MAALEHT: Kes keda mürgitab? Mesilaste surm lõi usu mahedasse Eestisse kõikuma

Mesilased surnud, mesinikud vihased, põllumehed mornid – nii võib võtta kokku seisu pärast seda, kui sai ilmsiks, et Eestis on surnud miljoneid mesilasi taimekaitsevahendite väära kasutamise tõttu. Ainult statistikat vaadates ongi pilt ehmatav, kirjutab värske Maaleht.

Taimekaitsevahendite kasutamine Eestis on hüppeliselt kasvanud: aastal 2005 pandi meie põldudele 348 tonni ja kümme aastat hiljem 963 tonni taimekaitsevahendeid.

Kõige enam tõusis 2015. aastal taimekaitsevahendite kasutamine lilledel ja ehistaimedel – 5400 protsenti, mis pole põllumeestega üldse seotud ning viitab hoopis ilu ihkavate koduaedade suunas.

Valitsejate valik jätab Pärnu seitsmeks aastaks rongita

Reisirongi otseühendus Tallinna ja Pärnu vahel katkeb vähemalt seitsmeks aastaks raudtee halva seisukorra tõttu. Edelaraudtee Infrastruktuuri ASi juht Rain Kaarjas ütleb, et mõistliku lahendusega saaks rongiliikluse Lelle ja Pärnu vahel Rail Balticu valmimiseni säilitada. Taristu omanik on valmis teed remontima ja seda kaasrahastama, aga valitsuse valikud on mujal.

Oma osa võib Lelle-Pärnu raudteeühenduse katkemises olla ka Läänemaa ärimeestel, kes on suutnud valitsusringkondades head lobitööd teha. Selle tulemusena saadi 8 miljonit eurot Riisipere-Turba raudteelõigu taastamiseks. See on summa, mis Lelle-Pärnu vahel raudtee remontimiseks kulutades aitaks seda kuni 2025. aastani käigus hoida. Vähemalt nii leiab Edelaraudtee Infrastruktuuri ASi juht Rain Kaarjas.

Metsa seenele: kas juba minna või veel mitte?

Maaleht uuris, kas nüüd on õige aeg võtta suund metsa seenele. Nädala alguseni kestnud vilu suvi pole lasknud seentel siiski täit kasvuhoogu sisse saada. Seeneteadlased loodavad, et august toob niiskust ja enam sooja ning siis on rohkem põhjust seenelegi sõita.

15. oktoober: valimistel saab paika uus kohalik eliit

Uutes piirides toimuvatel valimistel on suurtel parteidel raske kõike kontrollida. Mitmed tugevad kohalikud juhid kavatsevad esineda erakonnaväliselt. Mida see aga tähendab?

 

Lauri Nebel: filmi “Siin me oleme” häbenesin pikalt

Maakodus toimetav näitleja Lauri Nebel ütleb, et tagantjärele mõeldes sai omal ajal oldud ehk liiga karuse suuga, sest alati on eelistanud asjad otse välja öelda. “Ja liiga tasakaalukaks ei maksa ka minna,” leiab ta. Nüüd hindab Lauri Nebel Maalehe antud intervjuus lähemalt oma tehtut ja praeguseid tegevusi.

Kuidas Jaan Talts Moskvas augustitormi tekitas

6. augustil möödub täpselt pool sajandit Eestit enneolematult räsinud augusti­tormist. Ent viis päeva varem kutsus tõstja Jaan Talts Moskvas esile veelgi võimsama tormi, mis mitmeks ajaks vapustas kogu spordimaailma. See juhtus 1. augustil 1967, NSV Liidu IV rahvaste spartakiaadi tõstevõistluste eelviimasel päeval. Maaleht meenutab, millise enneolematu saavutusega Talts sai hakkama.

Pikemalt loe Maalehest.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.