TÄNA MAALEHES: Kas Mathias Rust lendas 30 aasta eest Kremli müüri äärde Gorbatšovi teadmisel?

30 aasta tagune saladus: kas Mathias Rust lendas Kremli müüri äärde Mihhail Gorbatšovi teadmisel?

Kolmkümmend aastat on maailmas püsinud müüt geniaalsest noorest saksa harrastuspiloodist Mathias Rustist, kes märkamatult ületas NSV Liidu riigipiiri ning maandus uljalt otse Kremli müüri ääres. Paraku on selles müüdis mõrasid, rahvaluulet ja tänini seletamatuid asjaolusid. Väga tõenäoliselt olnuks see lend üksikmängijale liialt raske pähkel, kirjutab Jüri Ehasalu.

Kopteriomaniku Oleg Grossi pilk alla Eestile: kes oma rämpsu ära ei korista… sundvõõrandamisele!

Maaleht uudistas koos ärimees Oleg Grossiga kopteris lennates Virumaa ilu ja valu, kogedes, et lihtlabast minnalaskmist on tapvalt palju. “Lahemaa metsad nagu müür mere ääres – külmavärinad tulevad peale, kui ilus see kõik on. Ja siis uued külmavärinad, kui vaatan nõukogudeaegseid lagunenud ja räämas tootmishooneid, kolhoosielamuid, farme…” räägib Gross. Kui lendame üle rehvihunnikute, prügihunnikute ja sisselangenud katuste, kostab nähtava taustaks kõrvaklappidest Grossi nõudlik hääl: “Omanik peab oskama olla, peab suutma olla. Kes oma rämpsu ja laga ära ei korista … sundvõõrandamisele!”

Eestlased hoiavad Lätist toidu- ja tarbekaupu tuues sadu eurosid kokku

Läti põhjaosa kauplustes on eestlased muutunud nii sagedasteks klientideks, et paljudel on sealsete poodide kliendikaardid. Odavamalt tuuakse koormate kaupa nii liha, uksehingi kui ka tsementi. Ajakirjanik Bianca Mikovitš tegi Lätis teadliku ostleja poetuuri.

Kartus, et Eesti liigutab piiri Venemaaga, osutus asjatuks

Eelmise nädala teisipäeval sattus Lämmijärve ääres elav endine raadio- ja teleajakirjanik Kalle Mälberg Räpina sadamas peale, kui veeteede ameti laevale tõsteti Eesti–Vene kontrolljoont tähistavaid toodreid. Ta märkis, et kuna Eestil Venemaaga piirilepingut pole, võidakse piiripoisid tõsta suvaliselt siia-sinna, sest täpset ajutist kontrolljoont pole kokku lepitud. Maaleht uuris asja.

Tarvastu kool kingib Eestile juubeliks 100 järve jooksu

Viljandimaa Tarvastu gümnaasiumi algatus kulmineerub üle-eestilise teatejooksuga ümber Eesti suurima sisejärve – Võrtsjärve. Eestis on üle tuhande järve, mis enamasti asuvad looduskaunites paikades. Osal neist toimuvad ka ümber järve jooksud, ent hulk huvitavaid radu on veel avastamata. Miks mitte tuua aga ühele kaardile seniste kõrvale ka uued järvejooksud ja ühendada need ühtseks jooksusarjaks, leidsid nad. Kingitus ju missugune EV 100. sünnipäevaks!

Teisel pool piiri tuleb suur sõjamäng

Nii suurejoonelisi manöövreid kui tänavu septembris tulekul, pole Vene armee meie lähipiirkonnas ammu korraldanud. Õppuse Zapad-2017 vastasena käsitletakse varjamatult NATOt. Argo Ideon analüüsib toimuvat.

Külm kevad jätab köögivilja hilisemaks

Varajast kartulit nii kiiresti ei saa. Päris kaks nädalat ei jää hiljemaks, aga kümme päeva küll, ennustavad taimekasvatajad.  “Sellist aega ei mäletagi, et maikuus olid kasvuhoonete ümber lumehanged ning samal ajal kärpisid naised kilehoones bikiinide väel kurgitaimi. Päeval aitab kilehooneid kütta päike, aga kõige ohtlikumad on külmad ööd, “ räägib Maalehele Jõgevamaal juba paarkümmend aastat kurke kasvatanud Meelis Mõisa.

 Olgu kiidetud kittel ja põll!

Kunstiakadeemia moetudengite koostatud näitus “Kittel ja põll” viib meid tagasi 1980ndate defitsiidiaega ja paneb muigega meenutama seda elu, mil midagi polnud saada, aga kõik oli olemas.  Maaleht käis nõukogude naise argiellu kuulunud rõivaid vaatamas ja uurimas kitli lugu.

Laktoositalumatud ei pea piimatoodetest sugugi loobuma

Kui pärast klaasitäie piima joomist hakkab kõht alati valutama, ei tähenda see, et inimene ei saagi enam piima või jogurtit juua. Maaleht uuris, kuidas on laktoosivabade toodete saadavusega Eestis.

Jaak Juske kirjutab kadunud keskaegsest Tartust

Emajõelinna keskaegsetest uhketest ehitistest on sõdade tõttu alles riismed. Praegu Tartu vanalinnas jalutades leiab ometigi märke kunagisest uhkest hansalinnast. Jaak Juske on Maalehes teejuhiks.

Loe lugusid pikemalt Maalehe digilehest või paberlehest.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.