MAALEHT: Suur osa vanadest talunimedest aadressina kaovad

Kõik omavalitsused üle Eesti muudavad või parandavad koha-aadresse, mis muu hulgas tähendab, et tuhanded talukohad ja muud hoonetega kinnistud saavad varasemast teistsuguse, omanikele harjumatu nime, kirjutab Maaleht.

HELI LÄÄTS 85: mina enam ei laula!

Aastakümnetega end eestlaste südametesse laulnud Heli Lääts tähistab peagi 85. sünnipäeva. Viisi peavad üles võtma nüüd aga teised, sest lauljanna seda enam teha ei plaani. Põhjuseid selleks on tal mitu. Heli Läätsega vestles Jüri Aarma.

Kas meie armsa emakeele tulevik on lohakaks muutunud kõne ja liiga karmid õigekirjareeglid?

Samal ajal kui kõneldav eesti keel näib muutuvat üha lõdvemaks ja lohakamaks, panevad õigekirjareeglid visalt vastu. Ka palju kirutud “pensioni” peame taas i-ga kirjutama. “Emakeelereegleid ei austa enam keegi!” kõlab karm ja vahel ka ebaõiglane väide. Aga tõsi on, et eesti keel pole enam see mis aastaid tagasi – ei suulises kõnes ega ka kirjas. Mis meie keelest saab?

Maaleht tähistab Eesti krooni 25. sünnipäeva erikülgedega

Siim Kallas tunnistab intervjuus Margus Mikomägile, et Eesti krooni tegemise juures pani ta kõik mängu – loomingulisuse, psühholoogilise vastupidavuse ja poliitilised oskused.

Maaleht avaldab ka 20 aastat tagasi Argo Ideoni poolt tehtud intervjuu sõjajärgse Eesti Panga esimese presidendi Rein Otsasoniga, kes toona tõdes, et võitlus oma raha poolt ja vastu oli Eestis väga terav.

Lehes on ka ülevaade tuntud kunstnike kavanditest, mis esitati Eesti krooni kujunduskonkursile.

Ilmaennustus jaaniõhtuks

Jaaniõhtul on alati lõkke ümber ka ilmataat, kelle tujudest sõltub peoliste meeleolu paljuski. Maaleht uuris, milliste kavatsustega ta meid seekord proovile panna tahab.

Soojad ilmad tulevad koos kurguvaluga

Arvatakse, et suvel jäävad puhkusele ka haigused. Tegelikult hakkavad mõned neist, eriti just ägedad kurgupõletikud ja kõhuviirused, hoopis kergemini külge kui talvel. Kuidas end nende põletike eest kaitsta?

Põltsamaal hakatakse Lätile ja Leedule suppi ning salateid valmistama

Kuna Põltsamaa Felixi omanik Orkla Grupp otsustas kogu Baltikumi mahla-, supi- ja köögiviljasalatite tootmise Eestisse kolida, otsitakse senisest enam ka köögiviljakasvatajaid.

Kroonimata kuninga Heino Lipu õhku jäänud küsimused

Olla ühel hooajal maailma tipus kuulitõukes ja kümnevõistluses ning juba üheksa alaga ületada olümpiavõitja punktisumma – selliste vägitükkidega sai omal ajal hakkama Heino Lipp, kelle sünnist möödub 21. juunil 95 aastat.

Kiletunnelist saab suurema maasikasaagi kui avamaalt

Tänavuse jaheda kevadega on maasikad punase kuue selga saanud vaid kasvu- hoonetest, avamaalt tuleb saak pärast jaanipäeva. “Esimene maasikas läks punaseks 26. mail ja esimese saagi korjasime 1. juunil,” teab AranFarmingu juht Paavo Otsus täpselt. Kümme aastat Šotimaal maasikakasvatuses töötanud mees otsustas sealse kogemuse Eestisse tuua ja pani neli aastat tagasi esimesed kolm kiletunnelit püsti.

Endel Tulving õpetab, kuidas mälust infot ammutada

Mälu toimimine oleneb nii minevikust kui olevikust. Sellest, mis juhtus varem, aga ka meenutamise tingimustest. Seda on meile selgeks teinud mälu-uurimise grand old man Endel Tulving. Nagu ka seda, et üht ja ainsat mälu pole olemas, kirjutab Maalehes Tiit Kändler.

Pikemalt loe Maalehest.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.