Saage tuttavaks muinasjutukonverentsi esinejatega: Krista Kumberg ja Risto Järv

Selle nädala 1. juunil toimub Haapsalus muinasjutukonverents Muinasjutuvägi, mis tänavu kannab alapealkirja „Lugudega kasvame suureks“. Tänasest kuni neljapäevini tutvustab Läänlane iga päev kahte konverentsil esinejat.

KRISTA KUMBERG

Krista Kumberg

Krista Kumberg Läänemaa rahvale pikemat tutvustamist ei vaja. Ametilt on Krista Lääne maakonna keskraamatukogu lasteosakonna bibliograaf. Ta on avaldanud arvukalt raamatututvustusi ja retsensioone ajalehtedes ja ajakirjades. Krista pälvis 2001. aastal lastekirjanduse aktiivse tutvustamise eest Eesti ajakirjanduses ka Muhvi auhinna.

Krista koostatud raamat „Edgar Valter. Lasteraamatute illustratsioonid 1948-2005“ pälvis 2014. aastal Apollo raamatukaupluste keti küsitlusel lugejate lemmiku tiitli aimekirjanduse kategoorias.

Omaettekandes „Laps muinasjutus – eesmärk, võimalus, vahend” vaatleb Krista, kuidas muinasjutud suhtuvad lapsesse – kas nähakse lapses eesmärki, võimalust või vahendit, soovimatut või soovitud pereliiget.

RISTO JÄRV

Risto Järv

Folklorist Risto Järv on koostanud mitmeid rahvajutukogumikke, muuhulgas setu jutuvestjate DVD „Valgõ härg/Valge härg“ (2009), Saaremaa pärimuse veebiväljaande „„Söit, söit, söit Sörve poole“ rahvajuttude osa (2012), Tallinna ja Tartu vaheliste paikade pärimuslugude audiokogumiku „Linda kivist Lilla Daamini“ (2014) ning muinasjutukogumiku „Metsavaimu heategu. Sada eesti muinasjuttu metsast ja meist“ (2016).

Oma ettekandes “Laps kui teelahkmel (ime)muinasjutu tegelane”, räägib Risto muinasjuttudest tuntud kujundina teelahkmele jõudnud kangelase ees seisvast teetulbast, kuhu on kirjutatud juhised – ühele poole minnes valid ühe saatuse, teisele poole minnes teise; olla võib veel kolmaski teeviit kolmanda võimalusega.


Muinasjutuvägi 2017:

Haapsalus toimub konverents Muinasjutuvägi juba viiendat korda. Seekordne astub laste- ja noortekultuurile pühendatud teema-aastaga ühte jalga ja kannab pealkirja „Lugudega kasvame suureks“. Ettekannetes vaadatakse last muinasjutus ja jutte, mis praegu lapse ümber on.

Muinasjuttudes on keskseks tegelaseks sageli laps või noor, kes talle osaks langevate katsumuste läbi kasvab vaimult ja kosub kehalt. Hästi läheb neil, kes on lahked ja osavõtlikud. Nemad leiavad häid abilisi ja kogevad imesid, õpivad end ületama ning leiavad eneses võimeid, mille olemasolust aimugi polnud.

Neist vanadest lugudest osa saades kasvab ka kuulaja-lugeja-vaataja. Juttudes sisaldub põline tarkus, neis antakse mõistukõnetsi ning kujundlikult edasi käitumisjuhised, mis kehtivad ka praegu. Kui soovime lastest saada häid kaasteelisi, tuleb neile muinasjutte lugeda. Vanad lood on ka sillaks põlvkondade vahel. Kui raamatumaailmast on raske leida teost, mida kõik kolm põlvkonda lugenud on, siis muinasjuttude hulgas näeme palju selliseid, mida nii vanavanemad, emad-isad kui ka lapsed teavad, millest nad omavahel vestelda saavad. Muinaslood on lapsepõlvemaa vältimatu ja oluline osa.

Muinasjutukonverentside algus Haapsalus jääb aastasse 2009. Siis, nagu nüüdki, kutsuti kokku muinasjutte väärtustavad inimesed meilt ja mujalt, kes oma teadmisi, mõtteid ja kogemusi teistega jagada soovisid. Konverents on suunatud laste lugemise juhtidele – lapsevanematele, pedagoogidele, raamatukoguhoidjatele, huvijuhtidele ja kõigile teistele huvilistele, kellele lastekultuur korda läheb, kes peavad muinaslugusid tähtsaks ja on võtnud nende edasikandmise ja vahendamise oma südameasjaks.

Teine Muinasjutuvägi „Loovus läbi muinasjuttude“ toimus 2011. aastal ja võttis fookusesse muinasjuttudest inspiratsiooni saanud valdkonnad. Kolmandat korda saadi Haapsalus kokku aastal 2013 ja keskenduti teemale „Jutusta mulle üks lugu!“. Aastal 2015 toimunud konverents „Vii mind vikerkaare pääle“ keskendus Haapsalus elanud luuletaja Ernst Enno loomingule, millest leiab omale  muinasjutulist nii mudilane kui täiskasvanu.

Ootame teid 1. juunil 2017. aastal Haapsalusse muinasjutukonverentsile Muinasjutuvägi!

Konverentsist osavõtt on tasuta.

Koduleht: muinasjutt.haapsalu.eu

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.