Jalgsi Düsseldorfi – Ants Laikmaa oli jonnakas jalutaja

Ühelegi eestlasele pole saladuseks, et luuletaja Kristjan Jaak Peterson enam kui 200 aastat tagasi rahapuudusel jalgsi Tartust Riiga kõndis. Kuid kuulsaid jalgsimatkajaid on meie kunstiinimeste seas olnud veelgi. Ja seda mitte vaesuse tõttu, vaid sulaselgest jonnakusest, kirjutab Maaleht.

“Eestile elatud elude“ sarja valitud raamat Ants Laikmaast nägi esmakordselt trükivalgust 40 aastat tagasi, mil nõukogude režiimi valvas silm hoolega jälgis, et elu ja ajaloo pöördelised sündmused ainult selle võimu poolt õigeks tunnistatud voolusängis meist mööda ujuksid. Ja neid “pöördelisi” on Endel Nirgi kirjutatud Laikmaa eluloos ohtrasti.

Kas või kristjanjaagulik teekond kohe raamatu alguses. Kui Kristjan Jaak Peterson pool sajandit varem jalgsi Tartust Riiga rändas, siis Laikmaa (kuni 1935. aastani veel Laipman – paraku õhutas nimemuutmist keelemees Aaviku välja mõeldud uudissõna “laip”) alustas teekonda just Riiast, sihtmärgiks hirmkauge Düsseldorf. Ikka jalgsi.

Rongiraha küll omades, kulutas jonnakas maalija selle kuue nädala pikkusel teekonnal hoopis laudalakkades magades ja taludest leiba ostes. Et jõuda Düsseldorfi, kus keegi teda ei oodanud. Aga ta jõudis.

Teekonna pikkuseks on kaasagseid maanteid mööda liikudes 1749 kilomeetrit, jalgsi saaks hakkama lühemalt – 1478 kilomeetriga.

Autoga sõites kuluks Google Mapsi andmetel distantsi läbimiseks ilma vahepeatusteta umbes 20 tundi, rongiga pea kaks ööpeva ning jalgsi 302 tundi.

Seda, mitu kilomeetrit läbis oma teekonnal Riiast Düsseldorfi Ants Laikmaa, on praegu kahjuks üsna raske kindlaks teha.

Maalehel on ilmumas kõigile eestlastele oluline raamatusari “Eestile elatud elud”.
Raamatusarja saab tellida raamatud.maaleht.delfi.ee või osta iganädalast raamatut koos Maalehega erinevatest müügikohtadest.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.