MAALEHT: Kiretu statistika – külmale juulile järgneb ka jahe august

Viimased neli kuud ühtejutti, aprillist alates, on Eesti ilm olnud normist jahedam, kirjutab Maaleht. Kuna suurt suve pole veel olnudki, jääb ainuke lootus, et ehk saabub see nüüd augustis. Aga kas ikka saabub? Ilm käib tsüklite kaupa ja kolab valusavõitu tõena, et soojade suvede aeg on praeguseks läbi.

Eestit tabanud augustitormi eel oli vaikne ja imeline suveilm

Täpselt 50 aastat tagasi tabas Eestit kõige rängemalt laastanud augustitorm. Lampkastis loksus merevesi, heinapallid lendasid, lapsed põgenesid langevate puude eest põllule. Mis sellise tormi tekitas?

Kümned inimesed tahavad kuulutuse peale Prangli saarele elama minna

Vaevu oli Viimsi vald oma Facebooki-leheküljel avaldanud kuulutuse Prangli saarele uute elanike otsimise kohta, kui parasjagu hobustele heina teinud saarevanem sai esimeselt huviliselt telefonikõne. Pranglilased haarasid kooli kestmajäämiseks ohjad ja kutsusid soodsatel tingimustel saarele uusi elanikke. Maaleht uuris, kui paljudele kõlas kutse unistuse täitumisena.

Tung ülikoolidesse on paari aastaga märgatavalt vähenenud

Kõrgkoolidele esitatakse paari aasta taguse ajaga võrreldes vähem sisseastumisavaldusi, aga populaarsed erialad on jäänud sarnaseks.

Kunstiakadeemias valmib seeneniidistikust tulevikumaterjal

Eesti Kunstiakadeemias loodi saepurust ja seeneniidistikust materjal, mis sobib naftal põhinevate plastide asendajaks. Materjal laguneb looduses ega tekita reostust.

Nii suurt arenguhüpet pole piimanduses varem olnud

E-Piima juhataja Jaanus Murakas tõdeb, et uue ühistulise piimatööstuse rajamine on tõeliselt suur arenguhüpe, tõstes Eesti edukamate piimandusriikide – Soome, Rootsi ja Norra – kõrvale.

Ootamatu nipp kärbeste laudast peletamiseks

Mitmes Eesti farmis kasutatakse tänavu uudset Šveitsis välja töötatud kärbsetõrje-vahendit, mida raputatakse otse sõnnikusse. Tulemuseks on see, et lehmade juures ei lenda mitte ühtegi kärbest.

Janno Puusepp: kahju on vaadata, kuidas inimesed mu isa rasket tööd maha tallavad

“Paljudele seostuvad eluga maal rahu ja muud romantilised asjad, mis linnainimeste meeli erutavad. Tegelikkus pole aga kaugeltki nii idülliline,” kirjutab Maalehe arvamusloos lavastaja ja näitleja Janno Puusepp. Ma elan maal. Meil olid kunagi loomad. Mingil hetkel see enam ei tasunud ära. Siis me kasvatasime kartulit, kuni see enam ära ei tasunud. Nüüd kasvatame teravilja, mõnikord hernest ja uba. Tegelikult see kasvatamine seisneb ka enamiku ajast selles, et peletada tee äärest inimesi, kes kipuvad herneid korjama. Mitte lihtsalt sööma, aga võetakse kaasa. Suurte kottidega. Tullakse peredega. Bussitäite kaupa. Kahju on vaadata, kuidas inimesed mu isa rasket tööd ja küllaltki suurt investeeringut põllul tallavad.” Maal on muutunud aina nukramaks – kõige viimane optimeerimine oli Kanal 2 ja TV 3 vabalevist ära võtmine, märgib Puusepp.

Kui Õnne tänava Alma veel noor oli

Helgi Sallo puhul on raske endale ikka ja jälle meelde tuletada, et ta ei ole terve elu pelgalt Morna linnas Õnne tänavas elanud ja seal oma tugeva, ent järjekindla käega korda loonud. Kas just 24 aastat seriaalis mängimise tõttu hakkab tuhmuma mälupilt säravast Sallost Estonia laval? Seda nii särtsaka Pipina kui ka “West Side Story” Mariana, rääkimata omaaegsest menusaatest “Horoskoop” televisioonis. Nii et põhjust võtta kätte Hille Karmi raamat “Helgi Sallo. Helgib ja heliseb” Helgi Sallost on rohkem kui küll.

Iga välismaal õppiv Eesti noor on meie kultuuri saadik

Margus Mikomägi võtab ühendust kõigi viiega, kes said võimaluse Peterburi teatriakadeemias kuulsa Lev Erenburgi käe all õppida. Ajalooõpetaja paberitega Mattias Jürgensi tabab ta keset Viljandi pärimusmuusika festivali. Ülimõnusalt juhib Jürgens tähelepanu sellele, et on lisaks ka kelner. Pikemast jutust Jaak Printsiga jääb sõelale, et ta hetkel ei taha tähelepanu. Pärnu näitleja Sander Rebase telefon ei vasta… Dajana Sagorskaja ja Andres Popov aga jagavad pikemalt oma esimesi mõtteid lavastajaks õppima asumisest.

Maakodu

Ilmunud on augusti Maakodu. Millest seekord kirjutatakse, saab lugeda siit.

Maalehe digilehte loe siit.

Vasta

Sinu e-maili ei avaldata.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.