Saage tuttavaks muinasjutukonverentsi esinejatega: Ilona Martson ja Indrek Koff

Täna toimub Haapsalus muinasjutukonverents Muinasjutuvägi, mis kannab alapealkirja „Lugudega kasvame suureks“. Läänlane on sel nädalal tutvustanud konverentsil esinejaid, täna saab lugeda veel kahest.

ILONA MARTSON

Ilona Martson

Ilona Martson on ajakirjanik ja tõlja, kes on pidanud viimased tosin aastat lasteajakirja Täheke peatoimetaja ametit. Aastal 2003 pälvis ta Muhvi auhinna ajakirjanduses ilmunud lugude eest ning 2011. aastal lastekirjanduse tõlkeauginna Paabeli torn Grigori Osteri raamatu „Õuduste kool“ eestindamise eest. Kirjanduses tänapäev on ilmunud tema koostatud kogumikud „Eesti lapse jubejutte“ (2008) ja „Rohelise limakolli kättemaks. Eesti lapse uued jubejutud“ (2016).

Oma ettekandes „Eesti laste jubejutud – kaasaja muinaslood“ räägib Martson sellest, kuidas kaasaja lapse teadvuses ei eksisteeri piiri vanaaegse muinasjutu ja kaasaegse kunstmuinasjutu vahel – pole vahet, kas lool on autor või mitte, üks muinasjutt puha.

INDREK KOFF

Indrek Koff. F: Dmitri Kotjuh

Indrek Koff on tõlkija, kes tõlgib peamiselt prantsuse ja unistab peamiselt portugali keelest. Vahel kirjutab, aga mida, ei tea õieti isegi. Kõige rohkem lastele, aga pisut ka täiskasvanutele. Kui täiskasvanutele, siis raskesti liigitatavaid tekste, mis kõige rohkem sarnanevad ehk luulega, kuid mahuksid ka teatri või proosa piiridesse või piiridele. Lastele kirjutab ta rohkem, sest lapsed meeldivad talle palju rohkem kui täiskasvanud. Tal on neid endal ka neli.

Oma ettekandes „Muinasjutt teeb inimese, kes teeb muinasjutu, mis …“ püüab ta arutleda selle üle, kuidas muinasjutt jõuab inimeseni ja inimene omakorda muinasjutu juurde ning mis juhtub siis kui muinasjutt ja inimene kokku saavad.

Kõigist Läänlases tutvustatud esinejatest saab lugeda SIIT.


Muinasjutuvägi 2017:

Haapsalus toimub konverents Muinasjutuvägi juba viiendat korda. Seekordne astub laste- ja noortekultuurile pühendatud teema-aastaga ühte jalga ja kannab pealkirja „Lugudega kasvame suureks“. Ettekannetes vaadatakse last muinasjutus ja jutte, mis praegu lapse ümber on.

Muinasjuttudes on keskseks tegelaseks sageli laps või noor, kes talle osaks langevate katsumuste läbi kasvab vaimult ja kosub kehalt. Hästi läheb neil, kes on lahked ja osavõtlikud. Nemad leiavad häid abilisi ja kogevad imesid, õpivad end ületama ning leiavad eneses võimeid, mille olemasolust aimugi polnud.

Neist vanadest lugudest osa saades kasvab ka kuulaja-lugeja-vaataja. Juttudes sisaldub põline tarkus, neis antakse mõistukõnetsi ning kujundlikult edasi käitumisjuhised, mis kehtivad ka praegu. Kui soovime lastest saada häid kaasteelisi, tuleb neile muinasjutte lugeda. Vanad lood on ka sillaks põlvkondade vahel. Kui raamatumaailmast on raske leida teost, mida kõik kolm põlvkonda lugenud on, siis muinasjuttude hulgas näeme palju selliseid, mida nii vanavanemad, emad-isad kui ka lapsed teavad, millest nad omavahel vestelda saavad. Muinaslood on lapsepõlvemaa vältimatu ja oluline osa.

Muinasjutukonverentside algus Haapsalus jääb aastasse 2009. Siis, nagu nüüdki, kutsuti kokku muinasjutte väärtustavad inimesed meilt ja mujalt, kes oma teadmisi, mõtteid ja kogemusi teistega jagada soovisid. Konverents on suunatud laste lugemise juhtidele – lapsevanematele, pedagoogidele, raamatukoguhoidjatele, huvijuhtidele ja kõigile teistele huvilistele, kellele lastekultuur korda läheb, kes peavad muinaslugusid tähtsaks ja on võtnud nende edasikandmise ja vahendamise oma südameasjaks.

Teine Muinasjutuvägi „Loovus läbi muinasjuttude“ toimus 2011. aastal ja võttis fookusesse muinasjuttudest inspiratsiooni saanud valdkonnad. Kolmandat korda saadi Haapsalus kokku aastal 2013 ja keskenduti teemale „Jutusta mulle üks lugu!“. Aastal 2015 toimunud konverents „Vii mind vikerkaare pääle“ keskendus Haapsalus elanud luuletaja Ernst Enno loomingule, millest leiab omale  muinasjutulist nii mudilane kui täiskasvanu.

Ootame teid Haapsalusse muinasjutukonverentsile Muinasjutuvägi!

Konverentsist osavõtt on tasuta.

Koduleht: muinasjutt.haapsalu.eu

 

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.