Uusi kortereid ostavad peamiselt noored

Üle kahe kolmandiku uute korterite ostjatest on vanuses 25-35, selgus Pindi Kinnisvara analüüsist. Ridamajade ning eramute puhul joonistub aga konjunktuur veelgi selgemalt välja – üle 80% ostjatest on vanuses 30-40 aastat.

Pindi Kinnisvara müügipartner Peep Sooman ütles, et tulemused on küllaltki loogilised. „Alla 25-aastastel ei ole kogunenud veel sissemakseks vajalikke vahendeid ning nad ei ole lühikese karjääri jooksul muutunud pankade jaoks ka nn laenukõlbulikuks, samuti puudub neil reaalne vajadus oma eluase soetada,“ selgitas ta. „Eramuturule sisenetakse viis aastat hiljem, kui peres on mitu last ja ruumipuudus pakiliseks muutub,“ rääkis ta.

„Üle 40-aastased suhtuvad aga pikaajalisse laenukohustusse ettevaatlikumalt ning kodu soetamisel võetakse rohkem arvesse võimalikke negatiivseid stsenaariumeid, mistõttu on keskealised erinevalt uljamatest noortest aktiivsed eelkõige odavamal järelturul,“ lausus Sooman.

Statistika tugineb terve Pindi Kinnisvara uusarenduste müügiportfelli analüüsil. Pindi Kinnisvara portfellis on kokku ligi 30 arendusprojekti ning aastas sõlmib ettevõte pea 500 uue vara müügilepingut.

Turul tehti 10 aasta tehingute rekord

Eesti suuremates linnades tehti märtsis 1548 korteriomanditehingut, viimati oli selline tase 2007. aasta mais ehk enne kinnisvarakriisi.

Erakordselt aktiivne oli ka Tallinna kinnisvaraturg, kus tehti 1001 korteritehingut. Ka sellest tulemusest kõrgem tase oli viimati 2007. aasta mais.

17 suurema linna tehinguid koondav Pindi Indeks tõusis märtsis 2,9% võrra, tehingute kaalutud keskmiseks hinnaks oli 1296 eurot ruutmeetri kohta. Veebruaris oli antud suurus korrigeeritud andmetel 1260 €/m².

Kui 2017. aasta veebruaris tehti indeksilinnades 1135 korteriomandi tehingut, siis märtsis hüppas tehingute arv 1548-le. Võrdluseks – 2106. aasta märtsis tehti indeksilinnades 1282 korteriomandi tehingut.

Võrreldes hinnatipuga detsembris 2016 on indeks languses 9 protsendiga. Võrreldes viimaste aastate madalaima punktiga juulis 2009. aastal (624,2 €/m²) on Pindi Indeks 108 protsendi võrra kõrgemal.

Pindi Kinnisvara koostatud hinnaindeks võtab arvesse kõigis maakonnakeskustes, lisaks Kohtla-Järve ning Narva linnas tehtud korteriomandite ostu-müügitehingute kaalutud keskmise ruutmeetrihinna. Tegemist on väärtusega, mis hõlmab ligi 800 000 elaniku eluaset läbi enam kui kümne aastase ajaloo.

Kinnisvara hindamisturul oli oluline muudatus

Märtsi lõpust toimus oluline muutus eraisikute laenude tagatiseks olevate eluruumide hindamises.

„Kui varem võis vara ülevaatuse teostada ja hinnangu koostada ka kutsetunnistuseta hindaja, siis enam mitte,“ ütles Pindi Kinnisvara hindamise ärisuuna juht Esta Järv.

„Sellega seoses on hindamisteenuste turul koosmõjus ostu-müügitehingute arvu kasvuga hüppeline surve tähtaegadele ja paljud hindamisega tegelevad bürood on tellimuste täitmisel püstihädas,“ rääkis Järv.

„Õnneks on meil peale viimast kutseomistuse vooru rekordarv kutselisi hindajaid ja kõik tellimused saavad tähtajaliselt ja kvaliteetselt täidetud nii Harjumaal kui ka kõikides teistes Eesti maakondades,“ rõõmustas Järv.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.