulastest kaevurite linn.

Loe Maalehe digilehte siit

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.