Vanamuusikafestival toob järgmisel nädalal Haapsallu hinnatud muusikud ja lauljad

La Grande Chapelle

Kolmapäeval, 5. juulil algab Haapsalus Vanamuusikafestival, mis kestab pühapäevani. Tänavustest külalistest on kuulsaim vokaalgrupp La Grande Chapelle Hispaaniast (reedel, 7. juulil).

Ansambel on pidev külaline maailma tippfestivalidel ja tema juurde on loodud koguni oma plaadifirma, mille salvestised on pälvinud rohkesti auhindu. Kontserdil kõlab Hispaania kuldaja suurima meistri Tomás Luis de Victoria reekviem, mida tema erakordses ilus peetakse Euroopa renessansiajastu viimaseks suurteoseks. Ansambli juht Albert Recasens on hispaania muusika üks suurim asjatundja ning oma põlvkonna hinnatuim dirigent.

Supersonus

Erakordset kõlaelamust tõotab laupäeval ansambel Supersonus. Mitme maa muusikuist koosnev grupp kasutab rahvamuusikast tuntud pille, nagu rootsi nyckelharpa, eesti kannel või parmupill. Nende improvisatsiooniline ja äärmiselt elav musitseerimine lähtub varajasest muusikast, aga viib meid kaasa väga erilisele fantaasiarännule.

Ansambliga teeb kaasa kuulus ülemhelilaulja Anna-Maria Hefele – kui arvate, et inimene ei suuda mitmehäälselt laulda, kuulake teda! Parmupillivirtuoos Wolf Janscha tuleb kohale suure pillikollektsiooniga ja peaks andma täiesti uue ettekujutuse oma pilli võimalustest.

See kehtib ka nyckelharpa virtuoosi Marco Ambrosini kohta, kes on andnud rootsi rahvapillile täiesti uue elu. Ansambel on koos mänginud viis aastat ja ootab just praegu oma esimese plaadi ilmumist ikoonilise ECMi firmamärgi alt.

Ühe eksklusiivsema külalisena esinevad neljapäeval kaks Poola gruppi: vokaalansambel Simultaneo ning ajastu pillidel musitseeriv Silva Rerum arte. Paarkümmend noort muusikut toovad Haapsallu põneva kava Poola kuningatele loodud muusikast. Poolas valiti kuningaid teiste maade valitsejate hulgast ja riiki valitses kord Rootsi kuningas, kord Saksi kuurvürst. Nii on 17.-18. sajandi poola muusika olnud väljapaistvate Euroopa muusikute ja muusikamoodide kohtumispaik, millest peaks neljapäevane kontsert andma värvika läbilõike.

Floridante vanamuusikafestival
Ansambel Floridante. F: Sabine Burger

Eesti muusikuist on festivali mitme aasta lemmik ansambel Floridante ning sopran Maria Valdmaa, kes ka tänavu laulab kolmes kavas. Nende reedesel öökontserdil Jaani kirikus kõlavad vanad armastuslaulud nii, nagu nad algselt olid – uued, erutavad, popid.

Tänavune kava on seotud reformatsiooni 500. juubeliga, mida kõige paremini sobib tähistada Bachi muusikaga. Laupäevasel öökontserdil mängib Imbi Tarum peateosena osa tema „Goldbergi variatsioonidest“ – see on ülim, mis klavessiinile iial loodud. Täienisti on Bachile pühendatud festivali kolmapäevane avakontsert, kus kõlab tema „reformatsioonikantaat“ (nr. 79) koos kahe harvakuuldud „luterliku“ missaga. Selle piduliku muusika teevad eriti efektseks kaks naturaalsarve, mida Eestis on kuuldud üliharva ja milleks on mängijad kutsutud Poolast ja Ungarist.

Reformatsioonijärgne Euroopa on ka pühapäevase lõppkontserdi peateemaks. Veneetsiast levis põhja poole komme musitseerida koos mitme koori, lauljate ja pillidega, mida tihti arvati inglite muusikaks. Euroopa, mis on olnud vastuoludest lõhestatud on ka täna otsekui mitmeks jagunenud koor, mis otsib ühtset harmooniat.

Toomas Siitan
Haapsalu Vanamuusikafestivali kunstiline juht

http://www.studiovocale.ee/

Kava

Kolmapäev, 5. juuli
Toomkirik, 20:00

Bach & reformatsioon
Johann Sebastian Bach:
Kantaat Gott, der Herr, ist Sonn und Schild, BWV 79
Kaks luterlikku missat, BWV 234, 233
Motett O Jesu Christ, meins Lebens Licht, BWV 118
Ansambel Studio Vocale, Haapsalu festivali barokkorkester
Dirigent Toomas Siitan

Neljapäev, 6. juuli
Toomkirik, 20:00

Polona XVII / XVIII
Muusika Poola kuningatele
17.–18. sajandi meistritelt
Ensemble Simultaneo
Ensemble Silva Rerum arte
Dirigent Karol Kisiel

Reede, 7. juuli
Toomkirik, 20:00

La Grande Chapelle
Victoria: Officium defunctorum (1605)

Reede, 7. juuli
Jaani kirik, 23:00

Ansambel Floridante
Nuove Musiche
Maria Valdmaa (sopran)
Meelis Orgse (barokkviiul)
Saale Fischer (orel)
Anna-Liisa Eller (kannel)
Kristo Käo (teorb)

Laupäev, 8. juuli
Toomkirik, 20:00

Taasavastatud barokk
Ansambel Supersonus:
Marco Ambrosini (nyckelharpa)
Eva-Maria Rusche (klavessiin)
Anna-Liisa Eller (kannel)
Anna-Maria Hefele (ülemhelilaul)
Wolf Janscha (parmupillid)

Laupäev, 8. juuli
Jaani kirik, 23:00

Imbi Tarum
(klavessiin)
Kolm B-d: Buxtehude, Böhm, Bach

Pühapäev, 9. juuli
Toomkirik, 20:00

Venezia – München – Dresden
Mitmekoorilised vaimulikud kontserdid
Ansambel Studio Vocale
Haapsalu Festivali koor ja orkester
Dirigent Toomas Siitan

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.