Kirbla osaleb Aasta Küla konkursil

Kasari vana sild Kirbla
Kasari vana sild: Olev Mihkelmaa, olev.ee / Wikipedia

Aasta Küla – märkamis- ja märkimisväärselt ühtehoidvat, avatud ja ettevõtlikku maakogukonda valitakse tänavu juba seitsmendat korda. Tänavu osaleb konkursil ka Kirbla.

Aasta Küla 2017 algas Toompea lossist: kolmapäeval, 19. aprillil võõrustasid konkursil osalevate külade esindajaid Riigikogu esimees Eiki Nestor ja Kodukandi toetusrühma juht Riigikogus Tanel Talve.

Kodukant Läänemaa, Aasta Küla konkursi koordinaator Läänemaal, valis kahe esitatud kandidaadi seast välja ühe, kes asub üle-eestilisel konkursil kaasa lööma. Maakonnast avaldasid soovi Kirbla ja Üdruma, valik langes esimese kasuks.

Kirbla küla mainitakse esimest korda 1518. aastal Läänemaa vakuraamatus Kirpevere nime all. Geoloogiline ja arheoloogiline vaatamisväärsus on Kirbla mägi, mis tõuseb 33 m kõrgusele ning millel on kuus kivikalmet ja muistne asulakoht.

Huvipakkuv on maantee lähedal asuv aluspõhja kõrgendik – Kirbla astang. Kirbla üheks vaatamisväärsuseks on ka Kirbla kirik, mis on ehitatud 16. sajandi algul ja on Eesti üks väiksemaid kivikirikuid (pikkus 30 m, laius 11 m). Kirik on väikseim ühelööviline hilisgooti stiilis kirikuhoone Eestis.

Kirbla külas asub ka arhitektuuri- ja ehitusmälestis: Kasari vana sild, mis oli 1904. aastal valmides maailma pikim raudbetoonsild (307,8 m pikkune). Sild on kaetud munakiviteega, mida praegusel ajal kasutatakse jalakäijate sillana.

Külas toimetavad aktiivselt Kirbla külaselts, EELK Kirbla Püha Nikolause kogudus ja Kirbla Maanaiste Seltsing. Külas toimub traditsiooniline külapäev, koostöös aidatakse korraldada iga-aastast rattakrossi Marimetsa Kapp, korraldatakse heategevuslikku jõululaata ja võetakse osa Lihula kohvikutepäevast.

Ühiselt hoitakse korras nii küla haljastus, kui arendatakse edasi Kirbla rahvamaja. Sinna on plaanis hankide köögitehnika ja korraldada kokanduskursusi ja tervisepäevi. Edukalt on läinud osavõtt üle-eestilisest talgupäevast “Teeme ära” ning on korrastatud selle raames Kasari jõe äärset ujumiskohta.

Aasta 2017 kõige tunnustustväärivama Eesti küla valib välja seitsmeliikmeline komisjon, mida traditsiooniliselt juhib Riigikogu esimees ja kuhu kuuluvad maaeluministeeriumi, siseministeeriumi, Eesti Maaomavalitsuste Liidu, Maainfokeskuse, Maalehe ning eelmise Aasta Küla – Saaremaa Leedri – esindaja. Mais, juunis, juulis külastatakse kõiki külasid ja kogukond saab võimaluse ennast tutvustada.

Oma lemmiku 15 küla hulgast saab valida ka rahvas: traditsiooniliselt teeb Kodukant ses osas koostööd Terevisiooniga, kus Aasta Küla kandidaate tutvustakse. Aasta Küla 2017 kuulutab Riigikogu esimees Eiki Nestor välja 4. augustil kell 19 Eesti Külade XII Maapäeval Vana-Võidus.

Konkursil osalevate küladega saab põhjalikumalt tutvuda Kodukandi kodulehel.

Kaja Karlson
MTÜ Kodukant Läänemaa

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.